Keitä virolaiset fanittaa

länsimaalainen

Koska Virolla ei ole mitään urheilujoukkueita joita voitaisiin lähettää kansainvälisiin kisoihin, niin kannattavatko virolaiset entisiä maanmiehiään esimerkiksi tämäniltaisessa Suomi-Valko-venäjä -ottelussa? Tuntevatko virolaiset yhteenkuuluvuutta muiden IVY-maiden kansalaisten kanssa ulkomailla ollessaan?

9

101

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tämäselkeä

      Tietty virolaiset seuraavat ja kannattavat näitä entisen neuvostoliiton tai sittemmin ivy-maiden joukkueita ja pelejä. Mielenkiintoista on sekin miten Latvia on saanut jalkeille ihan kohtalaisen tasokkaan lätkäjoukkueen, mutta Virolla ei ole mitään.

      • eestinaine

        Virolla EI OLE ollut mitään tekemistä IVY maiden kanssa.Virolaiset ei ole tietääkseni paljon kiinnostuneita lätkästä ylipäänsä eikä funtiksesta.Tallinnan futisjoukkueessa näyttä pelavan Viron venäläiset


    • spaanishrase

      Eikö ne viron urheilijat keskity lähinnä saippuoiden varastamiseen mikäli sikolättinsä ulkopuolelle joskus pääsevät. Virossahan tietääkseni koripallo on se "ykköslaji" Tiit Sokkin takia.

    • armender

      Eipä ole Virolla oikein edellytyksiä noin pienestä populasta nostaa mihinkään joukkuelajiin kansainvälisissä kinkereissä menstyvää joukkuetta.

      Yksilöurheilun puolellahan niitä joitakin virolaisia on pärjännyt kohtuullisesti.

      • wweeee

        Viro on myös iso maa ja paljon luonnonvaroja suhteessa väkilukuun.


      • eestinaine

        Viro nyt on aika pieni maa-alue , Uuudenmaan kokinen kutakuinkin. Populaa n.1,2milj. sä varmaan sekoitat jotakin muita maita.


      • der_spiegel
        wweeee kirjoitti:

        Viro on myös iso maa ja paljon luonnonvaroja suhteessa väkilukuun.

        Se taisi olla neuvostomiehityksen aikainen vitsi, että virolaiset ovat maailman "suurin" kansakunta. En muista tarkkaan, mutta vitsissä kerrottiin jotenkin siihen tapaan, että:

        - kansa on Itämeren rannalla
        - hallitus Moskovassa
        - älymystö Amerikassa


        Muistaako joku, miten vitsi kuului kokonaisuudessaan?


      • jutanishaggyhbweyla

        Taas tekosyys. Liettua on Viroa hieman pienempi ja silti Euroopan parhaimpia koripallossa.


      • wweeee
        eestinaine kirjoitti:

        Viro nyt on aika pieni maa-alue , Uuudenmaan kokinen kutakuinkin. Populaa n.1,2milj. sä varmaan sekoitat jotakin muita maita.

        Mutta jos virolaisia olisi vaikkapa 5 kertaa enemmän ja maita ja luonnonvaroja suhteellisesti saman verran enemmän, niin 5 kertaa 45226km^2 = 226130km^2, ja luonnonvarat olisivat samassa suhteessa 5 kertaiset. Siinä on pinta-alaa yhtä paljon kuin mitä Suomi ilman perimmäiastä kylmää karua ja autiota lappia, ja kaikki maat ovat etelämpänä kuin mitä eteläisinkään osa Suomesta.
        Virolla on mahdollisuuksia luonnonvarojensa suhteen todella paljon, energiankin voisi paljolti tuottaa tuulimyllyillä kun avoimilla meren rannoilla on hyviä paikkoja tuulimyllypuistoille. Toki on Virossa sitä palvaa kiveäkin josta myös energiaa riittää. Maatalouden osalta monet lajikkeet tuottaisvat enemmän kuin mitä Suomessa ja metsätkin kasvavat vähintään yhtä paljon.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      128
      1498
    2. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      37
      1411
    3. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      67
      1215
    4. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      54
      1149
    5. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      69
      994
    6. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

      Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
      Maailman menoa
      255
      961
    7. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      195
      948
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      73
      911
    9. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
      Suomalaiset julkkikset
      16
      830
    10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

      Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
      Maailman menoa
      106
      818
    Aihe