Moikka! Haluaisin kuulla muiden kokemuksia kleinspitzistä ja pomeranianista.
Olen pitkään jo harkinnut koiran hankkimista ja olen harkinnut näiden välillä.. Onko pommissa ja kleinissä muuten eroa kuin koko ero? Luonteessa? Lenkin pituuksissa?
Olen lukenut paljon perustietoa näistä roduista mutta haluaisin kuulla muiden kokemuksia. Olen muuttanut 2 vuotta sitten pois kotoonta ja vanhemmillani on 2 bichon fricetä.
Haluaisin tietää
1. Kuinka pitkiä lenkkejä käytte? kuinka paljon koira vaatii liikuntaa?
2. lähteekö koirasta paljon karvaa muutenkin kuin vain karvanlähtö aikana?
3. Onko arkoja? silleen että pelkää jos ihminen tulee kylään vaikka koirankanssa.
Kleinspitz ja Pomeranian kokemuksia
4
5873
Vastaukset
- Myrsky_repii
Valmistaudu paskamyrskyyn nimittäin huomenna tulee sulle tänne muutama viesti. :D
- ihmeissään
Minkälaista?
- makemispitz
Siteraus spitz kasvattajalta: pomeranian pienin ja tulisin. Kleini mittelin tomeruuden ja pomeranian tulisuuden välivaihe seurakoiramaisin hiukan viileähkö verraten muihin kokomuunnoksiin vaan haukkuilmoitin löytyy koko spitz sarjalaisilta mihin pitää kaupungissa asuessa kiinnittää jo pentuna huomiota ettei hälytä turhasta :)
- kaariina
itsellä on kleinspitzit narttu ja uros.Kyllä nämä pienet aivan ihanat karvaturrit ovat ainakin haukkuherkkiä.Olen myös tavannut kasvattajalla pommin ja hyvin samantyyppinen oli, tietenkin turkin suhteen kleini on helpompi, vaatii vähemmän siistimistä.Kleinspitzistä lähtee karvaa, siihen saat varautua jos tähän päädyt.Lenkkipolulla viihtyy ja minun koirani tykkää protestoida autoihin kun maantiellä liikutaan, vaikea on kitkeä sitä eikä ole täysin saatukaan pois.Minun koirani eivät ole arkoja, vaan vähän aikaa kierreltyään ovat valmiit menemään siliteltäväksi.Itse pidän enemmän kleinistä,vaan sehän on tietenkin jokaisen itse päätettävissä, pommi on pieni ja ketterä ja näin ollen hauskan näköinen.Onnea etsintään ja että se oikea pikkuinen löytyy, kannattaa seurailla kasvattajien kotisivuja ja käydä useamman kasvattajan luona tutustumassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse754537Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1053769Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1423473Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.371970Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691921Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891229- 1181035
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.129950- 55925
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25837