Hämmästelin miksi selaimessa kuvat vilkkuvat vaikka olin ne mielestäni disabloinut? No MM Flash Playerihän niitä vilkuttelee. Olisko ollut viksumpaa tapaa löytää ja poistaa se, kuin löytää se Registryn kautta #Windows#\System32\Macromedia\..??
Poistin Hakemiston ja Registrystä kaiken missä epäilin olevan MMää. Ei vilku enää...
Poistin Hakemiston ja Registrystä kaiken missä epäilin olevan MMää. Ei vilku enää...
Vastaukset 4
Vanhimmat
Rebootin jälkeen vapaata RAM-muistia on 60M enemmän. 2000Pro tarvitsee enää 163M, ennen 230M.
En tosin tiedä johtuuko se Flash Playerin poistamisesta.
ihanko oikeasti luulet että flash-player ottaa pysyvästi nuin paljon muistia. Vain käytön aikana se hörppää muistia mutta harvoin nuin paljon.
Aivan yhdentekevää kuinka paljon, pääasia on että vapautuu. Koneisiin pääsee pesiytymään automaattikäynnisteisiä service-prosesseja joita ei juurikaan tarvita. Esimerkkinä voisi mainita vaikkapa Fax ja telephone jos niitä ei koskaan tarvita vallankin näillä ns. laajakaistoilla.
Myös Flash Player on tarpeeton mainostajia palveleva hermostutin. Se puolestaan asentuu salakavalasti osaksi selaimen ominaisuuksia eikä näy missään tavalliselle Matti Meikäläiselle.
"flash remove"
How to uninstall the Macromedia Flash Player plug-in and ActiveX control
http://www.macromedia.com/cfusion/knowledgebase/index.cfm?id=tn_14157