MAATALOUS SYÖ MILJARDEJA SUOMELTA

JO_RIITTÄÄ

Oma maatalous on kallis jäänne menneisyydestä Suomelle.

1 Maataloustukien kokonaismäärä on yli 4 miljardia vuodessa

2 Maatalous ei työllistä juuri ketään

3 Resurssien hajauttaminen vie 2 miljardia vuodessa

4 Maatalous ei maksa veroja juuri lainkaan

6 Maatalous on Suomessa erittäin tehotonta

7 Suomessa tuotettu ruoka on heikkolaatuista ja ylihintaista

9

118

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Loppu_ny

      Aika lopettaa kannattamaton ja veronmaksien rahoja syövä maatalous.

    • Loppu_ny

      Aika lopettaa kallis ja veronmaksajien rahoja syövä loisiva maatalous!

    • Kepu_pettää_aina

      Maataloustukeen menee vuodessa n. 4,2 miljardia euroa. Maataloustuen lopettaminen on nopea ja kivuton toimenpide. Maataloustuen saajia on myös lukumääräisesti niin vähän, että rutina vaimenee varsin nopeasti.

    • ruokajono

      Sipilän hallituksen kauden jälkeen ei tarvitse huolehtia maatalouden kannattavuudesta kun ei ole enää varaa ostaa kotimaista ruokaa kuin hyvä palkkaisilla. Ostetaan nyt jo sitä mihin on varaa.

      • Kuluttaja

        Ruoka on halvempaa juuri nyt kuin koskaan ennen verrattuna palkka ym. tuloihin,joten älä puhu potaskaa.


    • Lande_sucks

      Suomessa pelloille syydetään erilaisia mömmöjä ja myrkkyjä enemmän kuin missään muussa maassa. "Puhdas" suomalainen ruoka on myytti, jolla ei ole mitään tekemistä todellisuuden kanssa.

    • Tuossa listassa oli kaikki väärin. 80-luvulla maatalous oli tehotonta, mutta sillekin oli syynsä. EU-jäsenyys oli sellainen mylly, minkä läpi maatalous ajettiin. Kuinka ollakaan, siitäkin selvittiin. Nyt tässä odotellaan, että vastaava myllytys tehtäisiin työväestölle. Siirrytään nykyaikaan esim. 70-luvun perua olevista lomaltapaluurahoista, 80-luvulta tulleesta pekkas-päivistä. Devalvointi kun ei ole enää mahdollista, joten asiat pitää hoitaa muulla tavalla. Olemme menettäneet kilpailukykymme ja työmotivaatio on hukassa. Siitä huolimatta nautimme runsaasta sosiaaliturvasta. Tulee pää vetävän käteen muutamassa vuodessa, aivan kuin Kreikassa.

    • gkjgjgkg

      Kyllä viljelijäkin toivoisi että jatkettaisiin Ay-liittojen tiellä ja pidettäisiin tuottajahinnatkin kiveen hakattuina tänäkin päivänä vaikka nyt maailma nyt ympärillä hiukan muuttuisikin.

    • Loppu_ny

      On aika panna stoppi suomalaiselle maataloudelle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      113
      1208
    2. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      118
      1057
    3. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      130
      940
    4. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      96
      802
    5. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      297
      755
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      81
      676
    7. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      616
    8. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      592
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      48
      569
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      75
      504
    Aihe