Vuokratuloveroa jos ei tee voittoa??

Terve. Veljeni osti asunnon, johon minun olisi nyt tarkoitus muuttaa myös. Ideana olisi jakaa asumiskustannukset (ainakin lähes tasan).

Kysymys/ongelma : Joutuuko veljeni maksamaan vuokra/pääoma-tuloveroa kaikesta mitä maksaisin veljelleni tilille - vaikka puolet kaikista asumiskuluista - jos hän ei tee rahallista voittoa ja asuu itse saman katon alla?

Mitenkäs sitten tilanne jossa minä maksaisin yhtiövastiketta (ehkä muita laskuja myös), ja veljeni hoitaisi lainansa lyhennystä? Kulumme menisivät aika puoliksi tällä tavalla.

Tässä ei nyt tosiaan yritetä väkisin veroa kiertää (tunnen olevani rehti kansalainen), kun veli meni kämpän ostamaan, niin silloin ei kellään tullut edes mieleen miten tämä rahapuoli tässä menisi. Enkä tosiaan halua olla aiheuttamassa veljelleni massiivisia mätkyjä. Niin mitenköhän tämä veropuoli tällaisessä asiassa menee tässä verojenkeräyksen taivaassa(/helvetissä)?

Auttakaa kiitos, jos joku vaikka tietäisi!

5

108

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lainan lyhennystä ei voi vähentää vuokratuotosta, kaikki muut kulut kyllä. Eli kunhan maksat korkeintaan saman verran kuin veljesi kulut ovat, niin veroa ei mene.

      • Kiitos vastauksestasi. Kävin asiaa oikein verovirastossa tiedustelemassa, ja virkailija ei itsekään tainnut olla oikein varma asiasta. Sanoi vain että oli maksu mikä tahansa, niin veljeni periaatteessa kuitenkin hyötyisi rahallisesti siitä, jolloin siitä täytyisi maksaa veroa...


    • aika_outoa

      Ei kai kukaan tollaisessa tilanteessa ilmoita verottajalle mitään! Sen kun jaatte kulut keskenään miten huvittaa. Mistä verottaja tietäisi kumpi ostaa ruuat?

    • hhjbhjh

      Jos lainanmaksukin otetaan huomioon asumiskuluissa, niin tulet pitkässä juoksussa häviämään.

    • Verottomana

      Mistä veroja maksetaan jos ei ole tuloja ? Veljesi tekee vuokrasopimuksen kanssasi ilmoittaa tulot ja menot veroilmoituksessa.
      Näin yksinkertaista se on.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      628
      2888
    2. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      107
      1522
    3. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      67
      1466
    4. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1390
    5. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      138
      1276
    6. Minkälaisessa asennossa

      Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
      Ikävä
      114
      1274
    7. 104
      1125
    8. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      138
      1051
    9. Sinä siellä lähistöllä

      Tahtoisin tutustua paremmin 💫
      Ikävä
      48
      960
    10. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      929
    Aihe