Jäljen opettamisen alkeet?

Lapphund

Moi!

Minulla on tuossa kaverina kohta 8kk ikäinen Lapinporokoira-narttu. Se on fiksu, tottelevainen ja hyvänenäinen tapaus.

Olen miettinyt jotain mitä haluaisin sen kanssa puuhailla, ja jäljestys on sellainen mikä voisi olla kiinostava minullekin niin että sitä jaksaisi myös harrastaa.

Millaisia harjoituksia tämänikäisen vekkulin kanssa voisi tehdä, millaisilla harjoituksilla olisi helppo lähteä opettelemaan jäljen seurausta?
Jotain millä pääsisi alkuun.

Peltoja ei nyt taida olla lähellä, eikä heinikkoakaan ole vielä noussut, mutta metsää on tässä lähistöllä kuljettavaksi hyvin.

Esineet kyllä löytää hienosti metsässä hajun perusteella, kun viskaa jonnekin kummun taakse, niin hakee hetken, mutta löytää esim. oikean kepin, jossa oma haju. Ja tuo tietysti minulle.

3

237

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oppii

      Mitä jälkeä haluat opettaa jos verijälkeä ? Kastelet superlonin kepinpäässä verellä. Sitten tiputat siitä verta tietyn väliajoin ja loppuun makupala. Lyhyellä ja helpolla jäljellä opetelu.

    • sdofjdsof

      Verijälki kai aika helppo noin. Mutta jos ihan ihmisen jäljen ajoa?

    • jjj3

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      142
      13275
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      87
      3714
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      130
      3021
    4. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      272
      1445
    5. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      44
      1418
    6. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      156
      1373
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      115
      1294
    8. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1244
    9. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      81
      1091
    10. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      205
      999
    Aihe