Sijoitus: Reservissä (ei määrättyä tehtävää).
Tehtävä: Kuulut puolustusvoimien sodan ajan reserviin, jonka tehtävät tarkistetaan valmiuden kohottamisessa.
Toisinsanoen minun ei kannata erota tällähetkellä tulevasta NATO armeijasta, koska en tule joutumaan koskaan esim kertausharjoituksiin.
Jos eroaisin armeijasta joutuisin 5-40 päivää kestävään täydennyspalvelukseen. Niin että oliko ressu kirje harkittu veto puolustusvoimilta.
Reserviläis kirjeestä
13
265
Vastaukset
- Ei.natolle
Joo ei sitä pyöreitä kiviä asetella.
http://rayhablogi.blogspot.fi/2015/05/yksi-laki-heille-toinen-laki-meille.html#comment-form - Kieltäytyjä
http://keskustelu.suomi24.fi/t/13536245
Nato näyttää olevan suosittu. Hymmmmm........................... - EsinahkainenSuomalainen
Harkittu teko, koska NATOn takia reservistä eronneita on ennätys paljon.
- Yksitoistakuukautta
Katson vielä mitä kirjeessäni lukee, kunhan se saapuu. En odota siltä paljoa.
Saatan silti ilmoittautua täydennyskoulutukseen, kunhan varmistan, että perhe- ja työelämältäni saan sen järjestymään.
Kiusa se pienikin kiusa. Katsotaan, katsovatko 49-vuotiaan miehistön jäsenen ihan oikeasti täydennyskouluttamisen arvoiseksi. Täydennyskurssit taitavat tulla ennenaikaisesti täyteen, ellei niitä aleta järjestää pian myös ylimääräisiä. - turha_erota
"Sijoitus: Reservissä (ei määrättyä tehtävää).
Tehtävä: Kuulut puolustusvoimien sodan ajan reserviin, jonka tehtävät tarkistetaan valmiuden kohottamisessa."
Tarkoittaa että, joukko-osasto johon kuulut on jo täysmiehitetty, eli kuulut ns. varajoukkoihin, jotka voi toimia sota-ajan muissa yhteiskunnallisissa tärkeissä tehtävissä. Eli turhaaan sitä eroaa reservistä, jos muutenkin on jo "siviilitehtävissä".- fghjkhgfyujgh
Eräät eivät ilmeisesti ymmärtäneet kysymyksen pointtia. Suosittelen eroamaan kuitenkin, täydennyspalvelus ei kestä kuin sen viisi päivää. Sen jälkeen voit haistattaa NATO armeijalle.
- Bonuksia
Jossakin vaiheessa myös vierastaho lähettää kirjeitä, ellei ole niitä jo lähettänyt. Olisi kerrassaan ihmeellistä ellei ensiksi yritettäisi pitemmän aikaa vaikuttaa taloudellisesti tai muilla toimilla maanpuolustusvalmiuteen. Siksipä Tiedustelun tulisi tarkkailla erityisen tarkasti kansainvälistä rahaliikennettä.
- allualluallu
Aloittaja eroaa armeijasta, siis varusmiespalveluksesta?
Aloittaja eroaa reservistä?
Jokainen Suomen kansalainen on maanpuolustusvelvollinen vähintään 50v asti.
Velvollisuuden joutuu suorittamaan tarpeen vaatiessa tavalla tai toisella.
Sivari punikki lespari hinttari, kaikille on hommia. - jhgjjyjyrjhyr
Voit haistattaa NATO armeijalle ja ilmoittautua "pojille".
Heillä on Spedelinko kaikille tyhmille spedeille Suomen itärajalla: sulka perseeseen ja lento ryssän armeijjaan. - varning
Täällä on suomenkielistä venäläistä probakandaa älkää menkö nöihin mukaan psykologista sodankäyntiä . Pysytte pystyssä ette kerro yhtään mitään asioistanne täällä medioissa .
- olet_trolli
Nato / natsitrolli lässyttää puutaheinää. Venäjällä nyt ei ole suurtakaan intressiä puuttua Suoli24 huuhteluun. Kotimaiset natsi / natotrollit täällä(kin) pitävät huolen kaikesta propagandasta näihin asioihin liittyen.
- unioninarmeija
Euroopanunionin armeija. Suomi kuuluu unioniin.
- Anonyymi
et joudu Nato-armeijaan; vain ammattisotilaat ja niinku vapaaehtoiset joutuu/menee.
sivariksi meet vain pasifistisista syistä, ja jos noin alle 51v, meet 5 vrk täydennyskurssille, muuten ei tarvii, eikä suo kai sen mukaan paljon siviilitehtäviin kyselläkään, ensisijassa.
käännä toisinpäin: natossa ollaan mielellään puolustamassa, solidaarisuutta. kun taas ilman, voi jättää väliin, kun se ei ole oma ongelma, ettei olla natossa, eli on sitten reservissä, kuten tällä hetkellä, kun ei olla vielä natossa.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I1393346Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk822940Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva472411Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro412310Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1152225Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?322178Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1452106Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja
Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,161771Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.121506Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville291393