Mikä ehtisi kasvaa vielä?

Kasviton

Haluaisin istuttaa parvekkeelle ja/tai pihamaalle jotain, mieluiten ihan siemenestä lähtien. Jotain hyötykasvia, syötävää ehkä. Kukatkin menee paremman puutteessa. Ongelma vaan on, että melkeen kaikki varmaan olisi pitänyt jo esikasvattaa aikoja sitten.
Eli; tuleeko kellään mieleen (helppoa) kasvia, jonka ehtisi vielä kylvää?

13

206

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pöntössä_kumisee

      Kannabista kasvamaan.

      • Hyötyä

        Samaa mäkin ajattelin.


      • HÖPÖ HÖPÖ, EI MISSÄÄN NIMESSÄ MITÄÄN HUUMEKASVEJA ! !
        ON SULLA HEIKKO MIELIKUVITUS ! ! !


    • Nokkoset_kukkivat

      Herne

    • hullunaperennoihin

      Porkkana, punajuuri, kyssäkaali,nauris, rucola, retiisi,tilli,persilja....
      juhannuksen aikoihin asti kesäkurpitsa ja salaatit ehtii. Kukista krassi, kehäkukka, kesämalvikki, ruusupapu ainakin vielä hyvin ehtii.

    • Ruukku_salaatti

      Kaupasta ruukkusalaatteja yms..... käytä ne, mutta istuta "tynkä ruukkuun. alkaa kasvamaan ja ehtii hyvin täksi kesäksi :)

    • Parastapuutarhasta

      Tosi moni kasvi ehtii vielä oikein mainiosti, suurinta osaa ei tarvitse lainkaan esikasvattaa. Noiden aiemmin mainittujen lisäksi lisäisin pari ihanaa ja aika helppoa: erilaiset basilikat (niitä on monennäköisiä ja -värisiä) sekä pavut.
      Kummatkin ovat hallanarkoja, joten niitä ei ole vielä monikaan edes kylvänyt. Lämpimässä paikassa nyt alkaa olla hyvä aika.
      T. Kerttuli http://parastapuutarhasta.blogspot.fi/

    • Sinulle "Kasviton" sanon rehellisesti :
      Krassi on hyvä koriste- ja hyötykasvi, avomaan kurkku ( Syötäviä n 10 cm:npituisina),
      minitomaatti myös hyvä parvekkeelle. Tilli, persilja, kukkakaali ja monia muita hyviä kasveja on olemassa.
      Hyvää tietoa saat oman paikkakuntasi perennakauppiaalta.
      Perennakauppias mielellään auttaa sinua ja tietenkin myös kasvihuoneen yrittäjä auttaa.

    • Puurhanhoitokaantärkeää

      Mitään mitä saa eurolla (kilo) kaupasta ei kannata viljellä itse, mä kannatan salaatteja ja yrttejä tosiaan ostoruukkuvaiheen jatkamisena: kierrä lujalla otteella kaupan ruukku irti, ei haittaa jos juuristoa menetetään. Pitäisi nousta hyvässä mullassa isommassa tilassa...Mä diggaan tuorepersiljaa, jota ei raaskisi ostaa, pientä määrää parilla eurolla, eli yritän kasvattaa...krassi on must, ja koristeeksi ruusupapu, joka nousee nopeasti. Retiisin kehuvat itävän kahdessa viikossa, niimpä lähetin siskonlapselle siemenpussin ja tilasin juhannuspöytäänpantavaa!

    • Viher

      Kesä myöhässä n. 2 viikkoo ja kylmät jatkuu...Edellä sanotut kaupasta juuripaakulla ostetut yrtit,salaati ym. Kantsii istutaa kasvamaan. Tomaatit, Paprikat ym myöhässä. Ei auta muu kuin ostaa taimina.

    • Kannabis_kasvaa

      Liki mitä tahansa - riippuu satotoiveista.

    • erikoisverstas

      mikä tahansa. vaikka siemenestä asti ... toki helpottaa jos on kotona vaikka loisteputkivalo joka riittää alkuun isommallekin pusikolle mutta taimetkin, kurkku tomaatti eri salaatit!!! itse olen kasvatellut nyt 4:s kevät kai, kun on oma piha ja kasvimatouhut pinnalla! Muistakaa myös viherpeukalot että vesikasvatuksella tulee puolet nopempaan kolme kertaa enemmän kasvimassaa oli mitä nokkosta tahansa! Itse olen aloittanut perushydroilla nyt ekaa kertaa tomaattia pari ja salaatteja KOTIIN kasvimaalle ja yrttipenkkiin sitten muuta. jännää mukavaa touhua :) itsellä 300 wattisia led kasvivaloina, ovat tosi hyviä! Kauppaan myös tutuille ja ryhmissä näitä valoja ja muita vesiviljelytarvikkeita ja neuvon ja jeesaan joten tervetuloa erikoisverstas miukumauku gmail piste com on meili ;) ja facebookista jos löydät mut teknomaagi tai erikoisverstas. samoin olen perustanut vesiviljelyryhmän facebookkiin nimellä VESIVILJELY haku ja suomalainen pieni ryhmä. ei ollut oikeastaan lainkaan vesiviljelyä koskevia sivustoja facessa ennen tätä, hyvää kesää kaikille ja kaikki ruokasiemenet välittömästi multaan vaaan :D (siemenet kuivatetaan aina ennen idätystä, n2vkoa ok)

    • Eihän nyt ole kesä alkanutkaan, että lämpöä vaativat kasvit kylvetään vasta 10. 6 mennessä. Eli kaikki kerkiää ihan hyvin. Mutta jos sinulla käytössä vain parvekeruukut, voisit harkita ostaa yrttejä ruokakaupasta ja salaatteja, jotka ovat ruukussa, ja istuttaa ne. Lehtisalaatista saisit heti salaattia ja kun et taita sen kasvupistettä, vaan otat aina vaan muutamia ulommaisia lehtiä salaattiisi, voit ottaa siitä niitä koko kesän. Tilli ei kasvata uutta vartta , mutta ruohosipuli ja persilja kasvaa. Voit googlettaa hakemalla tietoa hakusanoilla yrttien kasvatus parvekkeella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      122
      1320
    2. Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta

      Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä
      Ruoka ja juoma
      51
      1259
    3. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      122
      1183
    4. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      138
      1013
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      100
      879
    6. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      325
      814
    7. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      714
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      636
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      49
      619
    10. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      602
    Aihe