Joo elikkä tuossa olen olen pari päivää repinyt tapetteja seinästä irti, ja siellä tapetin takana on jonkinlaista kipsimaalia käytetty (talo on vanha). Kipsimaalin takana on betoniseinä.
Voiko tuon kipsimaalin päälle maalata ihan jollain reemonttimaalilla vai täytyykö se kipsimaali ensiksi poistaa.?
Se on kuitenkin sellaista haperoo ja menee mössöiseksi kastuessa
Pikkureiät tietysti täytyy paikkailla ja tasoitella, ja on mietintä että maalaisinko vain,vai heittäskö tapetit.
Päällemaalausta..ko
2
296
Vastaukset
- mitäkysyitkökö
Lähes samaa kuivantilan tasoitteet kuin tuo vanha, hyvä tuuletus/kuivatus samalla kun seinälateksin vedät ensimmäisen kierroksen, toinen kierros vasta kun on hyvin kuivanut.
- lehmiäseinään
Itse ottaisin "kipsimaalin" pois (kyseessä on kaseiinitasoite eli maitojauheesta johdettu "rakennustuote") ja koska se lähtee helposti kostuttamalla niin poistaisin sen, koska sen on todettu aiheuttavan ongelmia sisäilmaan - jotkut ihmiset ovat saaneet oireita sen erittämien yhdisteiden takia.
Joten poista kaseiini seiniltä, tasoita kolot umpeen ja maalaa haluamallasi maalilla - vähän se vaatii duunia, mutta lopputuloskin on sitten parempi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun594034KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar932378Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo452052- 221793
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?261581- 281536
- 151192
- 311138
- 1101105
Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka
Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale791052