Laajakaista ei toimi, ei ole toiminut pitkään aikaan.
Aiemmin, kun se meni poikki, meni ihan yhtäkkiä, mitään konkreettista kontaktia laitteisiin ei tapahtunut tms.
Vikapalvelussa sanottiin kaikki kunnossa jne ja että omassa päässä varmaan ja tutut sakkomaksu -jutut.
No oletin sitten että voi olla, vaikken uskonut.
No meni aikaa annoin olla, kun on toinenkin yhteys. sitten sain testattua toisella boxilla, sama homma.
Otin nopeasti yhteyttä, että nyt jotain toimia, kaikki on koklattu eri laitteilla, eri pistokkeissa ja eri johdoilla, MUTTA EI TOIMI.
Kullit muisti taas sakkomaskuistaat louskuttaa, mutta sentään asentaja lähti tutkimaan.
Ja mikä on tulos, asentaja ilmoittaa kaikki ok, ostakaa uusi boxi ja testatkaa.
Ja kun en vittu osta.
Miten pitäisi toimia? Voinko jotenkin todistaa, että puhelinpistoke kunnossa, voiko sitä testata jotenkin, esim. jos kokeilee lankapuhelimella ja se toimii, onko se todiste että se toimii ja laajakaista virhe on jossain muualla kuin tuossa pistokkeessa vai?
Ja siis siksi en osta, kun se on kahdella boxilla testattu ja kumpikin toimi aiemmin kuin vettä vain.
En tiedä mitä niille tiedottomille ääliöille selittää, että homman saisi kuntoon.
Ideoita operaattoria vastaan
3
73
Vastaukset
- haistakee
Eli ADSL-yhteys vai? Millä koneella ei toimi? Miten yhdistät koneen verkkoon? Oliko "boxin" asetukset kunnossa? Jos "boxin" asetukset ovat päin vittua, niin ei se tietenkään toimi. Mitkä eri pistokkeet? Onko seinäpistokkesta talojakamoon menevä kaapeli kunnossa?
- Herranisä
Tuli operaattorin vaihto. Kyllä se on totta kun menet hydrauliikka sivuille, yhteys katkeaa ja tulee ilmoitus että sim-korttia ei havaita, käynnistä uudelleen. Eli nykyisellä operattorilla on joku lestaadiolais ohjelma joka katkaisee yhteyden pornosivuille.... jo on meininkiä ! Herra Jeesus !
- juokse_porosein
Se on ominaisuus ei vika.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2123946Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii642508Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3922326- 472243
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321531Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5151295Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931271- 561267
- 721196
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1251146