Rengasreitti Lapissa, ehdotuksia?

Vaellus2015

Olisimme porukalla lähdössä kesäkuussa Lappiin vaellukselle. Toiveena olisi hyvä rengasreitti kolmen päivän vaellukselle. Kuntoa riittää ripeäänkin tahtiin.

Onko teillä suositella mitään hyviä reittejä? Merkitty reitti pitäisi olla, ja mielellään autio- tai varaustupia matkan varrella.

Kiitos avusta!

5

633

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • varg111

      Kiilopää Suomunruoktu Luirojärvi Lankojärvi. Kolme yötä autio/varaustuvissa. Polut vahvoja kämppien välillä mutta eivät ole merkattuja. Suunnistustaitoa tarvitaan. GPS auttaa pulasta.

      • Vaellus2015

        Kuulostaa hyvältä! Palaako reitti siis samaan kohtaan eli kiertääkö polku rengasmaisesti?


      • varg111

        Lankojärveltä Kiilopäälle Rautulammen kautta.


    • Hyvä_kierros

      Kevon reitillä Kuivin kierros. Luomusjärvi-Kevon kanjoni-Fiellun putous-Kuivi-Luomusjärvi.

    • Lemmenjoki on mainio paikka, varsinkin jos onnistuu kesäkuussa ennen hyttysiä liikkeelle. Vakiolenkki on noin 50 km, osin avotunturissa. Tupia on. Veneellä pääsee tarvittaessa alkumatkan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      6
      4165
    2. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      95
      2303
    3. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      61
      999
    4. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      861
    5. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      186
      860
    6. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      854
    7. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      34
      831
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      119
      785
    9. 36
      776
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      35
      772
    Aihe