Varokaa___________

varoitus

virallisia eläinsuojeluyhdistyksiä, joissa toimii ammattitaidottomia eläinsuojelueläinlääkäreitä.

7

97

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sakullinen

      Hyvä aloitus. Aatun tapaus on tyyppiesimerkki siitä kuinka nuo järjestöt toimivat.

    • 7583409

      Tässä esimerkki; koira on ollut elämänsä terve, hoikka, muttei alipainoinen. Käskettiin lihottamaan. Kun lihotettiin väkisin, takapää alkoi pettää alta. Kun muutama kilo koiran painosta vähentyi, takapää rupesi taas olemaan aivan loistavassa kunnossa ja koira jaksaa vielä ihmisen iässäkin yli 80-vuotiaana juoksennella, on elämänhaluinen sekä virkeä. Eläinsuojelueläinlääkäri pyysi lihottamaan koiraa seurauksin, että hoikkarakenteisen koiran nivelet alkoivat oireilemaan. Mitään oireilua ei ole ollut, kun paino laskettiin entiselleen eli tavalliseksi, koira ei ole liian laiha eikä lihava, jos olisi, se olisi sairastunut sydän-ja verenkiertoelimien sairauksiin tai ei pääsisi nousemaan makuulta omin avuin ylös. Voiko joku väittää eläinsuojelueläinlääkärin neuvojen olleen asiallisia? Tietääkö joku mihin instanssiin voi tehdä "eläinsuojelueläinlääkäreistä" kantelun virka-aseman väärinkäytöstä? Täällä aletaan tutkia myös perusteellisesti Aatun tapausta ja ne jotka koiran tappoivat syyttä, joutuvat rikosoikeudelliseen vastuuseen tekemisistään. Koira on terve ja hyväluonteinen. Mutta, se tapettiin. Noinko meille ihmisillekin pärstäkertoimen perusteella tehdään? Eutanasia=paskaa.

      • koiraonkoira

        Meillä kyllä koirat ihan ite osaa säädellä painoaan.Syövät ruokaa vappasti, ei säännöstelyä.Ei niitä lihottaa voisi, eivät söisi.Paljon liikuntaa, ei ole koirat olleet eläinlääkärien mielestä koskaan lihavia tai laihoja, vaan sopivia.Terve koira kyllä tietää paljonko syö.Jos koiralle ei tarjota tekemistä, voi syömisestä tulla ainut virike, jolloin ongelmia tulee.


      • normaalipainoinen
        koiraonkoira kirjoitti:

        Meillä kyllä koirat ihan ite osaa säädellä painoaan.Syövät ruokaa vappasti, ei säännöstelyä.Ei niitä lihottaa voisi, eivät söisi.Paljon liikuntaa, ei ole koirat olleet eläinlääkärien mielestä koskaan lihavia tai laihoja, vaan sopivia.Terve koira kyllä tietää paljonko syö.Jos koiralle ei tarjota tekemistä, voi syömisestä tulla ainut virike, jolloin ongelmia tulee.

        Oma koirani toimii juuri noin, mutta sen väitetään olevan liian laiha ja sitä on pyydetty lihottamaan. Ts. julkisella pyydettiin lihottamaan, yksityisen mielestä priimakunnossa. Hänellä tosi hyvä ruokahalu ja saa kaksi terveellistä ateriaa päivässä, muttei liho. Ei ole myöskään mitään sisäelinten sairauksia todettu. Jos koiraa syötetään ylitse sen, mitä se itse itselleen säätelee tai liian rasvaista ruokaa, seuraa ongelmia. Koira ei ole koskaan ahminut ruokaansa eikä myöskään jättänyt syömättä ruokaansa vaan säätelee itse sen, kuinka paljon syö eli aina kupin tyhjäksi joka on noin 800 grammaa kerralla täysipainoista ravintoa eli ei mitään markettien ruokia vaan oikeata ruokaa, mitä koiraeläimet luonnossakin syövät. Eläinlääkärimme totesi, että jos nykyisin koira ei ole lihotettu pilalle, se on useimpien mielestä sairaalloisen laiha, mihin en yhdy, kuten ei hänkään. Tämäkin koira on elämänsä terveenä elänyt. Ja todella saa ruokaa niin paljon kuin tahtoo, mutta säännöstelee oikein hienosti ruokansa mitä syö ja syö säännöllisesti muutaman välipalankin päivässä kahden aterian lisäksi. Jos ei liho niin ei liho. Hyvässä kunnossa on.


    • nähty_on

      Tekevät yhteistyötä virkavallan kanssa, henkilöiden, joiden pääasiallisin tarkoitus on tappaa eläimiä ilman syytä. Nämä ihmiset ovat psykopaatteja ja saavat toiminnastaan sadistisen tyydytyksen.

      • cockoo

        Unissasi olet nähnyt varmasti yhtä sun toista, tai sopivissa napeissa. On eläinsuojelutyö sen verran raskasta ja epäkiitollista, lähinnä ääliöiden/röyhkeiden/väkivaltaisten eläimiä itselleen haalivien henkilöiden takia, että kaikki kunnioitus niille jotka jaksavat eläinten hyvinvointia puolustaa.

        Tosiasiahan on, että aiheellisissa eläinsuojeluilmoituksissa useimmiten kyse on mielenterveys- tai päihdeongelmista tai vanhuudenheikkouden ja -höperyyden takia eläimet ovat jääneet heitteille. Harva terve ihminen jättää eläimensä huonolle hoidolle, mutta kyllä niitäkin tietysti on. Esim. hankittu valtava määrä eri eläinlajien eläimiä, sitten loppuu tila, raha ja aika hoitaa ne asiallisesti tai töiden ja pikkulasten takia kaikki on rempallaan.
        Ei ole kiinnostusta eikä aikaa virkavallan jahdata viattomia tunnollisia lemmikinomistajia sen paremmin sadistisesti kuin muutenkaan. Jos eläimiä on lopetettu, mutta et ymmärrä syytä, niin valitan.


      • 12874

        Aatun tapausta en tunne, mutta eikai viranomaiset haali ihmisten lemmikkejä
        vain tappaakseen niitä. Eläinsuojelijat loukuttavat varsinkin syksyisin ihmisten
        hylkäämiä irtokissoja,etteivät koe paleltumiskuolemaa.
        Kun lemmikki karkaa tai on omistajansa hylkäämä, pitäisikö lemmikin antaa
        vain juoksennella vapaana ja jäädä vaikka autonalle?
        Voihan jokainen halutessaan ottaa vastuun toistenkin karkulaisista ja hoitaa
        asiat eläinsuojelijoita paremmin.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      56
      7815
    2. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      67
      5911
    3. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      62
      5400
    4. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      51
      5293
    5. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      108
      4632
    6. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      107
      2343
    7. Ei välimatka meitä erottanut

      Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e
      Ikävä
      4
      1241
    8. Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!

      Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol
      Maajussille morsian
      4
      1185
    9. Kohta taas mesikämmeneen

      Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa
      Ähtäri
      37
      1036
    10. Olin ihan varma että sä olet se oikea

      Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko
      Ikävä
      45
      996
    Aihe