Mihin liittimiin? Mikä käyttöjärjestelmä?

Kolme SSD levyä ja kolme kiintolevyä kaksi DVD laitetta.
Mihin liittimiin nämä pitää asentaa?

Toimiiko windows 10 kanssa RAID 0 normaalisti?
Vai tyydynkö vielä 7 asentamiseen?
11<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Ei kovin yleine setup. Kannattaa katsoa emolevyn manusalista. Hyvällä tuurilla emolebystä löytyy riittävästi nopeita sata-liittimiä. Huonoa tuuria jos ei löydy. SSD levyt hyötyvät nopeista liittimistä. Kiintolevyt ei tarvitse nopeinta sata 6gp/s liitintä.

Äänestä
  • Kokeile W10 sillä selviää toimiiko RAID 0 sillä. Ajurien toimivuus selviää vain kokeilemalla.

    Äänestä

Windowsissa on antiikkinen kehittymätön tiedostojärjstelmä, joten kannattaisi käyttää vaikka debiania tiedostopalvelimen tekemiseen, niin säästyy esim defragmentoimisen vaivalta ja muilta windowsin murheilta. Tiedostojärjstelmäksi valitse esim ext4 tai journalfs. Tutustu myös muihin.

Äänestä
  • Eipä aloittaja sanonut mitä aikoo koneellaan tehdä.
    Tiedostopalvelimeksi Debian käy hyvin. Tietysti BSD on oiva vaihtoehto. Ehkä jopa FreeNAS.
    Debianissa kannattaisi kokeila yhden SSD levyn ottamista HDD levyvälimuistiksi ja HDD:t sitten raid-pakkaan. Muut SSD levyt sitten yhteen LVM:llä eikä RAID:illa.
    BSD:n ZFS tietysti tavallaan yksinkertaistaa edellämainittua. Samoin kun Linuxin Btrfs. Se ei kyllä ole vielä aivan valmis tuotantokäyttöön mtta haraselijalle aivan sopiva.

    Äänestä

Ei tässä mitään tiedostopalvelinta olla tekemässä.
ormi windows pöytäkonetta jossa nyt sattuu olemaan 3 SSD levyä ja 3 kiitolevyä.
Kuvittelin asentavani 2 SSD lebyä RAID 0 mutta ei onnistu.
Kolmannen tarkoitus toimia työtilana. Kiintolevyt varastona. Näistäkaksi voisi tietysti laittaa RAID 0 kun ovat saman kokoisia. Tämä kai toisi lisänopeutta?

Mutta kun aloitte tiedostopalvelimista puhumaan niin miten sellainen rakennetaan?
Voisi seuraavan projektin ottaa sellaisesta. Vaikka 4kpl 8TB kiintolevyillä.
Millainen prosessori ja emolevy muut osat tarvitaan?

Kokoonpano käyttöjärjestelmä?

Äänestä
  • Eikös uusissa Windowseissa ole softaraid vakiona?
    Niputa SSD levyt omaan matriisiin ja vastaavati HDD:t omaan RAID pakkaansa. Emonvalmistajien fake-RAID systeemit ei siihen taivu, joten sen saa unohtaa.

    Äänestä

  • Älä ny jalsa jauhaa tollasta shaissee.
    Liinuksia käytetään paljon tv digibokseissa, nykyisin jopaautoissa.

    Eipä tämä windows mikään kaikki toimii automaattisesti systeemi kuitenkaan ole.
    Mielenkiitoista todeta se kun yrittää saada kuuttalevyä toimimaan halumallaan tavalla. Ei ihan tuosta vaa onnistunut.

    No nyt sain kaikki levyt näkymään sekä BIOS ruudussa että windowssissa.
    Jospa tämä tästä nyt alkaisi toimia :)

    Nyt ei muuta ku 10 tikulle ja RAID settejä tekemää :)
    Mistäs muuten tietää mikä RAID onhjelmaversio pitää asentaa? :D
    Tässä kun nyt voi olla Intel RAID pariaerilaista ja Joku muu olikoha Marvell tms?
    Tämä on ihan kivaa testailla mikä toimii ja mikä ei :)

    Äänestä

  • PaYl5pMw kirjoitti:

    Eikös uusissa Windowseissa ole softaraid vakiona?
    Niputa SSD levyt omaan matriisiin ja vastaavati HDD:t omaan RAID pakkaansa. Emonvalmistajien fake-RAID systeemit ei siihen taivu, joten sen saa unohtaa.

    Miten niin ei taivu?
    Kyllä pitäsi taipua. Pääasia jos saa SSD:t RAID 0 ja jos saa Kiintolevyt niin hyvä josei onnistu niin pitää tyytyä tuohon SSD:t RAID 0 tilassakäyttöön.

    Vai estääk Intel RAID ajuri Marvellin toimimisen samaanaikaan?
    Eli Intel ajuri taas ei toimi väärässä liittimessä olevan kiintolevyn kanssa?

    En hirveästi luotamihinkään windows RAID viritykseen. Sori nyt vaan.
    Emolevyn manuaalin mukaan emo tukee Intel piirin kautta kahden 6Gb Gb/s laitteen RAID toimintoa 4 Intel3Gb /s laitteen RAID toimintoa Kahden Marvellin 6Gb/s laittee raidaamista ja kahden3Gb/s Marvel piirin ohjaamaa raidia.

    Eli osaako joku nyt valaista miten on parasta kytkeä 2 SSD levyäRAID 0 ja Kaksi HDD levyä RAID 0 janäiden lisäksi yksi SSD ei raidiin ja yksi HDD ei raidiin?
    Itse ajattelin et Törkkään SSD:t Itel RAID 0 ja kovalevyt Marvellin RAID 0?
    Vai eikö setoimi? Voin toki kokeilla intel RAID 0 molemmille jos Marwelli ei sitten toimi yhtäaikaa?

    Nyt oon kyllä ihanpihalla :D

    Äänestä

  • Kun puhut Marvellista ja Intelistä niin se tietää sitä että yrität käyttää piirisarjan fake-RAID systeemeitä.

    Tökäisin levyt kiinni ja antisin olla levyt aivan normaaleina levyinä. Windowsin asennuksessa sitten rakentaisin noista SSD levyistä halutunlaisen systeemilevyn ja sitten vaikka myöhemmin niputetaan nuo HDD levyt omaksi nipukseen.

    Koska SSD levyt ovat eri kokoisia niin RAID 0 hukkaa kovasti levytilaa. Kun käyttää Windowsin JBOD systeemiä niin kaikki tila tulee hyötykäyttöön. Nopeus tosin jää hieman RAID 0 systeemistä, mutta SSD levyt ovat muutenkin nopeita.

    Sama juttu koskee HDD levyjen yhdistämistä. Mutta varastolevyiltä ei yleensä nopeus ole tärkeintä vaan tallennustila.

    Äänestä

Näillä tiedoilla ei voi vielä suositella mitään. Pitäisi tietää levyjen kapasiteetit, mitä ohjelmia koneessa on tarkoitus olla ja paljonko datatiedostoja on tarkoitus tallentaa.

Äänestä
  • Mitä sä teet noilla tiedoilla?
    SSD levyt on 240Gb 240Gb 512Gb
    HDD levyt 3Tb 3Tb 1Tb.

    Paljonko data tiedostoja on tarkoitus tallentaa? No ei näille ole tarkoitus tallentaa pidemmäksi aikaa mitään isoja tiedostoja. Tämä on vain työtilaa.

    Ohjelmia on videoeditointi softaa ym sellaista tarpeellista.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


ihanpihalla12 kirjoitti:

Kolme SSD levyä ja kolme kiintolevyä kaksi DVD laitetta.
Mihin liittimiin nämä pitää asentaa?

Toimiiko windows 10 kanssa RAID 0 normaalisti?
Vai tyydynkö vielä 7 asentamiseen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu