Hei, en tiedä sopiiko tämä tälle palstalle, mut kysynpä kuitenkin..
Miten parantaa vastustuskykyä? Onko päiväkoti-ikäisten lasten vanhemmilla vinkkejä?
Olen 30-vuotias nainen. Lapseni aloitti suunnilleen viime syksynä päiväkodin ja olen siitä lähtien sairastanut lähes aina kun lapseni sairastuu. Eli melkeinpä joka kuukausi on ollut flunssaa (ja joskus vatsatautia), tälläkin hetkellä minulla on flunssa ja silmätulehdus (tänään sain lääkäriltä silmätulehdukseen tippoja). Onko aikuiselle ihmiselle normaalia sairastaa lähes joka kuukausi flunssa, joka kestää n. yhdestä neljään viikkoa välillä? Pesemme lapsen kädet, kun hän tulee päikkäristä kotiin, jotta pöpöjä kulkeutuisi vähemmän kotiin.
Onko mitään keinoa parantaa omaa vastustuskykyään? Olen jonkun verran ylipainoinen ja liikuntaa en ehkä ole joka päivä harrastanut riittävästi. Syön ihan perus kotiruokaa, mutta toisinaan noutoruokaakin ja herkkujakin. Joitakin vitamiineja syön välillä.
Kertokaa vinkkinne, miten välttää sairastumasta aina samoihin sairauksiin mihin lapsikin sairastuu. Kyllästyttää nimittäin tämä jatkuva sairastelu! Olen miettinyt, että voisiko tämän minun sairastelun taustalla olla mitään vakavampaa, mutta ainakin vielä nyt oletan, että kyseessä on se, että päiväkodissa on usein sairaitakin lapsia ja sieltäkin kulkeutuu pöpöjä kotiin.
Miten parantaa vastustuskykyä?
3
140
Vastaukset
- hoit_su
D-vitamiinia, c-vitamiinia, näitä ainakin ja säännöllisesti eikä vain silloin tällöin. D-vitamiinia ainakin 50-100 mikrogrammaa päivässä, jos kesällä olet paljon auringossa,niin voit tietysti ottaa kesäkuukausina vähän vähemmän. Minä uskon näihin kahteen ja on pysynyt flunssat poissa.
- RuokavalioAjaO
Minulla vastustuskykyä lisäävät maitohappobakteerit sekä ruuat joissa on voihappoa (mm. hapankaali ja voi). Sitävastoin vastustuskykyäni heikentää sokeri- ja vehnäpitoinen ruoka. Sinkki antaa vastustuskykyä flunssaan ja auttaa flunssa paranemisessa. Särky- ja kuumelääkkeet heikentävät vastustuskykyä ja tauti pitkittyy.
- Manttis
Itsellä kolme pientä lasta (vanhin 7) . Ekan kohdalla olin jatkuvasti kipeänä, mutta nyt kolmannen kohdalla en enää juurikaan saa tartuntoja. Eli kunnon siedätystä vaan, niin kurjaa kuin se onkin. Ja se D-vitamiini!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.854910- 1902298
- 402181
- 791966
- 1331899
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj231708- 1781530
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161431Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh3451214- 351136