Pienten maalitehtaiden laatu?

TelaJussi

Miten mahtavat oikeasti pärjätä pienet suomalaiset maalitehtaat laadussa (esim. Coloria, Virtasen maalitehdas jne.) näille Suomen suurille valmistajille, Tikkurilalle ja Teknokselle?

Järjellä ajateltuna suurilla tehtailla on tuotekehitysresurssit täysin eri luokkaa. On kemistejä, tuotekehityslaboratorioita jne., kun taas pienet taitaa toimia muutamalla henkilöllä. Pakko sen kai on näkyä muussakin kuin hinnassa? Vai eikö maali olekaan kovin tekninen tuote, jota tarvitsee kehittää eteenpäin? Mielellään ostaisi paikalliselta maalitehtaala, mutta pienen säästön takia ei haluaisi laadusta tinkiä.

Onko puolueettomia maalitestejä tyyliin TM olemassa?

5

492

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • miusta

      Eikös juuri Nicolor ja Coloria pärjänneet hyvin TM Rakennusmaailman 3/2014 sisämaalitestissä?

      Sillä hinnalla ei paljon merkitystä ole jos maalaa vain huoneen tai pari. Parasta laatua vaan peliin.

    • njnnobb

      TM rakennusmaailmaa en millään muotoa nimittäisi puolueettomaksi saati osaavaksi testiksi.

      • raharatkaisee

        Nämä ostetut testit onko niihin luottaminen, asbesti oli kielletty jo monissa maissa suomessa sai käyttää kun HALVALLA sai ja kalliilla myivät.


      • Kerrovaihtoehto

        Mitä suosittelet TM testin tilalle?


    • SutiPetteri

      Perusulko- ja sisämaalit ovat aika simppeleitä koostumukselta. Isojen maalitehtaiden labrat saattaa enepi etsiä keinoja vähentää tuotantokustannuksia = testataan kuinka halvoilla aineilla saadaan tehtyä nippanappa kelvollinen maali. Jos isoilla maalitehtailla olisi jotain maalia selvästi parantavia "salaisuuksia", sehän näkyisi oitisteen mainonnassa ja purkkien kyljissä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      147
      4711
    2. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      204
      3950
    3. 211
      3167
    4. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      109
      3029
    5. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      71
      2823
    6. Lasse Lehtonen palasi ambulanssilennolla Suomeen

      Nyt on syytä lopettaa irvailu.
      Maailman menoa
      123
      1683
    7. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      9
      1605
    8. 60
      1306
    9. Aitolehti Capital

      HehkuB on myynnissä, kovalla työllä saavutettu unelma joka sekin lässähti kuten kaikki mihin ryhtyy! Nyt Sewen asialle
      Kotimaiset julkkisjuorut
      247
      1156
    10. MOT: Työmarkkinatori on olemattomien työpaikkojen hakupaikka

      Työpaikkojen tietoja ei tarkisteta, ja ainakin noin noin 10% on olemattomia työpaikkoja ja sen lisäksi eri rekryfirmat t
      Maailman menoa
      143
      1122
    Aihe