Miksi Joudun pyytämään?

surullinen19920

Eilen oli äitienpäivä,Vaikka monesti olen sanonut toiveeni että haluaisin aamupalan ja kahvin sänkyyn. Niin olen tehnyt omalle äidille.. minulla on kaksi lasta ja lasten isä ei tee mitään sen eteen että on äitienpäivä. Minä ostan omalle jopa hänen äidilleen jotain.
Kohtelen ihmisiä kuten haluaisin minua kohtelevan.. lauantaina pyysin mieheltäni aamupalan ja kahvin sänkyyn.. sain kahvin ja mulkauksen sitte sellanen nopea "hyvää äitienpäivää" ja lähti pihalle! Hän pitää minua itsestään selvyytenä.. isänpäivä kun koittaaa me lasten kanssa askarellaan kortit,teen aamupalan ja kahvin.. vien sänkyyn ja annan hänelle mieluisat lahjat joista hän on puhunut useinmiten jo paljon aikasemmin. Nautin siitä ilosta jonka tuotan toiselle. Näytän siten että hän on isä ja arvostan häntä lasteni isänä!

Ehkä mä en ansaitse vaan mitään. Kuten syntymäpäivänä/jouluna! Mies ansaitsee minun mielestäni arvostanhan minä häntä.. mutta en voi pakottaa toista muuttumaan.. vaikka tässä jo 4vuotta on puhuttu... mä olen jokapäivä äiti ja muuksi en muutu... kiitosta ei tipu mistään.. anteeksi avautuminen, mutta johonkinhan sitä on avauduttava!

3

327

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nyyyyyyh

      Mulla on mennyt koko äitienpäivä päin helvettiä.. Sain kyllä kahvin sänkyyn, mutta koko vatun päivä on ollu samanlainen ku kaikki muutkin.. Mies alkoi ekana räyhäämään keittiössä et ku on niin paskasta ja sit laittoi ruokaa, töni keittiönpöydän pikkuisen kukan lattialle ja jätti tietenki siivoomiset mulle. Ja samaten kaikki muutkin lasten ruokkimiset ja vaipanvaihdot ja kakkojen siivoamiset. Minä olen niin surullinen siitä ettei tääkään päivä ollut mitenkään erityinen, olen ollut niin p..seelle ammuttu eikä mikään jaksa ilahduttaa. Mä en halua lahjoja enkä toivo mitään mut ois ollut kiva että tänään ois ollut oikeasti mukavaa olla perheensä kanssa eikä suututtanut ja surettanut jo aamusta asti enkä toivoisi et pääsisinpä töihin :'(

    • Älä.kerjää.huomiota

      Vanha aloitus. Mutta muistuttaisin silti kaikkia. Ettei pyydetty lahja ja muistaminen ole koskaan aitoja. Kyllä näiden täytyy lähteä sieltä näiden muistavien sydämestä ja h eidän omasta halusta. Eikä siitä, että tekevät nämä pyynnöstämme.
      Muistamisen pyytäminen on aikuiselta ihmiseltä myös jotenkin noloa. Jos joku ei muista meitä merkkipäivinään, se on heidän oma häpeänsä. Ei tälläisille kannata huomautella ja kerjätä heiltä merkkipäiviemme muistamista.
      Ei sittenkään, vaikka itse huomioisimme muiden merkkipäivät.
      Me ihmiset olemme niin erilaisia tässäkin asiassa.

    • Anonyymi

      Ymärrän äitien päivä on ollut joskus kun se keksitty. Mutta nyky äisit ei stä tarvitse. Synytyksistä eivät tiedä mitän,kun ottavat ne kipu läket .Eivät tunne todelisia synytys kipuja. Monitorista kätilö katsoo tulee supistus ja sanoo ponista. Lisäksi rahaa kilahtaa tilille kotona olo, Lisää lapsia,vanhemat lapset talten päiväkotin kun äiti ei jaksa kaikia hoitaa.Lapsin -lisät tulo lähteinä kasvaa pää luvun mukana.Isää ei nimetä saadan isomat tuet jne.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      42
      4340
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      138
      4089
    3. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      64
      3746
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      108
      3635
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      33
      3547
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      64
      3357
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      87
      2932
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2835
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2646
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      14
      2354
    Aihe