Goretex vai nahka?

goreorleather

Ja perustelut että miksi? Itse tykkään nahasta enemmän koska olen HD mies. Kuuluu ikäänkuin HD tyyliin saumattomasti tuo musta nahka.

16

309

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nipponitjyrää

      sä voi ajaa vaikka perse paljaan, vatun HD mies.

      • Pannu-54

        Joo ja sinä voit vetää sen singerin muoviämpärin päähäsi, vatun kyykkyniska.
        Etkö bonjaa provovinkkausta.
        Sitä paitsi mitä vikaa on Harikoissa. Liian kalliita lotahousuille??


      • Pannu-54 kirjoitti:

        Joo ja sinä voit vetää sen singerin muoviämpärin päähäsi, vatun kyykkyniska.
        Etkö bonjaa provovinkkausta.
        Sitä paitsi mitä vikaa on Harikoissa. Liian kalliita lotahousuille??

        Tapelkaa,saatte tupakkaa...


    • Tomotomtomtomgay

      Uh ah, nahkaa sen pitää olla. Chapsit jalkaan, nahkahousut mmmmmmm

    • juhuupas

      Aivot onki sitte eri puadis..

    • gorehardtex

      onhan ne goret vaan sen verran käytännöllisemmät tosin helteellä paikallaan aikas paljon lämpösemmät kuin nahat. No joo, näin niinkuin moottoripyörässä, HD:ssa ei vissiin voi käyttää muuta kuin elvistelyteryleenejä...

      • Mika222222222222

        Olen nähnyt kyllä HD ja muidenkin customikuskien käyttävän ihan umpikypärääkin ja gore-asuja eli ei se enää nykyisin ole niin pannassa matalissakaan pyörätyypeissä ja matkamotoristit ei taida juuri muuta käyttääkään. Itse ajelin gore-puvussa ensimmäiset vuodet kunnes siirryin käyttämään nahkaa ja mun mielestä nimenomaan gore oli helteellä parempi kun siinä on niitä tuuletusräppänöitä ja ohut kangas muutenkin oli viileämpi kuin nahka. Nahka taas toimii itselläni paremmin koleassa säässä kun se pitää tuulen paremmin. Sateella gorekalvo pitää vettä, mutta siinä minun asussa se kalvo oli siellä kankaan alla, niin puvun kangas kastui kuitenkin ja se märkä tuli aivan ihoa vasten ja oli kylmä. Toisaalta gore tekstiili kuivui nopeasti ja varsinkin reissussa helppohoitoisempi. Luulisin, että nyt jos käyttäisin tekstiilipukua niin ottaisin sadepuvun käyttöön sen lisäksi ihan suosiolla. Toisaalta en ole kokeillut niitä rukan huippulaadukkaita ja kalliita tekstiilipukuja joten rahalla varmaan saa laatua silläkin saralla ja ainakin mitä olen kuullut puhuttavan niistä, niin ei kuulemma parempaa asua olekaan. Kiinnostaisi kyllä kokeilla joskus.


    • Mika2222222222222

      Nahka ilman muuta ja siksi, että se on parempi. Se istuu mukavammin ja pitää säätä tekstiiliä paremmin. Ainoa huonopuoli on, että nahka kestää kuivua kastuttuaan monta päivää eli reissussa sadepuku on pakollinen.

    • motoguziii

      HD kuskeilla ei oo enää varaa ostaa kunnon goretexejä kun kaikki rahat menee HD:n korjaamiseen tai sen puolivalmiin varusteluun...

    • TietoaOn

      Goretex on parempi, nahka on Suomessa epäkäytännöllinen kun säät on mitä on. Eri juttu jossain Californiassa. Gore tietysti kalliimpikin, joten kunnon Rukkaa harvoin persaukisilla nähdään, ne ostaa niitä Motonetin alelaarin nahkakortsuja.

      • .. ne ostaa niitä motonetin alelaarin nahkakortsuja.
        JUST JOO,sähän oot täys uuvatti kun tollasia kirjottelet,ja kuulut tod.näk.sellaiseen joukkoon jolla ei ole varaa mennä edes Motonettiin ostamaan uusia varusteita..
        "NE" on tollalailla hankkiessaan sen 100 kertaa sua fiksumpia kun hakevat viime vuoden mallistosta puoleen hintaan täysin laatukamppeita.
        Pikkunilkki joka ajelee kuritetulla 25,2Kw todellisella MOPOLLA..


    • Homsu

      Tärkeintä kaikissa asusteissa on tyyli ja toimivuus. MP asusteissa se merkitsee paitsi turvallisuutta, niin myös omaa stailia. Värien käytöllä voi tuoda yksilöllisyyttä esille. Asuja kannatta sovittaa ja sovittaa. Sitten tietää mitkä itselle sopivat ja suojaavat parhaiten. Ei ole kenenkään edun mukaista, ettei ole pukeuduttu asiallisella tavalla.

    • rega85

      Itse käytän 1-osaista nahkapukua, on vaan hyvä päälle ja makeen näköinen.

    • Niinsemeneeki

      Ei kokonaisuus siitä parane, jos apina puetaan nahkaan! Tää ny vaan on totuus. Rumat ne vaatteilla koreilee, pruukas äitivainaa sanoo, ja oikias oli! Mä pukeudun kelin mukaan.. jos ymmärrätte?? Mopoiluvuosia takana reilu 30.

    • Ajelen 900 Hornetillani jo 5:ttä vuotta ja olen hankkinut molemmat kamat säiden varalle.
      Mulla on Rukan Goretex rotsi ja housut ja aurinkoisille ilmoille nahkarotsi/Farkut/Bootsit
      -Yksinkertaista..

    • E220_CDI

      Molemmat on, mutta gorejen käyttöaika lyhenee vuosi vuodelta. Toppavuorella lämmin mutta sähköliivi nahkojen alla on silti vielä lämpimämpi.

      Jos oikeasti ajaa pyörää, on nahka ylivoimainen. Sopiva nahkapuku ei lepata vauhdissakaan. Kun alavartalon ote pyörästä on kunnossa, voi rengasta vinguttavan jarrutuksen vetää etujarrulla vasen käsi irti tangosta. Ei suositeltavaa liikenteessä, mutta täysin mahdollista ja kertoo paljon käsien rentoudesta kun jalat ja lantio ovat kunnolla kiinni pyörässä. Kaadoissa sopivien nahkojen suojat ovat todennäköisemmin oikeissa paikoissa.

      Nahka sopeutuu myös eri lämpötiloihin ja kaikesta tästä johtuen nahka tuntuu paljon mukavammalta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      82
      1339
    2. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      65
      1115
    3. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      202
      1108
    4. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      169
      1061
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1019
    6. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      103
      973
    7. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      68
      886
    8. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      125
      830
    9. Ihmeelliseltä pikkunaiselta....

      Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t
      Ikävä
      123
      758
    10. Tiesin, että olet jotenkin paha ihminen

      Vaikka muuta osaat esittää.
      Ikävä
      77
      745
    Aihe