Eli -92, ja ristikko rutisee. Motonetti hintaan 79€. Mutta, pystynkö pihalla vaihtaan jos on jotain lenkkiä ja isoo vasaraa. Onko se pultti miten tiukassa ja mikä hylsykoko?
Vastaukset 3
- damu63
Pystyy kyllä, jos vähänkin omaa tekniikkaa. Muistaakseni akselin päässä on kruunumutteri, jossa sokka. Sokka ja mutu pois.
Mutu lähtee kun kaveri painaa jarrut pohjaan, ettei akseli pääse pyörimään.
Hylsy tais olla 30 tai 32 mm.
Joudut avaamaan perssonin alapään. 2 pulttia, jotta saat jarrusatulan käännettyä vetääksesi vetarin pään sisällepäin pois pyörän navasta.
Sen jälkeen vedät akselin pois laatikosta, asetat akselin ruuvipenkkiin kiinni.
Nivelen pitäisi lähteä lyömällä tasaisesti monelta puolelta pikku paja vasaralla akselista ulospäin.
Akselin ympärillä on metallinen O-rengas joka pitää nivelen akselissa.
Sitä ennen olet tietenkin avannut suojakumin pannat ja siirtänyt kumin sisäänpäin pois tieltä.
Lyöt hellästi uuden nivelen akseliin, tarkista, että akselin O-rengas on ehjä ja oikeassa urassaan.
Kasaus päinvastaisessa järjestyksessä, suojakumi ennen niveltä akseliin. jne.
Työn iloa. - Levanteri
Joo, tattista vaan. Kesä meni ja nivel vaihdettu pihalla. Löysin You Tubesta muutaman pätkän ja hyvät neuvot. Helppo vaihtaa nyt toinenkin puoli jos on tarvetta.
- hoikuulesny
So,soo. Ei akseliin saa lyödä. Otat sokan pois sokkapihdillä ! Sitten nivelristi irtoaa. Kun laitat uutta nivelristiä paikoilleen ja laitat sokan uraansa. Niin et sitten hakkaa ollenkaan vaan painat. Katso miten on sokan aukkokohta. Laitat akselin siten että akselin pää on sokan sisällä siis ulkoreunaa vasten . Nyt väännät käsin akselin suoraksi ja sokka laajenee ja naks. Mutta . Älä lyö !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1811505
- 841312
- 1041048
- 48879
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su40773Leski ja Volvomies
Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..9711Haluatko, että kierrän sinut kauempaa
Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.83646Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.103602Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni
mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä30586Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su45557