Maataloustuen poistamisella valtavat säästöt

Nopeasti

Maataloustuen määrä on Suomessa 4,2 miljardia euroa vuodessa. Maataloustuen poistamisella hallitus saavuttaa lähes koko säästötavoitteensa varsin kivuttomasti.

Maataloustuen saajien määrä on niin pieni, että rutina vaimenee varsin nopeasti.

20

55

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sanoista_Tekoihin

      Tutkimusten mukaan 87 % suomalaisista kannattaa maataloustukien leikkaamista.

    • kannatetaan

      No, tämähän käy helposti! Maataloustukien poistamisella saadaan valtion sopeutusraha kertaheitolla. Ei tarvita mitään 4 tai 6 vuotta.

    • Aivan_mahtavaa

      Syöminen pois.
      Lämmitys pois.
      Kulkeminen pois.
      Siinä vasta kolme, joilla säästetään ihan valtavasti.

      • Känäsäästää

        Vanha kiinalainen ajattelija säästi elämänsä aikana huomattavia summia, kun lisäsi aina ruokaansa puoleksi vettä ja käveli käsillään niin hänen ei tarvinnut ostaa kenkiä.


    • Kilpailukyky on ongelma, se poistuu vasta kun palkkoja ja pääomaveroa alennetaan. Maataloustuki ei ratkaise mitään, päinvastoin lisää työttömiä tulee.

      • Ellei muutama miljardi merkitse mitään, ei kai niiden poistaminenkaan merkitse sitäkään vähää? Tai jos tukiaisissa rypevät ja muiden työntuloksista kohtuuttoman suuren siivun saavat viljelijä"yrittäjät"alkaisivat tehdä jotakin hyödyllistä?
        Metsän omistamista veronmaksajet tukevat noin 200 eri tuen voimin. Tämä tukeminen on saanut aikaan sen, että Suomessa puu on järjettömän kallista.
        Metsänomistajat voivat pitää muuta yhteiskuntaa MTK:n kädessä olevan köyden päässä ja sen toisessa ON hirttosilmukka rehellisten yrittäjien ja palkansaajien kurkun ympärillä


      • fgjkfdkfgk
        osmium1 kirjoitti:

        Ellei muutama miljardi merkitse mitään, ei kai niiden poistaminenkaan merkitse sitäkään vähää? Tai jos tukiaisissa rypevät ja muiden työntuloksista kohtuuttoman suuren siivun saavat viljelijä"yrittäjät"alkaisivat tehdä jotakin hyödyllistä?
        Metsän omistamista veronmaksajet tukevat noin 200 eri tuen voimin. Tämä tukeminen on saanut aikaan sen, että Suomessa puu on järjettömän kallista.
        Metsänomistajat voivat pitää muuta yhteiskuntaa MTK:n kädessä olevan köyden päässä ja sen toisessa ON hirttosilmukka rehellisten yrittäjien ja palkansaajien kurkun ympärillä

        Miksi puun pitäisi olla halpaa? Siitähän saadaan vientituloja, ilmaiseksikö se pitäisi antaa ulkomaille?


      • Käsi_ei_tärise_enään
        osmium1 kirjoitti:

        Ellei muutama miljardi merkitse mitään, ei kai niiden poistaminenkaan merkitse sitäkään vähää? Tai jos tukiaisissa rypevät ja muiden työntuloksista kohtuuttoman suuren siivun saavat viljelijä"yrittäjät"alkaisivat tehdä jotakin hyödyllistä?
        Metsän omistamista veronmaksajet tukevat noin 200 eri tuen voimin. Tämä tukeminen on saanut aikaan sen, että Suomessa puu on järjettömän kallista.
        Metsänomistajat voivat pitää muuta yhteiskuntaa MTK:n kädessä olevan köyden päässä ja sen toisessa ON hirttosilmukka rehellisten yrittäjien ja palkansaajien kurkun ympärillä

        Ooko sinä Osmium ollut hoidossa?
        Kirjoitusvirheitä ei nyt, kuin aiemmin.
        Kiljavallako?


    • PahaTauti

      Virallinen 4,2 miljoonaa euroa on vain näkyvä jäävuoren huippu. Välillisesti rahaa palaa maaatalouden tappiohin ja tuhoihin paljon enemmän. Lisäksi kustannksiin tulee laskea tullit ja kaupan esteet ja hulvaton, vapaa saastuttamisoikeus ja luonnonympäristöjen tuhoaminen.

      Tukiaismaatalous on Suomen talouden kiviriippa, ympäristön pahin vihollinen ja alueiden kuoleman aiheuttaja.

    • hghjjb

      aloittajan kanssa samaa mieltä joka vuosi säästyy 2 miljardia, turha rahoittaa maailman tehottominta maataloutta!!

      • Itseni_kanssa_mieltä

        Lyön kymppitonnin veikkaa, että olet aloittaja.
        heh..heh.


    • Kaapuntilainen

      Sitten ne rutinat vasta alkaa sekä valtion menot kasvaa hurjasti kun ruoan hinta nousee 30 % sillä köyhät,jotka eivät maksa valtionveroa tuesta hyötyy 100% :ti.

      • jussssssss

        Ei kasva, Ranska myy meille ylijäämä ruokaa halvalla.


    • kapoti

      Sinun pitäisi perustaa uusi puolue joka keskittyisi vain maataloustukien poistamiseen kun sellaista puoluetta ei vielä suomessa ole.
      Puolueen nimi vois olla vaikka märkä pieru (mäpi)

    • Koko_kansan_ääni

      Tässä on oivallinen säästökohde. Maataloustuet vain pois heti!

      • jusssssssssss

        Näin on, jussit vaan lihoo ja ostaa 7. traktorin.


    • HyväEhdotus

      Tässä olisi yhteiskuntasopimuksen paikka. Voitaisiin sopia maataloustukiaisten nopeasti lopettamisesta.

    • xcvgyumk

      suomessa on maailman suurimmat maataloustuet asukaslukuun suhteutettuna taakse jää tällaiset lilliputti valtiot kuten espanja,italia,saksa,ranska,jne. ja nyt tiedän jo tukijussi loisen vastauksen se haukkuu kaikki kommareiksi tai että yliopistojen tutkijat valehtelee niin ne vastauksen on aina kun joku kertoo toduuden

    • FaktaaPukkaa

      Maataloustuet ovat Suomessa viisinkertaiset Saksaan/Ranskaan verrattuna.

    • Mitä kitisette? Etsikää sellainen puolue joka vaatii niiden poistamista ja äänestäkää sitä. Itselleni ei kyllä tule mieleen yhtään eduskuntapuoluetta, joka sitä vaatisi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?

      Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.
      Ikävä
      183
      7487
    2. Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois

      Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul
      Maailman menoa
      79
      4151
    3. Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen

      Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji
      Maailman menoa
      383
      3631
    4. Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä

      Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden
      Maailman menoa
      166
      3252
    5. Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen

      haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota
      Maailman menoa
      93
      2986
    6. Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota

      Muualla maailmassa yrittäjät elävät asiakkaiden rahoilla, Suomessa palkansaajien maksamilla veroilla. Palkansaajahan ma
      Maailman menoa
      27
      2505
    7. Liikaa vauhtia

      Nuorukainen 17v. on ajanut 114 km/h 60 km:n alueella Nesteen kohdalla ja onneksi poliisi oli paikalla ja hurjastelu lopp
      Suomussalmi
      61
      2070
    8. Milloin näit kaivattusi edellisen kerran?

      Olitteko juttusilla vai sivusta vain? Miten reagoit?
      Ikävä
      21
      1963
    9. 20
      1859
    10. Ulkoministeriön konsulipäällikkö arvostelee rajusti Haavistoa: "Täällä on pelon ilmapiiri"

      "– Täällä on ministerin toimien takia aivan selvästi pelon ilmapiiri. Jos sellaisen annetaan pesiytyä virkamieskulttuuri
      Maailman menoa
      5
      1754
    Aihe