Tykkäättekö

Pirre*

käydä joulukonserteissa - onko teillä jotkut pakolliset, jotka on ihan pakko käydä kuuntelemassa?

Itselläni on muutamat pakolliset joissa joka vuosi. käyn laulamassa Kauneimmat joululaulut on ihan pakko käydä laulamassa ja sitten joitain konsertteja tulee käytyä kuuntelemassa.

3

348

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pirre*

      tuota tautonomiaa kerrakseen:)), piti laittaa korjattu versio ja niinvain hupsheijjaa sinne meni... niinku näkkyy.

    • tuossa ihan naapurissa, siellä on ihan pakko käydä saamassa "tippa silmään". Kyllä ne kuuluu jouluun, on ihana rauhoittua hetkeksi. Nuorimmaista odottaessani kävin ensimmäisen kerran laulamassa niitä ja tunsin itseni ihan *Madonnaksi" kintaan kokoisten lumihiutaleiden leijuessa taivaalta; muisto on painunut tuonne jonnekin ja sieltä se aina nousee...joka joulu.

      • Pirre*

        lapsemme aina puoliväkisin mukaan kirkkoon niitä kauneimpia laulamaan ja he oli minulle silloin aika vihaisia - eivät olisi millään malttaneet siellä istua.
        Nyt he menevät sinne jo omien lastensa kanssa ihan vapaaehtoisesti, että näin se vaan on yksi perinne siirtynyt seraavaan sukupolveen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä

      "Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan
      Maailman menoa
      20
      18584
    2. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      57
      5498
    3. 4,5 promillee

      Aika rajut lukemat joku eilen puhaltanut.
      Suomussalmi
      24
      5117
    4. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      33
      5017
    5. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      38
      4851
    6. Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"

      "– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h
      Maailman menoa
      77
      4739
    7. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      62
      4303
    8. Voiku saisi sen sun

      Rakkauden kokea. Tykkään susta niin paljon edelleen.
      Ikävä
      43
      3967
    9. Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?

      Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on
      Suomalaiset julkkikset
      40
      3234
    10. Olitpa ikävän

      Kylmä eilen. Miksi ihmeessä?
      Ikävä
      45
      2939
    Aihe