Millainen ja miten isompi näyttö läppäriin?

Elllxz

Läppärin oma näyttö peittäisi lisänäyttöä ellei lisänäyttö ole korkealla.
Pitäisikö läppäri olla sivummalla ja käytössä lisänäppis ?

11

613

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yleensä jos läppäriin on kytkenyt ulkoisen näytön, niin kone kannattaa laittaa näytön oikealle puolelle. Suosittelisin lisäksi hankkimaan langattoman hiiren & näppiksen. Vältyt piuhasotkulta pöydällä.

      • Miksi oikealle? Eikö tuo ole ihan makukysymys? Läppärin voi asettaa toimimaan myös kansi kiinni. Tällaisessa konfiguraatiossa kasi on ylivoimainen, yhden ja kahden näytön välillä voi vaihdella kantta avaamalla ja sulkemalla. Käynnistyssivun saa myös kummalle tahansa ruudulle.


      • Voi sen laittaa kummalle puolelle haluaa. Tosin loogisinta on pitää kone oikealla puolella, mikäli on aikeissa käyttää Laajennettu näyttö tilaa. Ite olen käyttänyt kannettavaa yhdellä ulkoisella näytöllä, ulkoinen näyttö kannettavan näyttö. Ulkoinen näyttö, ja koneen kansi kiinni. Kahdella ulkoisella näytöllä, ja koneen kansi kiinni. Näissä kaikissa kokoonpanoissa on hyvät ja huonot puolet.


    • keke21

      Pikku juttu...
      tällä sivulla tuntuu olevan osaajia. Mikä on Mc AirBookin ongelmani, kun pari viikkoa sitten näytön keskelle ilmaantui=liimautui herja "Nouda viesti"...enkä saa sitä poistettua?

      Taisin olla silloin "torjumassa jotain FB:n tarjontaa" ja tehdä säätöjä osaamiseni rajoilla?

      Kansakoulussa 65 vuotta sitten ei näitä juttuja opetettu.

    • Elllxz

      Ostin näytön HP Pavilion 23xi. Muuten menettelee, mutta venyttää kuvaa leveyssuunnassa hieman.
      Yritin Windowsin näytönsäätöohjelmaa käyttää, mutta turva-asetukset ilmoitetaan liian tiukoiksi. Olisiko sitä, että en antanut lupaa kerätä tietoja koneeltani?
      Mitä osoita turva-asetuksista alentaisin?

      • Elllxz

        Kokeilemalla tietsikan näytön tarkkuuksia huomasin ympyrästä tulevan oikean ympyrän lisänäytölle tarkkuudella 1280x720. 1280x766 venytti lisää. Ja tuo 1366x768, joka on tietsikan suurin antaa venytystä - etten sanoisi vatulointia.
        Lisänäytön oma tarkkuus on 1920x1080, revitään siitä.

        Mitä virkaa on asennuslevykkeillä ym. ohjelmilla ja tuella? Ei sanaakaan löytynyt tästä saati, että automaattisesti olisi oikeat tarkkuudet asettuneet. Mitä ne nörtit tekee siellä pullojensa takana? Asiakasvihasmielisiä tuotteita.


      • skaalausta

        1280 x 720 skaalaa oikein 1920 x 1080 resoluutioon.
        Tuo johtuu koneestasi ei näytöstä.

        Näytönohjaimen suorituskyky vaikuttaa siihen mitä resoluutioita se tukee.


    • Elllxz

      Kysymyksen esitys uudelleen: Miten näytöllä olevan ympyrän saisi ympyräksi? Läppärin omalla näytöllä ympyrät ovat pyöreitä ja valokuvien korkeus/leveys oikein, mutta ei lisänäytöllä.

      Sain myyjältä jo levykkeenkin, jonka olisi pitänyt tulla näytön mukana - ei hyötyä.

      • ohjausta

        Laitat ohjauspaneelista näytön resoluutioksi 1920 x 1080
        Sillä pitäsi olla pyöreä.


    • Elllxz
    • Elllxz

      Meni yksinpuheluksi, äänet tuli läppäriin. Mutta onko lisänäytössä kaiuttimet?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      79
      4313
    2. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      17
      2758
    3. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2597
    4. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      16
      2445
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      112
      2404
    6. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      110
      2204
    7. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      99
      2161
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      619
      1991
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1955
    10. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      32
      1706
    Aihe