Keitä virolaiset fanittaa

länsimaalainen

Koska Virolla ei ole mitään urheilujoukkueita joita voitaisiin lähettää kansainvälisiin kisoihin, niin kannattavatko virolaiset entisiä maanmiehiään esimerkiksi tämäniltaisessa Suomi-Valko-venäjä -ottelussa? Tuntevatko virolaiset yhteenkuuluvuutta muiden IVY-maiden kansalaisten kanssa ulkomailla ollessaan?

9

166

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tämäselkeä

      Tietty virolaiset seuraavat ja kannattavat näitä entisen neuvostoliiton tai sittemmin ivy-maiden joukkueita ja pelejä. Mielenkiintoista on sekin miten Latvia on saanut jalkeille ihan kohtalaisen tasokkaan lätkäjoukkueen, mutta Virolla ei ole mitään.

      • eestinaine

        Virolla EI OLE ollut mitään tekemistä IVY maiden kanssa.Virolaiset ei ole tietääkseni paljon kiinnostuneita lätkästä ylipäänsä eikä funtiksesta.Tallinnan futisjoukkueessa näyttä pelavan Viron venäläiset


    • spaanishrase

      Eikö ne viron urheilijat keskity lähinnä saippuoiden varastamiseen mikäli sikolättinsä ulkopuolelle joskus pääsevät. Virossahan tietääkseni koripallo on se "ykköslaji" Tiit Sokkin takia.

    • armender

      Eipä ole Virolla oikein edellytyksiä noin pienestä populasta nostaa mihinkään joukkuelajiin kansainvälisissä kinkereissä menstyvää joukkuetta.

      Yksilöurheilun puolellahan niitä joitakin virolaisia on pärjännyt kohtuullisesti.

      • wweeee

        Viro on myös iso maa ja paljon luonnonvaroja suhteessa väkilukuun.


      • eestinaine

        Viro nyt on aika pieni maa-alue , Uuudenmaan kokinen kutakuinkin. Populaa n.1,2milj. sä varmaan sekoitat jotakin muita maita.


      • der_spiegel
        wweeee kirjoitti:

        Viro on myös iso maa ja paljon luonnonvaroja suhteessa väkilukuun.

        Se taisi olla neuvostomiehityksen aikainen vitsi, että virolaiset ovat maailman "suurin" kansakunta. En muista tarkkaan, mutta vitsissä kerrottiin jotenkin siihen tapaan, että:

        - kansa on Itämeren rannalla
        - hallitus Moskovassa
        - älymystö Amerikassa


        Muistaako joku, miten vitsi kuului kokonaisuudessaan?


      • jutanishaggyhbweyla

        Taas tekosyys. Liettua on Viroa hieman pienempi ja silti Euroopan parhaimpia koripallossa.


      • wweeee
        eestinaine kirjoitti:

        Viro nyt on aika pieni maa-alue , Uuudenmaan kokinen kutakuinkin. Populaa n.1,2milj. sä varmaan sekoitat jotakin muita maita.

        Mutta jos virolaisia olisi vaikkapa 5 kertaa enemmän ja maita ja luonnonvaroja suhteellisesti saman verran enemmän, niin 5 kertaa 45226km^2 = 226130km^2, ja luonnonvarat olisivat samassa suhteessa 5 kertaiset. Siinä on pinta-alaa yhtä paljon kuin mitä Suomi ilman perimmäiastä kylmää karua ja autiota lappia, ja kaikki maat ovat etelämpänä kuin mitä eteläisinkään osa Suomesta.
        Virolla on mahdollisuuksia luonnonvarojensa suhteen todella paljon, energiankin voisi paljolti tuottaa tuulimyllyillä kun avoimilla meren rannoilla on hyviä paikkoja tuulimyllypuistoille. Toki on Virossa sitä palvaa kiveäkin josta myös energiaa riittää. Maatalouden osalta monet lajikkeet tuottaisvat enemmän kuin mitä Suomessa ja metsätkin kasvavat vähintään yhtä paljon.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      155
      2533
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2367
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      101
      1059
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      891
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      819
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      707
    7. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      700
    8. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      697
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      203
      680
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      648
    Aihe