Pedofiili ahdisteli lapsia

nyhe

Useat silminnäkijät soittivat poliisille nähdessään miehen ahdistelevan lapsia. Poliisi kehotti paikalla olleita tarkkailemaan tilannetta, mutta tapahtumiin ei saanut kuitenkaan puuttua.

75-vuotias mies työskenteli speedway-kilpailussa toimitsijana viime kesänä Ruotsissa. Tapahtuman aikana hän ahdisteli ainakin kolmea poikaa, jotka olivat iältään 3–8-vuotiaita.

Mies käytti lapsia seksuaalisesti hyväkseen yli tunnin ajan. Hänen kerrotaan pitäneen lapsia polvellaan, minkä lisäksi hän kosketteli poikia housujen alta. Lasten mukaan mies kosketteli heidän sukupuolielimiään, mikä teki kipeää.

Lapset ovat olleet tapauksen vuoksi luonnollisesti peloissaan ja heillä on ollut myös univaikeuksia. Yksi pedofiilin uhreista on käynyt lisäksi lastenpsykiatrin vastaanotolla.

Useat todistajat näkivät ahdistelun ja soittivat poliisille. Kun he kysyivät poliisilta, mitä heidän tulisi tehdä, heille vastattiin, etteivät he saisi puuttua tapahtumiin, vaan ainoastaan pitää miestä silmällä, jottei tämä poistuisi paikalta.

”Kun havaitsimme tämän, otimme yhteyttä poliisiin. He sanoivat: ’Tarkkailkaa häntä, jottei hän katoa. Älkää menkö väliin. Älkää tehkö mitään itse'”, yksi todistajista kertoi.

Lähistöllä ei ollut tapahtuma-aikaan poliiseja liikkeellä, joten partio jouduttiin kutsumaan ulkopaikkakunnalta Karlstadista. Ensimmäisen silminnäkijän soitosta poliisin saapumiseen kului noin tunti, jonka aikana pedofiilin annettiin jatkaa lasten hyväksikäyttöä.

Joidenkin paikalla olleiden mukaan oli vaikeaa nähdä, mitä 75-vuotias mies teki. Lisäksi hän ei näyttänyt pitävän lapsia pakolla luonaan, minkä vuoksi väliinmenoa pidettiin hankalana.

”Sitä ajatteli, että kyseessä on isoisä, joka kutittelee lapsia, koska heillä on ekseema tai muuta vastaavaa. Vanhoista eläkeläisistähän ei voi kuvitella tällaista”, yksi silminnäkijä tuumasi.

Eräs esikouluopettajana työskentelevä henkilö ymmärsi kuitenkin nopeasti, ettei kaikki ollut kunnossa: ”Näin heti, että jokin oli vialla, ja menin kahden muun yleisössä paikalla olleen henkilön luo ja kysyin asiasta. He reagoivat myös tähän ja sanoivat, että meidän täytyy soittaa poliisi, ja niin teinkin.”

Sen sijaan, että poliisi olisi pyytänyt opettajaa menemään väliin, häntä pyydettiin kuvaamaan tapahtumia, mikä voisi helpottaa poliisin tutkintatyötä.

”Tilanne oli jotain erikoislaatuista. Ymmärrän silminnäkijöitä ja sitä, miten he kaiken ratkaisivat. Se ei jatkunut yhtäjaksoisesti, vaan ajoittain. Muuten minulla ei ole mitään kommentoitavaa”, kertoi lasten asianajaja Thomas Berner.

Kaikki eivät kuitenkaan suhtaudu yhtä anteeksiantavasti poliisin ja silminnäkijöiden toimintatapaan.

”Minusta kuulostaa kohtuuttomalta menetellä näin. Jos näkee jotain, niin tietysti on mentävä väliin ja täytyy pysäyttää se eikä kerätä todistusaineistoa. On mahdollista, että joku poliisi käski heidän menetellä näin, mutta se ei kuulosta tavalta, jolla minä olisin toiminut”, ilmoitti poliisin tarkastaja Sten Rune Timmersjö.

Pedofiili vapautettiin yhdestä epäillystä hyväksikäytöstä. Kahdelle muulle lapselle hänen tulee maksaa 15 000 ja 25 000 kruunua. Lisäksi mies määrättiin suojeluvalvontaan ja seksuaalirikollisille tarkoitettuun hoitoon.

Lähteet: Nordfront.se, Dagens Nyheter

http://www.patriootti.com/pedofiili-ahdisteli-lapsia-silminnakijat-eivat-keskeyttaneet/

2

297

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • stopnazis

      Mistä tietää, että juttu ei ole totta?

      Koska se on vastarintaliikkeen sivuilla.

      He ovat tekaisseet jutun voidakseen sitten siihen postaamillaan kommenteilla osoittaa kuinka hienoja ihmisiä natsit ovat.

      Tarkasti harkittua propagandaa koko juttu, älkää ihmiset langetko noihin mainoksiin.

    • todellapatrioottista

      aika paskalta provolta vaikuttaa. Ei noi natsin sympatioijat parempaa pysty vissiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6138
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5607
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2649
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2066
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1768
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      124
      1717
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1613
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1187
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      998
    Aihe