FF 38.0.1 hidasti rajusti selailua

slow_down

Mistähän ihmeestä löytäisi vanhemman Firefoxin version suomeksi, kun tuo uusin päivitys jähmetti selainta tajuttomasti; kaikki tapahtuu kuin "valumalla" muutaman sekunnin viiveellä...ihan raivostuttava juttu.

12

102

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ruplairvistys
    • vfovov
      • nopeakuinmikä12

        Onneksi Chrome selain on aina olemassa:)


    • Itse siirryin tavallisen Firefoxin liian nopean päivitystahdin vuoksi Firefox ESR:än käyttöön.

      • Kooditin

        Mitä haittaa nopeasta päivitystahdista on?


      • Kooditin kirjoitti:

        Mitä haittaa nopeasta päivitystahdista on?

        Ainakin se oleellinen haitta, että lisäosat rikkoutuvat herkästi kun lisäosien alusta muuttuu 1.5kk välein. Lisäosille kun ei ole standardia joten oletuksena ovat riippuvaisia selaimen versiosta.

        Uusissa versioissa tietysti on sitten uusia bugeja myös mutta ESR:ssä sitten ei niitä uusia bugeja juurikaan tule päivityksissä vaan korjataan julkaisun jälkeen löytyviä. Myös nettisivuissa saattaa olla vikoja ja viat voivat paljastua selaimen päivityksen yhteydessä. Tuota riesaa kyllä on todella vähän.


    • optiosanktio1

      Minä en ole todennut hidastumista mutta totesin kun katsoin eri versioita että niitä Firefoxista löytyy peräti 3 eri tyyppistä:

      31.7esr (win32) 5.5.2015
      38.0.1 esr (win32) 14.5.2015
      38.0.1 (win32-EME-free) 15.5.2015

      Mikä ero niillä käytännössä on....??? osaako joku valaista, itse en osaa englantia.

      • seonnopein

        Ei mitään. Asenna Chrome


      • ooptiosanktio1
        seonnopein kirjoitti:

        Ei mitään. Asenna Chrome

        Jos sun älykkyystaso on noin alhainen niin jätä vastaamatta...!!!!!
        En kysynyt Cromesta (siitä minulla on kokemusta mutta se ei vastaa mun tarpeita), KYSYIN FIREFOXista.
        Tiedän kuitenkin että esr-versioista ei tule yhtä tiheään uutta versiota kuin perus Firefoxista mutta niitäkin päivitetään tarvittaessa.
        Lähinnä tässä ajoin takaa että miksi on kaksi eri versionumerolla esr-versioita ja onko niissä jokin tärkein eroavaisuus.


      • pieniero

      • optiosanktio1

        Kiitos tuo selvitti aasian.


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      388
      12644
    2. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      269
      5542
    3. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      236
      4073
    4. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      285
      3101
    5. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      23
      2105
    6. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      20
      1910
    7. Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa

      Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks
      Maailman menoa
      53
      1575
    8. En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia

      Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis
      Maailman menoa
      21
      1188
    9. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

      Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
      Ikävä
      168
      988
    10. Martina Aitolehti

      Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      273
      935
    Aihe