Mitä publiikkiin osallistuvilta odotetaan?

Osallistuvaepätietoinen

Maisterien publiikkiin osallistuvana opiskelijan omaisena olen epätietoinen, mitä tapoja siellä kuuluu noudattaa? Onko miesten tumman puvun lisäksi jotain muita tapoja ja protokollan vaatimuksia? Kuuluuko viedä kukkia, yksi vai kimppu?

5

3769

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Äläolehölmö

      Ei sinne tarvitse tummaa pukua laittaa. Riittää että olet siisti.
      Kukkia viedään hautajaisissa.

    • vaihteleepaljon

      Nämä publiikit ovat juhlavuudeltaan vähän erilaisia eri yliopistoissa. Itse valmistuin Helsingistä, missä publiikkeja oli kerran kuukaudessa omassa tiedekunnassani. Tilaisuus oli hyvin vaatimaton.
      Turussa sen sijaan publiikkeja on harvemmin ja ne ovat juhlallisempia. Tumma puku voi olla hyvä, mutta ei vaatimus. Kyseessä on kuitenkin päivätilaisuus, joten siisti pukeutuminen, ei liikaa paljasta pintaa.

      Kukat ja lahjat ratkaisee jokainen itse. Omasta mielestäni ne on viisainta toimittaa maisterin kotiin tai, jos maisterilla on juhlahetki muualla, niin sinne.

      Missään tapauksessa ei tarvitse ottaa mitään stressiä noista publiikeista.

    • olinjo

      Kutsuvieraalla tumma puku on asiallinen. Muusta olisi paras kysyä siltä uudelta maisterilta, sillä joka yliopistolla ja tiedekunnalla on omia tapoja.

      Publiikki on siis julkinen yliopiston todistustenjakotilaisuus, jonne voi mennä kuka vain. Tilaisuuden juhlavuus ja ohjelma vaihtelee paljon yliopistosta ja tiedekunnasta riippuen.

    • Juhlaasuurta

      Olen osallistunut poikani publiikkiin noin 10 vuotta sitten. Veimme vaimon kanssa hänelle tilaisuudessa yhteisen pienen kukkakimpun kortin kanssa. Poika oli tyytyväinen. Muut vieraat eivät nähdäkseni vieneet kukkia tai lahjoja.

    • Tulisitietää

      Eikö ole mitään yleistä sääntöä kukkien viemiselle tai viemättömyydelle?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2415
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1397
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      76
      1220
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      5
      1149
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      865
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      860
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      44
      713
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      83
      682
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      26
      668
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      656
    Aihe