Kertokaapa missä vika kun Jonseredin leikkurissa B&S Intek moottori käy ilman ilmanputsaria mutta ei jos ilmanputsari on paikallaan. Putsari on toki vanha mutta siisti, paineilmalla putsattu.
Ruohonleikkurin käyntiongelmat
NurmiLate
61929
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kuulostais vähän siltä että se vanha ilmanputsari on kuitenkin niin tukossa että kone ei toimi.
Vika voi olla myös kaasuttimessa olevassa ilmaläpässä joka pitää kierrokset tasasina, se joko jotenkin jumittaa että kone ei saa riittävästi ilmaa tai kaasuttimessa on jokin tukos. Mutta itse lähtisin ensinmäisenä vikaa ratkaisemaan uudella ilmanputsarilla.
.
Se kalvon toiminta vaikuttaa myös tuohon ilmaläppään ettei ohjaus toimi kuten pitäisi
.
http://www.pihakone.fi/76027-kalvo-briggs-stratton-classicsprintquattro-p-22281.html
Kalvojen vaihto auttoin omassa leikkurissa, ei vanha kone tuollaista vaahtomuovi putsaria tarvi, laita kangas-rätti pala sen tilalle ja aja ruohikkosi.
.
Kalvon voi myös helposti asentaa väärin tai se on jo väärin asennettu kannattaa tutkailla näitä (tässä vanhempi versio)
https://www.youtube.com/watch?v=DE5ryhhulZE
.
Eikös intek malli ole aika uusi, jossa on kohokaasari. Ei pitäisi ilmanputsarin vaikuttaa asiaan, ellei se ole tosi tukossa. Yksi B&S kaasari malli on se, missä ilmanputsarin kiinnityspultti menee kurkun läpi. Siinä vois tuo pultti ottaa kiinni kaasuläppään, jos läppä on viallinen.
"Yksi B&S kaasari malli on se, missä ilmanputsarin kiinnityspultti menee kurkun läpi. Siinä vois tuo pultti ottaa kiinni kaasuläppään, jos läppä on viallinen."
Eikä tarvi olla mikään viallinenkaan, jos ei pitkä pystysuuntainen pultti ole oikein. Siinä läppäsysteemissä on se reikänsä, josta sen pultin pitää mennä läpi. Veikkaan, että pultti on väärin paikallaan.