Hei, en tiedä sopiiko tämä tälle palstalle, mut kysynpä kuitenkin..
Miten parantaa vastustuskykyä? Onko päiväkoti-ikäisten lasten vanhemmilla vinkkejä?
Olen 30-vuotias nainen. Lapseni aloitti suunnilleen viime syksynä päiväkodin ja olen siitä lähtien sairastanut lähes aina kun lapseni sairastuu. Eli melkeinpä joka kuukausi on ollut flunssaa (ja joskus vatsatautia), tälläkin hetkellä minulla on flunssa ja silmätulehdus (tänään sain lääkäriltä silmätulehdukseen tippoja). Onko aikuiselle ihmiselle normaalia sairastaa lähes joka kuukausi flunssa, joka kestää n. yhdestä neljään viikkoa välillä? Pesemme lapsen kädet, kun hän tulee päikkäristä kotiin, jotta pöpöjä kulkeutuisi vähemmän kotiin.
Onko mitään keinoa parantaa omaa vastustuskykyään? Olen jonkun verran ylipainoinen ja liikuntaa en ehkä ole joka päivä harrastanut riittävästi. Syön ihan perus kotiruokaa, mutta toisinaan noutoruokaakin ja herkkujakin. Joitakin vitamiineja syön välillä.
Kertokaa vinkkinne, miten välttää sairastumasta aina samoihin sairauksiin mihin lapsikin sairastuu. Kyllästyttää nimittäin tämä jatkuva sairastelu! Olen miettinyt, että voisiko tämän minun sairastelun taustalla olla mitään vakavampaa, mutta ainakin vielä nyt oletan, että kyseessä on se, että päiväkodissa on usein sairaitakin lapsia ja sieltäkin kulkeutuu pöpöjä kotiin.
Miten parantaa vastustuskykyä?
3
162
Vastaukset
- hoit_su
D-vitamiinia, c-vitamiinia, näitä ainakin ja säännöllisesti eikä vain silloin tällöin. D-vitamiinia ainakin 50-100 mikrogrammaa päivässä, jos kesällä olet paljon auringossa,niin voit tietysti ottaa kesäkuukausina vähän vähemmän. Minä uskon näihin kahteen ja on pysynyt flunssat poissa.
- RuokavalioAjaO
Minulla vastustuskykyä lisäävät maitohappobakteerit sekä ruuat joissa on voihappoa (mm. hapankaali ja voi). Sitävastoin vastustuskykyäni heikentää sokeri- ja vehnäpitoinen ruoka. Sinkki antaa vastustuskykyä flunssaan ja auttaa flunssa paranemisessa. Särky- ja kuumelääkkeet heikentävät vastustuskykyä ja tauti pitkittyy.
- Manttis
Itsellä kolme pientä lasta (vanhin 7) . Ekan kohdalla olin jatkuvasti kipeänä, mutta nyt kolmannen kohdalla en enää juurikaan saa tartuntoja. Eli kunnon siedätystä vaan, niin kurjaa kuin se onkin. Ja se D-vitamiini!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä4310593Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on12610142- 227937
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1776344Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.324943- 564743
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1174076Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris1253429- 623147
Adonikselle
Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin2263095