Ihmistä. Ikävä sitä, kun hän tuntee minun ajatukseni vaikka en niitä sanoisi. Sielunkumppanuutta, jossa uskallan avata vaikeimmatkin solmuni sanoiksi. Ihmistä, joka rakastaa juuri sellaisena minua, kuin oikeasti olen. Ihmistä, joka pitää puoltani, kun olen heikoilla. Ihmistä, joka rakastaa minua heikkouksistani huolimatta. Ikävä on myös sitä, että olen toiselle ihmiselle sitä samaa.
minulla on ikävä
minullaonikävä
11<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
hyvin kirjoitettu ja ajatukset puettu sanoiksi. voimia etsintääsi ja onnea elämääsi. kyllä hän löytyy kun vain jaksat uskoa siihen ja vaalia niitä kauniita ajatuksiasi.. peukut pystyyn.
Aloittajalla on ikävä lapsuuden onnellisia prinssi- ja prinsessa satuja,
Ne ovat ajatuksin kanssasi.
Ja joka ilta kun lamppu
sammuu ja saapuu oikea yö....
eräs saapuu ja niitä sinun kanssasi
lukee ja kertoo tarinoita.....
jätä kainaloon tilaa
ja sytytä kynttilä taivaalle....
Ihana kirjoitus :) kyllä sinä löydät.
Ja rakastaa minua silloinkin kun olen itse itselleni sietämätön..
Samat sanat <3
Minua ahdistaa tämä, kävin jopa psykiatrilla siitä
– Kertokaa omin sanoin, mikä ahdistaa, sanoi psykiatri minulle.
– No joo. Kaikki alkoi, kun menin naimisiin. Vaimolla oli aikuinen tytär, josta siten tuli minun tytärpuoleni. Isäni tuli vierailulle, rakastui tytärpuoleeni ja meni tämän kanssa naimisiin. Niinpä tytärpuolestani tuli myös äitipuoleni. Vaimoni sai pojan. Siitä tuli automaattisesti isäni lanko, koska se on isäni kanssa naimisissa olevan tytärpuoleni velipuoli.
Koska poika on äitipuoleni veli, se on siten myös minun enoni. Isäni vaimo sai myös pojan. Se on minun veljeni, vaikka samalla olen myös hänen ukkinsa. Onhan se tytärpuoleni poika. Vaimoni on minulle mummo, äitipuoleni äiti. Siitä seuraa, että olen oman vaimoni lapsenlapsi. Ottaen huomioon, että olen naimisissa isoäitini kanssa, en ole ainoastaan vaimoni puoliso ja lapsenlapsi, vaan myös itseni isoisä.
– Siksi mua ny ahdistaa.
tuon litanian muistit ;o))))? Joskus olen tuon kuullut, mutta ei pätkääkään kyllä muistissa miten se menee, mutta todella huvittava ;).
:):):):):):):):)
Ymmärrän:D
Oon myös kuullut tuon joskus.
että se on noin. Ikävä kalvaa :(, surullinen olo, mutta senhän tiedät sanomattakin.
Voiko ihminen parempaa osakseen saada, kuin kuvailemasi kaltaisen ihmissuhteen.