Hp kannettavassa ei sims3 toimi kunnolla ja koetettiin intelin sivuilta päivittää näytönohjaimen ajuri. Ei onnistunut, koska koneessa on joku hp:n viritys. Driver update toimintokin väitti että vm 2014 ajuri on tuorein.
Linuxiin sentään saa käännettyä valmistajien sivuilta kernelille sopivan ajurin, jotka toimii erinomaisesti ainakin amd ja nvidia näytönohjaimilla.
Linuxiin sentään saa käännettyä valmistajien sivuilta kernelille sopivan ajurin, jotka toimii erinomaisesti ainakin amd ja nvidia näytönohjaimilla.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Tätä mieltä Linus on Nvidiasta:
https://www.youtube.com/watch?v=_36yNWw_07g
Ei noita näytönohjaimia ajureita kannata amatöörivoimin vääntää, joten turhaa itkua Torvaldsilta. Valmistajien tekemät ajurit toimivat pelikäytössä hyvin, opensource ei.
Mitähän se Torvalds oli mieltä asiasta????
Siitäköhän se johtuu, että linukseissa on jatkuvasti niin kovin suttuinen kuva?
http://aijaa.com/M5oXzZ#
Wintelkoneet ovat rikki, näin esim valmistaja mainostaa kuinka hieno heidän tuote on:
http://support.hp.com/fi-fi/product/HP-15-r000-Notebook-PC-series/6875200/model/7298454/document/c04627154/
Jokos lattappäristintumputtajalta loppui ....†?
Voisit opetella kuvaamaan nuo saman kokoisena, kuvalkeistakin näkee että olet zoomannut sitä.
kuvaa uusiksi niin että kuvakkeet on saman kokoiset, näet myös että tv pikselit on silloin toisessa pienemmät.
Kukaan ei muuten nykypäivänä edes kehtaa käyttää vanhoja putkimonitoria.
Ne on valokuvattu tismalleen samalta etäisyydeltä, samalla kameralla, samasta LITTEÄSTÄ näytöstä, saman tietokoneen ollessa kyseessä.
Voisitte jo itsekin vaihtaa levyä välillä.......†
amdn ja nvidianin valmistamat omat ajurit eivät taita olla avointa lähtekoodia, joten et voisi käntää noita vaikka sinulla olisikin noitten yhtiöitten näytönohjain.
Molemmille on olemassa avoimen lähdekoodin versio, mikä ei tietenkään ole ominaisuuksiltaan ja suorituskyvyltään yhtä hyvä kuin valmistajan oma, suljettu ajuri. Eli tavallaan olet väärässä, mutta totuus on se, ettei niitä avoimia kikkareita kannata käyttää, kun on olemassa ihan oikea, suljettu ajuri.