Kysyisin täällä olevilta lestaadiolaisilta
onko teillä aamuisin jonkinlaisia "rituaaleja"
jotka liittyisivät aamuaskareisiin.?
Uskontoonne liittyviä tietty?
onko teillä aamuisin jonkinlaisia "rituaaleja"
jotka liittyisivät aamuaskareisiin.?
Uskontoonne liittyviä tietty?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kyllä on. Tänä amuna , niinkuin useimpina muinakin näin joulun alla sytytän kynttilät, laitan lapsille ja miehelle aamupalan, puuroa, teetä, jugurttia ja muuta höystettä. Seurustelen lasten kanssa aamupalalla, minka itse jaksavat aamutokkurassa ja sitten toivottelen kaikille hyvää koulupäivää ja miehelle hyvää työpäivää. Vielä vilkutukset ovella ja sitten, ah ihana hiljaisuus! Istahdan pöydän ääreen (siivoan tietysti ensin lasten sotkut) sanomalehti käteen ja höyryävä kahvikupponen joulutortun kera. Kynttilänvaloa (senverran myös sähkövaloa, että näkee lukea) jouluista musiikkia, jes tässä on elämä!!! Niin ja pistäydyin välissä netissä katsomassa, mitäs kukin nyt kyselee lestadiolaisten kummallisesta elämänmenosta. Että tällaisia uskonnollisia aamurituaaleja meidän perheessä.
Minä taistelen joka aamu lehdenjakajain palkkasortoa ja työaikavääryyttä vastaan siten, että en tilaa enkä lue öisin jaettavia lehtiä. Tämä on jo niin rituaalinomaista, olla ilman aamun lehtiä kahvikupin äärellä.
Pitäisi kai olla pyhää luettavaa sitten siinä aamupöydässä, mutta ei silloin pysty keskittyyn kuin kaffepannuun.
Tottakai aamut ritualisoituvat. Itse menen heti herättyäni suihkuun, puen päälleni, pesen hampaat ja lopuksi juon yhden nestemäisen jogurtin aamupalaksi. Sitten autoon ja töihin. Tavoitteenani on päästä töihin 15 minuutin sisällä heräämisestä. Taitaa tosin olla, että keskiarvo menee vielä minuutin tai pari yli.
Uskontoon nämä liittyävät sillä tavalla, että haluan olla töissä hyvissä ajoin ja tällä tavalla kunnioittaa työnantajaani. Vähintäänkin pyrin välttämään myöhästymästä. Toisaalta haluan iltaisin olla mukana Raamatun tutkimisissa ja muissa kristillisyyden keskusteluissa. Nopeilla aamutoimilla mahdollistan osallistumiseni useammin näihin keskusteluihin.
Kun aamulla kännykkä hälyttää herätyksen merkiksi, niin sammutan sen ja noudan sen sängyn viereen ja asetan uuden herätyksen 15 min päähän. Kun herään uudestaan, niin laitan uudet 15 min. nukkuma-aikaa lisää jos väsyttää. Jatkan tätä niin kauan, kun edes jollain tavoin jaksaa vääntäytyä töihin.
Melkoinen rituaali!
..että olet mitä todennäköisemmin höyrähtänyt nokian herätykseen. ;) Eikös sinun pitänyt olla vanhoillislestadiolainen.
Ekumeniaa, veljeni, ekumeniaa.
Suosittelen lisämaustetta rituaaleihisi
Rubikin kuution pyörittämistä.
Silla voit mitata mahdollisen dementian alun
ja muutenkin se antaa terveellekin vauhtia
pääkoppaan;)