Moottorin vikavalo Seat Ibiza

ihmep

Moottorin vikavalo syttyi kun auto sammui vaihteelle peruuttaessa. OBD-lukija antaa vikakoodia; P1151, long term fuel trim, (add) system too lean. Käy siis liian laihalla kai. Vuotavia letkuja ei ole, map-anturi putsattu, ym. Vika voisi ehkä olla lambda-anturissa. Kuitenkin 2 viikkoa sitten tehdyissä päästömittauksissa oli kaikki arvot kunnossa. Tyhjäkäyntikierrokset aika korkeat, ja kaasu tuntuu jotenkin liian herkältä. Voiko lambda rikkoontua auton sammuessa?

3

3100

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaasuttaja

      Eikö lambda anna oman koodinsa? Anturivika se vois kyllä olla. Kaasupolkimen asentotunnistin tai joku.
      Mulla hajos kerran katti ja siitä tuli koodi laiha seos ,vaikka seos oli oikeesti liian rikas sillä lambda sekosi kun kaasut ei menny kunnolla putken läpi.

      Se on varmaan ns.varaohjelmalla joka nostaa tyhjäkäyntiä että pääsee varmemmin korjaamolle.

    • 196

      Anturi vika voisi olla, kuten edellä oleva mainitsi jos ei vuotoja ole missään ja b-paineet ok? Omassa ei tullut vikakoodia minkäänlaista ja vaihdoin IMM ja kaasuläpäntunnistimen niin rupes seokset korjaantumaan. Laihalla kävi pakokaasumittausten mukaan.

      En osaa varmaksi sanoa antaako lambda oman koodinsa, mutta yleensä mitä vastaan tullut niin on vikakoodin antanut jos lambda sökö.

      Tälläistä löysin googlettamalla kyseisestä vikakoodista lontoon kielellä:

      Possible Causes
      Intake System faulty/leaking
      Fuel Pressure, Fuel Pressure Regulator and Fuel Pump faulty
      Fuel Injectors faulty/leaking
      Exhaust System faulty/leaking
      Activated-Charcoal Filter/System faulty/leaking
      Secondary Air Injection System faulty/leaking
      Lambda/Oxygen Sensor(s) before Catalytic Converter faulty
      Lambda/Oxygen Sensor(s) after Catalytic Converter faulty


      Possible Solutions
      Check Intake System for Leaks
      Check Fuel Pressure, Fuel Pressure Regulator and Fuel Pump
      Check Fuel Injectors
      Check Exhaust System for Leaks
      Check Activated-Charcoal Filter/System
      Check Secondary Air Injection System
      Check Lambda/Oxygen Sensor(s) before Catalytic Converter
      Check Lambda/Oxygen Sensor(s) after Catalytic Converter

      Ei lue tuossa TPS anturista mitään, mutta sen pystyt itse tarkistamaan yleismittarilla helposti ja muutkin anturit.

    • ihmep

      Noniin, vika saatu selvitettyä aika varmasti. Nettiautoa selaillessa huomasin oman autoni vanhan myynti-ilmoituksen alkuvuodelta. Katalysaattorissa reikä jonka takia MIL valo. Täytyy tutkia voiko sitä paikata.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin

      Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t
      Maailman menoa
      65
      5791
    2. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      26
      4696
    3. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      120
      3717
    4. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      5
      3550
    5. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

      Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
      Maailman menoa
      63
      3520
    6. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      67
      3407
    7. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      99
      2754
    8. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      83
      2622
    9. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      23
      2542
    10. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

      Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
      Maailman menoa
      89
      2000
    Aihe