Lancerin vetoaxeli

Levanteri

Eli -92, ja ristikko rutisee. Motonetti hintaan 79€. Mutta, pystynkö pihalla vaihtaan jos on jotain lenkkiä ja isoo vasaraa. Onko se pultti miten tiukassa ja mikä hylsykoko?

3

208

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • damu63

      Pystyy kyllä, jos vähänkin omaa tekniikkaa. Muistaakseni akselin päässä on kruunumutteri, jossa sokka. Sokka ja mutu pois.
      Mutu lähtee kun kaveri painaa jarrut pohjaan, ettei akseli pääse pyörimään.
      Hylsy tais olla 30 tai 32 mm.
      Joudut avaamaan perssonin alapään. 2 pulttia, jotta saat jarrusatulan käännettyä vetääksesi vetarin pään sisällepäin pois pyörän navasta.
      Sen jälkeen vedät akselin pois laatikosta, asetat akselin ruuvipenkkiin kiinni.
      Nivelen pitäisi lähteä lyömällä tasaisesti monelta puolelta pikku paja vasaralla akselista ulospäin.
      Akselin ympärillä on metallinen O-rengas joka pitää nivelen akselissa.
      Sitä ennen olet tietenkin avannut suojakumin pannat ja siirtänyt kumin sisäänpäin pois tieltä.
      Lyöt hellästi uuden nivelen akseliin, tarkista, että akselin O-rengas on ehjä ja oikeassa urassaan.
      Kasaus päinvastaisessa järjestyksessä, suojakumi ennen niveltä akseliin. jne.
      Työn iloa.

    • Levanteri

      Joo, tattista vaan. Kesä meni ja nivel vaihdettu pihalla. Löysin You Tubesta muutaman pätkän ja hyvät neuvot. Helppo vaihtaa nyt toinenkin puoli jos on tarvetta.

    • hoikuulesny

      So,soo. Ei akseliin saa lyödä. Otat sokan pois sokkapihdillä ! Sitten nivelristi irtoaa. Kun laitat uutta nivelristiä paikoilleen ja laitat sokan uraansa. Niin et sitten hakkaa ollenkaan vaan painat. Katso miten on sokan aukkokohta. Laitat akselin siten että akselin pää on sokan sisällä siis ulkoreunaa vasten . Nyt väännät käsin akselin suoraksi ja sokka laajenee ja naks. Mutta . Älä lyö !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      149
      2023
    2. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      305
      1727
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      93
      1557
    4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1210
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      78
      1193
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1150
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      25
      1061
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      48
      1007
    9. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      73
      956
    10. Minkä näköinen

      On kaipaamasi henkilö🤔
      Ikävä
      45
      937
    Aihe