minulta löytyi vuosi sitten aivokysta vasemmalta edestä. mitoiltaan 4cm*5cm*9.5cm. se on aiheuttanut jatkuvia päänsärkyjä, naaman puutumista, huonoa oloa, pyörryttämistä ja keskittymisvaikeuksia. Kysta on ollut päässäni aina ja alkoi oireilemaan vasta 26 vuoden iässä, eli suurenkin kystan kanssa voi kyllä elää ihan normaalia elämää eikä välttämättä aiheuta mitään oireita. Kysta leikattiin kerran eli tehtiin tämä "luukku" josta aivonesteet pääsisivät kiertämään. luukku meni umpeen melkeen heti leikkauksen jälkeen ja nyt odotellaan ja katsotaan mitä tehdään. Kysta oli siis todella kookas ja painaa aivoja keskilinjasta oikealle. Se mitä tulee leikkaukseen, se meni todella hyvin, yllättävän kivuton ja toipuminen tapahtui nopeasti ja apuahan siitä oli. Kasvojen hermot eivät ole vielä palautuneet leikkauksesta normaalisksi ja kosketukset tuntuu "väärissä" paikoissa.
Tsemppiä kaikille kohtalotovereille!
vähän isompi aivokysta
tikkulainen
1
1813
Vastaukset
- fasialbarreesi
hei! mulla leikattiin pikku aivo kasvain!! v89 12vuotiaana! (hyvän laatuinen) onnex!! ja mulle laitettiin "shuntti" joka varmistaa aivo paineen!! muuten olen pärjännyt! toi vasemman puolen kasvohalvaus!! ollut vain pahin riesa :( eikä vieläkään täysin parantunut?? mutta muuten jopa työ elämässä jaksoin olla!?? et kyllä elämä koettelee!! tsemppiä "kohtalo tovereille"!! lisää löytyy "ryhmät"/syöpäpotilaat!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä841646Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2691551Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2711288Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1691262- 56877
- 66854
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em65843Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40831- 40817
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤44791