Tytöt! En uskalla kysyä!

12.vtyttö

Olen siis 12.v (kohta 13.v) tyttö, enkä uskalla kysyä äidiltäni saisinko alkaa meikkaamaan. Meidän luokalla kaikki meikkaavat jo ja minusta on noloa etten meikkaa. Antakaa vinkkejä miten viitsisin kysyä äidiltäni saanko alkaa meikkaamaan.

6

218

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niin.tota

      No kysyt vaik tällee(toimi itel)

      Hei voisinks mä saaha jotai pienii meikkei niinku tipsati ja puuteri yms. Et voisin testata.
      Ja sit jos sul on synttärit nii toivo meikkei. Sit vaan laitat

    • näinmeillä

      Ostat ja laitat. Niin mä tein. Katto ne vähänaikaa oudosti mut ei sanonu mitää. Tai no... Silloin nuorempana ku oli ihan täysin mustat silmät, niin ymmärrän niitä kuvia kattelles miks ne sano et vois vähentää XD Nykyään näytänki sitte enemmän tikkurilan värikartalta, mutta ite tykkään nii mikäs siinä ;)
      Meikkaamattomuus ei oo noloa. En mää jaksa aina meikata vaikka haluasinki. Ja monet ei vaan tykkää siitä. Se on ihan ihmiskohtasta.
      Mutta osta ja koita. Voihan olla ettet ees tykkää siitä. Jos äites kysyy nii sano et halusit kokeilla.

    • qwertier

      Voit suoraan vaan käydä ostamassa niitä eikä sun tarvi mtn mutsiltas kysellä

    • Manwho

      Äidiltä voi kysyä mitä vaan, kokeile, niin huomaat.

    • itseensatyytyvainen

      Itselläni ollut niin että äiti on painostanut koska "kaikki muutkin, miks sun pitää olla erilainen kuin muitten". Olen siis nyt 18 vuotta ja joo, en meikkaa koska en jaksa aamuisin herätä sen takia aikaisemmin. Lisäksi juhlia niin harvoin joten en juhlien takia viitsi meikkejä ostella varsinkaan kun en osaa meikata siististi. Kannattaa miettiä haluatko meikata itsesi vai muiden takia. Ymmärrän hyvin että tuossa iässä on vaikea olla oma itsensä.
      Ehkä helpoin tapa on että kerrot äidillesi että voitko vähän laittaa ripsiväriä tai jotain pientä vaikka nyt tuleviin kevätjuhliin. Siitä se sitten pikku hiljaa lähtee. Kesän aikana on hyvä opetalla meikkaamaan ja syksyllä palata kouluun kun vähän kokemusta meikeistä. Suosittelen lähtemään äitisi kanssa meikkiostoksille. Hän kuitenkin tietää niistä enemmän ja saatte ostettua sinulle sopivia tuotteita.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      14
      2053
    2. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      186
      1579
    3. Parrakkaat miehet ovat inhottavia ja vastenmielisiä

      Ennen Suomi ja koko maailma oli täynnä kasvonsa hyvinhoitavia miehiä. Tänä päivänä lähes kaikki miehet ovat kuin jotain
      Maailman menoa
      157
      1448
    4. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      100
      1362
    5. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      38
      1208
    6. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      84
      958
    7. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      139
      945
    8. Naiseni on todellinen seksipeto

      Vaikka pukeutuu ihan kasuaalisti julkisilla paikoilla. Mutta näin tämän läpi ensisilmäyksellä ja sain seksipedon kaivatu
      Ikävä
      49
      942
    9. Totuus Sofian miljonääristä :miljoonien velkataakka painaa miestä.

      Näin se totuus tulee jokaisesta ja seiskalehden uutiset kertoo totuuden vihdoinkin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      140
      829
    10. Nina Mikkonen avoimena "vapinataudistaan"- Demonstroi oireet yllättäen tv-kameroiden edessä: "Se..."

      Nina Mikkonen oli Viiden jälkeen -ohjelmassa ti 12.8. ja kertoi perinnöllisestä sairaudestaan ja mm. sairauden vaikutuks
      Suomalaiset julkkikset
      13
      827
    Aihe