Arkkitehtuuria?

Kuinka vaikea(/helppo) on päästä opiskelemaan arkkitehtuuri-alalle? Kuinka numeroiden ja kirjotusten merkitystä painotetaan.. Jokunen osa hakijoista pääsee pääsykokeen perusteella. Millaisilla lähtökohdilla olette (,tai kaverisi,) on päässyt opiskelemaan arkkitehtuuria?
4534
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Up!

Äänestä

Arkkitehdiksi voi opiskella Teknillisessä korkeakoulussa. Arkkitehtilinja on ainoa "taiteellinen" laji Otaniemessä, vaikka joku perverssi saattaa saada esteettistä tyydystä ydinfysiikastakin.

Arkkitehtuuria on vaikea päästä opiskelemaan. Sinne valitaan noin kymmenes hakijoista. Matikkaa pitää hallita, mutta pääpaino on taiteellisella puolella ja piirtämisen taidoissa.

Lukiomenestyskellä on tietenkin merkitystä. Enpä usko että arkkitehtiosastolla paljon alle E:n paprujen porukkaa hengailee.

Katso hakuohjeista yms itse TKK:n sivuilta

http://www.hut.fi/Yksikot/Osastot/A/

Jos jotain haluaa, niin pitää tietenkin panostaa täysillä. Innokkaita riittää. En muuten itse ole kyseiseltä osastolla, TKK:lla kylläkin

Äänestä
  • Ja toki arkkitehtuuria voi opiskella myöskin Tampereen teknillisessä yliopistossa http://www.tut.fi ja Oulun yliopistossa http://www.ttk.oulu.fi/

    Arkkitehtuuria on aika vaikea päästä opiskeluun, mutta tietenkin on olemassa takaportteja. voit tulla kouluun jollekkin linjalle, johon on helpompi päästä ja vain alkaa opiskelemaan arkkitehtuurin laitoksen kursseja. Sitten vain haet uudestaan ja uudestaan, kunnes sinut hyväksytään arkkitehtuurin opiskelijaksi. Kun takana on tarpeeksi opintoja, niin sisäänpääsyn ei pitäisi olla ongelma.

    Äänestä

Kiitos tiedoista.. Itse olen vielä lukion tokalla, mutta täytynee alkaa panostamaan sitten tuohon matematiikkaan ja muihin aineisiin. Itselläni pitkältä matikasta kasin keskiarvo.. taitaa olla vaikeaa päästä ainakaa ekalla yrittämällä.. Tuo takaportti tuntuu aika houkuttelevalta vaihtoehdolta. Matikkaa pitäisi siis vaan tsempata ja harjoitella. Tuntuu että arkkitehdiksi opiskelu vie aikas pitkän ajan. Onko niin että arkkitehdeiltä jää usein "normaali elämä" vähemmälle suuren työmäärän vuoksi?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lukiolainen . kirjoitti:

Kuinka vaikea(/helppo) on päästä opiskelemaan arkkitehtuuri-alalle? Kuinka numeroiden ja kirjotusten merkitystä painotetaan.. Jokunen osa hakijoista pääsee pääsykokeen perusteella. Millaisilla lähtökohdilla olette (,tai kaverisi,) on päässyt opiskelemaan arkkitehtuuria?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu