Läppärin oma näyttö peittäisi lisänäyttöä ellei lisänäyttö ole korkealla.
Pitäisikö läppäri olla sivummalla ja käytössä lisänäppis ?
Millainen ja miten isompi näyttö läppäriin?
11
587
Vastaukset
Yleensä jos läppäriin on kytkenyt ulkoisen näytön, niin kone kannattaa laittaa näytön oikealle puolelle. Suosittelisin lisäksi hankkimaan langattoman hiiren & näppiksen. Vältyt piuhasotkulta pöydällä.
Miksi oikealle? Eikö tuo ole ihan makukysymys? Läppärin voi asettaa toimimaan myös kansi kiinni. Tällaisessa konfiguraatiossa kasi on ylivoimainen, yhden ja kahden näytön välillä voi vaihdella kantta avaamalla ja sulkemalla. Käynnistyssivun saa myös kummalle tahansa ruudulle.
Voi sen laittaa kummalle puolelle haluaa. Tosin loogisinta on pitää kone oikealla puolella, mikäli on aikeissa käyttää Laajennettu näyttö tilaa. Ite olen käyttänyt kannettavaa yhdellä ulkoisella näytöllä, ulkoinen näyttö kannettavan näyttö. Ulkoinen näyttö, ja koneen kansi kiinni. Kahdella ulkoisella näytöllä, ja koneen kansi kiinni. Näissä kaikissa kokoonpanoissa on hyvät ja huonot puolet.
- keke21
Pikku juttu...
tällä sivulla tuntuu olevan osaajia. Mikä on Mc AirBookin ongelmani, kun pari viikkoa sitten näytön keskelle ilmaantui=liimautui herja "Nouda viesti"...enkä saa sitä poistettua?
Taisin olla silloin "torjumassa jotain FB:n tarjontaa" ja tehdä säätöjä osaamiseni rajoilla?
Kansakoulussa 65 vuotta sitten ei näitä juttuja opetettu. - Elllxz
Ostin näytön HP Pavilion 23xi. Muuten menettelee, mutta venyttää kuvaa leveyssuunnassa hieman.
Yritin Windowsin näytönsäätöohjelmaa käyttää, mutta turva-asetukset ilmoitetaan liian tiukoiksi. Olisiko sitä, että en antanut lupaa kerätä tietoja koneeltani?
Mitä osoita turva-asetuksista alentaisin?- Elllxz
Kokeilemalla tietsikan näytön tarkkuuksia huomasin ympyrästä tulevan oikean ympyrän lisänäytölle tarkkuudella 1280x720. 1280x766 venytti lisää. Ja tuo 1366x768, joka on tietsikan suurin antaa venytystä - etten sanoisi vatulointia.
Lisänäytön oma tarkkuus on 1920x1080, revitään siitä.
Mitä virkaa on asennuslevykkeillä ym. ohjelmilla ja tuella? Ei sanaakaan löytynyt tästä saati, että automaattisesti olisi oikeat tarkkuudet asettuneet. Mitä ne nörtit tekee siellä pullojensa takana? Asiakasvihasmielisiä tuotteita. - skaalausta
1280 x 720 skaalaa oikein 1920 x 1080 resoluutioon.
Tuo johtuu koneestasi ei näytöstä.
Näytönohjaimen suorituskyky vaikuttaa siihen mitä resoluutioita se tukee.
- Elllxz
Kysymyksen esitys uudelleen: Miten näytöllä olevan ympyrän saisi ympyräksi? Läppärin omalla näytöllä ympyrät ovat pyöreitä ja valokuvien korkeus/leveys oikein, mutta ei lisänäytöllä.
Sain myyjältä jo levykkeenkin, jonka olisi pitänyt tulla näytön mukana - ei hyötyä.- ohjausta
Laitat ohjauspaneelista näytön resoluutioksi 1920 x 1080
Sillä pitäsi olla pyöreä.
- Elllxz
Yritin katsoa tuon: http://www.elonet.fi/fi/elokuva/611630
Näkyi kyllä, mutta oli ihan äänetön. Saahan sen äänen jotenkin?
Niin tosiaan, pyäreä ei enää ole soikea. - Elllxz
Meni yksinpuheluksi, äänet tuli läppäriin. Mutta onko lisänäytössä kaiuttimet?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 433487
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.352968Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1442836SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.702307Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s411782Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.861555Mitä tarkalleen tunnet
Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai671084- 511036
- 771017
Syyskuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja.
Niitä rekisteröitiin 2 592 eli 41 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Syyskuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautois3847