Tutista luopuminen...?

Shena

Meillä kaksivuotias tyttö ja syö ainoastaan tuttia nukkuessa.
Tässä pikkuhiljaa jättämässä sitä pois,mutta ei ole vielä tullut mitään sen luopumisesta niin siksi kyselisin Teiltä muilta neuvoja että kuinka tutista pääsisi eroon helposti??Päivähoidonkin on aloittanut tässä,että varmaankaan ei kannata vielä tutista luopua,vai??

2

163

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jhgdsa

      Meillä toimi perinteinen hiiri temppu. Tuon ikäinen ymmärtää jo hyvin "satujakin", mutta harvoinpa se ihan ilman vastarintaa sujuu.

    • kiukkua

      Tutti ensin pois hoidossa (tapahtuu siellä helpommin kuin kotona) ja sitten muutaman viikon päästä tutti "katoaa" kotonakin. Yllättävän helposti se sitten menee kunhan vanhemmat vain uskaltavat yrittää. Ehkä viikonloppu kuitenkin on paras ajankohta kokeilla, jos huonosti nukuttuja öitä tulee muutaman tämän tempun takia. Jotkut leikkaa tutista palan pois ja lapsi ei sitten halua sitä enää syödä kun ei pysy suussa, mutta meillä vaan otettiin pois.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Suomi maailman onnellisin maa

      Sanna muutti Suomen maailman onnellisimmaksi maaksi. Hänen pyyteetön työnsä maailmalla tuottaa edelleen tulosta.
      Maailman menoa
      192
      4107
    2. Taisi kolahtaa....

      Joku kysyi, että miksi S24 sallii kirjoittelun tänne venäläisiltä alustoilta, juttu poistui. Täällähän tosiaan välillä
      Maailman menoa
      39
      2647
    3. Moni islamilainen maa on jo kieltänyt burkat ja nigabit

      mm. Marokko, Tunisia ja Turkki. Miksi he ovat sen tehneet? No perusteet ovat selkeät ja yhteneväiset: turvallisuus, yhte
      Maailman menoa
      103
      2136
    4. Vain puolet SDP:n kannattajista luottaa puoluejohtoon häirintäkohussa

      Ja SDP on ilmoittanut, että ainoa rangaistus häirintään syyllistyneille kansanedustajille on puhuttelu - aina sama. Eli
      Maailman menoa
      86
      1922
    5. Suomi edelleen maailman onnellisin maa

      Olemme hyvällä tiellä. Laitetaan nyt talous kuntoon.
      Maailman menoa
      207
      1807
    6. Kyllä mies pakit kestää

      Herranen aina nyt poijat! 😃 Jos pelkäätte pakkeja noin paljon niin hamekangasta hakemaan. Oon ite saanut useammatkin n
      Ikävä
      30
      1128
    7. Mikä kaivatussasi

      on eniten yllättänyt?
      Ikävä
      72
      1065
    8. Miksi ajattelet

      että et riittäisi kaivatullesi?
      Ikävä
      72
      811
    9. Milloin olit onnellinen? Miksi?

      Mikä saa sinut onnelliseksi? Suomi on 9. kertaa maailman onnellisin maa. Kuulutko sinä onnellisten suomalaisten joukkoon
      Sinkut
      148
      786
    10. Anniina Valtonen odottaa - Sai 2-vuotiaalta lapseltaan napakan heiton!

      Suosikkimeteorologi Anniina Valtonen elää uutta vaihetta elämässään. Hän on kertonut odottavansa toista lasta. Valtonen
      Suomalaiset julkkikset
      28
      781
    Aihe