Tääl kirjottaa 12v tyttö joka pelkää äitiään, äitini on tänään haukkunut ja lyönyt mua ihan tarpeeks :/ "oot laiskan saamaton paska!" "oot yhtä paska kun seinä" Se hullu on hakannu mun siskon joka on täyttäny juuri 18 ja mut... Ny te mietitte mis isä mut iskä ei kiinnosta yhtään :/ yks pahin on etten saa syödä enkä juoda vaan sillonku se päättää :/ mitä mä teen :/? En haluu kouluu mennä juttelee Kellekkää kun oon tullu niin araka äitin kohtelusta /: onko mitää paikkaa netissä mille pääsis puhuu :/ OON tosi kiitollinen jos joku kertoo mitä teen :/ iskä on 4kk loma matkallakin /:
Äitin väkivalta :/
6
145
Vastaukset
- Åppp
Anteeks kirjotus virheet kun kirjotin nopeeta ja kännykällä :/
- helatorstai
Mene kouluterveydenhoitajalle ja kerro, sieltä neuvotaan ihan varmasti.
- tiinu79
Moikka,
Hyvä kun haet apua, sinun ei tarvitse kokea huonoa kohtelua.
Mannerheimin Lastensuojeluliitolla on Lasten ja nuorten puhelin, jossa neuvotaan mistä saat apua. Jos et halua soittaa, voit laittaa viestin sen nettikirjepalveluun, joka löytyy sivulta mll.fi (klikkaa etusivulta kohtaa 'Lasten ja nuorten puhelin'). Sieltä vastataan sinulle.
Toivottavasti saat pian apua. Kaikkea hyvää sinulle ja tsemppiä!!
Terveisin Tiinu - Asasawert
Hae apua! Joku sellainen aikuinen (koulussa, sukulainen, naapuri) johon voit luottaa, kerro hänelle. Tai sitten tuo Mannerheimin lastensuojeluliitto auttaa, soita sinne.
Tsemppiä todellakin! - äidin-luonnevika
Kerron tapauksen, jossa äiti jatkuvasti kiusasi ja nöyryytti ainoaa tytärtään muutaman vuoden iästä alkaen. Näin tapahtui, kun veljet ja isä eivät olleet paikalla. Isän tultua kotiin äiti usein valehteli, mitä pahaa tytär oli taas tehnyt ja vaati risua. Joskus isä uskoi, mutta löi risulla niin kevyesti, ettei sattunut.
Kerran talvella äiti pisti tytön puolipukeissa moneksi tunniksi ulos kovaan pakkaseen eikä päästänyt sisään, vaikka tytär kuinka rukoili.
Alle kouluikäinen tytär pelastui Lastenlinnan sairaalassa, kun isä toimitti kuumeisen, tajuttoman tytön sinne. Isä ei tiennyt äidin touhuista ja tuskin olisi uskonut, jos tytär olisi osannut puhua siitä.
Äiti oli kotiäiti monta vuotta, mutta hankki myöhemmin hyvän työpaikan ja oli mm. sosiaalilautakunnan jäsen.
Lastenneuvolan terveydenhoitaja todennäköisesti epäili kaltoinkohtelua ja kävi tytön kotona silloin tällöin vuosien ajan, vielä lukioaikanakin. Niinä aikoina asioihin ei herkästi puututtu, varsinkin kun isäkin oli arvostettu ja pidetty paikkakuntalaisten keskuudessa.
Äiti oli kaksinaamainen. Nykyään erilaisia luonteita tunnistetaan paremmin. Joskus koko perhe tarvitsee esim. terapia-apua.
MIELESTÄNI SINUN EI PIDÄ JÄÄDÄ YKSIN. Asiasta on varmasti vaikea puhua. Joskus arkuus ja häpeän tunne vaikeuttavat kertomista. TIEDÄ JA USKO, että ongelmia on monenlaisissa perheissä, rikkaissa ja köyhissä, korkeasti ja vähemmän koulutetuissa
Mannerheimin lastensuojeluliitossa on osaavia ihmisiä. Kouluterveydenhoitaja varmasti pystyy auttamaan. Sinun elämäsi on sinun. - entinenlapsi
Totta tuo jos lapsi ei kykene itse asioita kertomaan joutuu äidin kohtelua kokemaan niinkauan kuin osaa siitä puhua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 447686
Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää
Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/674213Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka593819Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu623687- 963516
- 553143
Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod572959Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint302528IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk2072110- 501640