2tuntia sit tuli eka pentu mut ei vieläkä löytäny nisää eikä tartu vaikka oon koittanu auttaa.. kui pian pitää alkaa korviketta antaa jollei nisää saa "kiinni"... veikkaan et yks kisu viel mahassa mut emossa ei merkkiäkää et alkais tulla..
kissa synnytti
3
<50
Vastaukset
- kolli666666
Mahdollisimman pian!
- kassuliini
Yleensä pennut löytävät nisän itse vaikka se ihmisestä näyttää kovin avuttomalta puuhalta. Vastasyntyneen pennun jatkuva keinoruokinta on kovin työlästä ja hankalaa, ja pennun ja emon suhde saattaa häiriintyä. Tärkeä juttu on myös se että emon maidosta pentu saa kaikkein parhainta ravintoa. Älä siis ole huolissasi. Ja jos pentuja on vielä syntymättä, kyllä ne sieltä ulos tulevat jos kaikki muuten on kunnossa. Jos emo on levollinen ja hoivaa jo syntynyttä pentua niin ei huolta.
- 34567890
Jos emo on riittävän vanha ja terve, se yleensä hoitaa pentunsa ilman ongelmia.Jos emo itsekkin nuori, pentu viellä, hankaluuksia tulee helpommin.Siksi on mietittävä tarkkaa, että emo on terve, riittävän ikäinen, ei liian nuori tai vanha jne.Ja ottaa selkoa etukäteen miten toimia jos ongelmia ilmenee.
Aloittaja varmasti jo soitellut eläinlääkärille,jos ongelmia on ollut.Niin kannattaa tehdä, jos emo ei pentujaa hoida.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku604726Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt362169Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti521743- 1841722
Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1661548Sari Multala teki "riikkapurrat"
Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.2811401Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm2011242- 881169
- 2051146
- 651104