Tampereen kaupunki ilmoittaa nettisivuillaan, että on käsitellyt toimeetulotukihakemukset lain edellyttämässä ajassa.
Edellisen perusteella päätös jätettyyn toimeentulotukihakemukseen olisi pitänyt tulla parin päivän etanapostillakin.
Miten valittaa päätöksestä, jota ei löydy Tampereen kaupungin omapalvelussa eikä päätöstä ole tullut edes postitse? Valitusaika päätöksestä taitanee olla 14 vuorokautta, joten päiviä ei ole tolkuttomasti hukattavaksi.
Kuinka kauan on asiallista odottaa toimeentulotukipäätöstä ennen kuin tekee kantelun valvoville viranomaisille?
Edellisen perusteella päätös jätettyyn toimeentulotukihakemukseen olisi pitänyt tulla parin päivän etanapostillakin.
Miten valittaa päätöksestä, jota ei löydy Tampereen kaupungin omapalvelussa eikä päätöstä ole tullut edes postitse? Valitusaika päätöksestä taitanee olla 14 vuorokautta, joten päiviä ei ole tolkuttomasti hukattavaksi.
Kuinka kauan on asiallista odottaa toimeentulotukipäätöstä ennen kuin tekee kantelun valvoville viranomaisille?
Vastaukset 16
Vanhimmat
Onko se hakemus joskus näkynyt siellä omapalvelussa? Onko sinulla todiste siitä että olet jättänyt hakemuksen? Sähköinen ja paperihakemus?
Kannattaa tehdä heti uusi hakemus samoilla perusteilla ja liitteillä ja mainita että edellinen hakemus on saattanut kadota. Sen lisäksi tiukkasävyinen sähköpostitiedustelu hakemuksesta. Tuohon pitäisi lain mukaan vastata heti mutta sossu on yksi vähiten lakia noudattavista viranomaisista, oikea virkanilkkien pesä. Kantelun voit tehdä vaikka heti, ja se todellakin kannattaa tehdä.
Lisäksi voit pyytää rekisteritietojasi henkilötietolain nojalla, niistä näkee onko hakemus edes kirjattu järjestelmään. Kannattaa pyytää myös loki-tiedot joista näkee kuka ja koska on käsitellyt tietojasi. Lomake reksireritietojen tarkastamiseen löytyy tuolta:
http://www.tietosuoja.fi/material/attachments/tietosuojavaltuutettu/tietosuojavaltuutetuntoimisto/lomakkeet/tarkastuspyyntojakorjaamisvaatimus/ZlHBuY6wR/KOPIO_ALKUPER_SIVUILTA_Rekisteritietojen_tarkastuspyynto.pdf
Kannattaa pyytää kuittaus tuosta rekisteritietojen tarkastuslomakkeen jättämisestä niin kun aina viranomaisille jätetyistä asiakirjoista.
Omapalvelussa näkyy sähköisesti jätetty hakemus ja tieto, että kunta on vastaanottanut hakemuksen, mutta muuta ei ole tapahtunut.
Liitteiden tiedostot näkyvät hakemuksessa, mutta minä en saa klikattua niitä hakemuksen lähettämisen jälkeen auki. Mikäli liitetiedot pitäisi lähettää myös erikseen, niin eikö liitteiden aukeamattomuudesta pitäisi tulla lisäselvityspyyntö?
Kun tekee aville kantelun, niin kannattaako mukaan laittaa omasivuilta toimeentulotukihakemuksen kuvakaappauskuvat?
Yritin eilen käyttää avin sähköistä lomaketta, mutta se ei auennut....
Auttaisiko, jos tekisi kaupungin kirjaamon kautta kyselyn toimeentulotukipäätöksestä?
"Omapalvelussa näkyy sähköisesti jätetty hakemus ja tieto, että kunta on vastaanottanut hakemuksen, mutta muuta ei ole tapahtunut."
Eli hakemusta ei ole käsitelty.
" Mikäli liitetiedot pitäisi lähettää myös erikseen, niin eikö liitteiden aukeamattomuudesta pitäisi tulla lisäselvityspyyntö?"
Kyllä pitäisi.
"Kun tekee aville kantelun, niin kannattaako mukaan laittaa omasivuilta toimeentulotukihakemuksen kuvakaappauskuvat? "
Kaikki mahdolliset todisteet kannattaa lähettää koska sossu valehtelee aina, myös tutkivalle viranomaiselle jopa hallinto-oikeudelle. Valheesta jää kinni jos kirjalliset todisteet osoittavat muuta, muuten valituksen tutkija uskoo sossun valheisiin.
"Auttaisiko, jos tekisi kaupungin kirjaamon kautta kyselyn toimeentulotukipäätöksestä?"
En tiedä auttaako mutta noin kannattaa tehdä. Vaadi vastaanottokuittaus kyselystä.
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2003/20030013#L3P12
Tuo pykälä mukaan tekstiin loppuksi.
Tampereen kaupungin kirjaamoon kannattaa lähettää selvityspyyntö toimeentulotukihakemukseen liittyvistä ongelmista, mutta esitti asian kysymyksenä tai selvityspyyntönä niin usein mitään ei tapahdu.
Tampereen kaupungin kirjaamosta tulee aina erikseen pyytämättä sähköpostin vastaanottamisesta kuittaus.
Ja tosiaan Tampereen sossu ei koskaan pyydä asiakkaalta liitteitä tai lisätietoa jos asiakkaan oma etu sitä vaatii. Tampereella asiakkaan on itse oltava aktiivinen ja ARVAILTAVA mistä esim toimeentulotukihakemuksen käsittelemisen viivästyminen johtuu.
"Tampereella asiakkaan on itse oltava aktiivinen ja ARVAILTAVA mistä esim toimeentulotukihakemuksen käsittelemisen viivästyminen johtuu."
Tuota liitteiden puuttumista tulin miettineeksi ja tarkastin liitelistasta, että tarvittavat liitteet pitäisi olla käytettävissä.
Muutamassa minuutissa sähköisesti jätetty hakemus muuttuu vastaanotetuksi, jolloin ei voi enää lisätä liitteitä. Olisi parempi, jos liitteitä voisi lisätä aina siihen saakka kun käsittelevät hakemuksen.
Niitä käsiteltävänä olevan hakemuksen liitteitä ei hakija itse pääse edes lukemaan, vaan niistä näkyy vain tiedostonimi, mutta sossukäsittelijälle ne ovat tietysti auki kokonaan.
Puuttuvia liitteitä varten voi tehdä uuden hakemuksen samalle ajalle kuin käsiteltävänä olevan ja lisää siihen sitten pelkästään ne liitteet plus että on jatkoa avoinna olevalle hakemukselle.
Sossu pystyy kyllä vetkuttelemaan hakemuksen liitteiden vuoksi käsittelyä sen verran, että edes tukea ei tarvitse maksaa hakemuksen jättämiskuukaudelle ollenkaan.
"Sossu pystyy kyllä vetkuttelemaan hakemuksen liitteiden vuoksi käsittelyä sen verran, että edes tukea ei tarvitse maksaa hakemuksen jättämiskuukaudelle ollenkaan."
Tuo ei voi olla sossun viivyttelyn lopputulos, jos on niin on takuulla laiton. Jos hakee vaikka viimeinen päivä jotakin kuuta niin sille kuukaudelle on tukea myönnettävä jos laskelma niin näyttää vaikka hakemus käsiteltäisiinkin seuraavassa kuussa. Hakupäivä on ratkaiseva ei käsittelypäivä.
Niihän sitä voisi luulla, mutta todellisuus on toista. Ensin ne vaatii jotain lisäselvitystä, jolla käsittely venyy pari viikkoa, sitten tekevät ratkaisun, ettei voida tehdä päätöstä kun ei ole annettu tarvittavia tietoja. Seuraavaksi ohjeistavat tekemään uuden hakemuksen sitten kun ollaan jo seuraavan kuukauden puolella ja siihen kyllä antavat myönteisen päätöksen, mutta ei takautuvasti, vaan pelkästään siitä hakukuukaudesta alkaen.
No sitten ei kun oikaisuvaatimusta tekemään joka tuskin johtaa tulokseen, mutta hallinto-oikeudessa tuollainen päätös muuttuu melko varmasti. Sitten kantelu vaikka oikeusasiamiehelle niin jatkossa eivät enää voi käyttää tuota kikkaa.
"Seuraavaksi ohjeistavat tekemään uuden hakemuksen..."
Virkanilkkien ohjeita harvoin kannattaa noudattaa, asiakasvastaisia usein ovat.
Eivät voi jättää sitä alkuperäistä hakemusta käsittelemättä, täysin laitonta. Pitää vaatia että se alkuperäinen hakemus käsitellään. Jo on kälmiä touhua.
Päätös tehdään seitsemän arkipäivän aikana. Hakemuksen saapumispäivää ei lasketa määräaikaan, myöskään viikonloput ja arkipyhät eivät sisälly määräaikaan.
Tampereen sossu ei noudata lainkaan toimeentulotukilainsäädäntöä.
Tampereen sossu kadottaa jatkuvasti hakemuksia ja liitteitä oli ne lähetetty sähköpostina tai kirjeenä.
Tampereen sossu manipuloi saapumis- ja päätöpäiviä, jotta mahtuisi lain vaatiman 7 vuorokauden sisään, mutta siitäkin huolimatta päätöksissä menee joskus jopa kuukausi.
Tampereen sossu ei pyydä lähettämään liitteitä jos niitä ei ole sapunut ja hakemuksessa on luvattu lähettää liitteitä.
Tampereen sossu ei koskaan vastaa selvityspyyntöihin kun jossain asiassa on jotain ongelmia.
Tampereen sossu on tunnetusti Suomen ala-arvoisimpia sossuja.
Sossun toiminnasta ei kannata valitella sosiaaliasiamihelle. Sosiaaliasiamies huolehtii vain siitä ettei sossua saada vastuuseen.
Sossun toiminnasta kannattaa valittaa aluehallintovirastolle. Aluehallintovirasto saattaa jopa hyvinkin todennäköisesti asettaa sossun vastuuseen virheistään.
https://www.avi.fi/web/avi/perhe-ja-sosiaalipalvelut;jsessionid=F47E7DAF83389B24150134F761A21FEF
kun lakimääräinen käsittelyaika on kulunut niin voi tehdä ja kannattaa tehdä kantelu.
se tosin ei johda muuhun kuin nuhteisiin eli muuta sanktiota ei tule.
2 kertaa tehnyt kantelun eduskunnan oikeusasiamiehelle ja 2 kertaa fattatädit saaneet piiskaa persauksille.
Ja tosiaankin,kantelu kannattaa tehdä myös muille tahoille,sanktiona saattaa olla uhkasakko jos käsittelyajat venyy ja paukkuu.
Vaikka kantelu on käytännössä pelkkä vitsi niin silti se kannattaa tehdä. Noille kantelun seurauksena tuleville moitteille nauretaan sossun kahviossa mutta onhan se hyvä tuottaa elämäniloa heidän muuten niin ankeaan virastoelämään. Vain aniharvoin paatuneet virkanilkit muuttavat tapojaan.
Miksi suomessa ylläpidetään veromaksajille kallista tietosuojavaltuutettu, oikeusasiamies- ja oikeuskanslerijärjestelmää?
He laativat hyödyttömiä lausuntoja ja sama viranomaisten lain rikkominen jatkuu vuodesta toiseen.