Kookoo ja Lumon

http://kookoo.fi/uutiset/kouvolan-jäähallista-lumon-areena

Vanhoillislestaaidiolainen yhtiö Lumon Oy sponsoroi näkyvästi KooKoo liigaseuraa. Onkohan työntekijöillä lupa käydä vapaalipuilla peleissä? Suurin osa työntekijöistä lienee vanhoillislestaadiolaisia. Työyhteisön kulttuurissa Lumonissa aamulla päivä avataan melkein aamuhartauksella. Työntekijät sielä heittaa kädestäpitäen Jt:tä. On se vähän outoa.
184391
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

En tiedä onko kirjoittamasi totta, mutta otan sen sillä oletuksella, että niin olisi asianlaita.

Niin, sinusta erilaisuus on outoa. Minusta se on rikkaus ja niin uskon sen sitä olevan suurimmalta osin kaikista muistakin ihmisistä.

Sinun rutiiniksi luikiteltavat, jatkuvasti samankaltaiset, elämäntapojesi mukaiset tapahtumasi, ovat sinun asioitasi, ei ainoita oikeita yleispäteviä.

Äänestä

ennen kuullutkaan mistään KooKoosta enkä Lumon Oy:stä.

Nyt googletin Lumon Oy:n. Se näyttää lasittavan parvekkeita ja terasseja. Jos tämä KooKoo on jokin jääkiekkoseura niin ongan se lasifirmalle mainos- ja markkinointitemppu, että saa nimetyksi heidän pelipaikkansa firman mukaan.

Itse en menisi ihan vähästä maksustakaan katsomaan jääkiekkoa, mutta ymmärrän toki, että ihmiset ovat kiinnostuneet erilaisista asioista. Semmoisestakin turuudesta kuin jääkiekosta.

Äänestä
  • Miksei plexi-ikkunafirma ei toimittaisi plexia jäähalliin jos näin olisi kysyntää?

    Äänestä

Eikös Lumonin johtaja kuulu SRK:n johtokuntaan.

On aikoihin eletty, jos juttu on totta.

Äänestä
  • Minusta siinä taas ei ole mitään kummallista. Onhan meidän elettävä tässä maailmassa vähän viipymisemme ajan... niin kuin sanonta kuuluu.

    Äänestä

  • Joo ymmärrän kantasi mutta sitä en ymmärrä että vielä 10 sitten seurakunta sanoi minulle, että kiellän teollani uskon koska käyn jääkiekko-ottelussa. Täysin ulkopuoliset ihmiset määrittelijät minun henkilökohtaisen suhteeni Jumalaan. Noin laajaan sponsorointiin kuuluu aivan takuulla henkilökunnalle kuuluvia vapaalippuja.

    Äänestä

  • yarent kirjoitti:

    Joo ymmärrän kantasi mutta sitä en ymmärrä että vielä 10 sitten seurakunta sanoi minulle, että kiellän teollani uskon koska käyn jääkiekko-ottelussa. Täysin ulkopuoliset ihmiset määrittelijät minun henkilökohtaisen suhteeni Jumalaan. Noin laajaan sponsorointiin kuuluu aivan takuulla henkilökunnalle kuuluvia vapaalippuja.

    semmoista sekoilua.

    Valitettavasti en ole Lumon Oy:n palveluksessa. Jos olisin, mielelläni ottaisin vapaaliput ja myisin ne. Ei tulisi mieleenikään mennä katsomaan jääkiekko-ottelua, paitsi tietysti jos siitä maksettaisiin esimerkiksi satanen kummaltakin puoliajalta ja vielä jatkoajalta kolmas satanen.

    Pakko kait sekin on ymmärtää, että jotkut ihan vapaaehtoisesti ja ilman mittavia korvauksiakin menevät katsomaan noin älyvapaata peliä.

    Äänestä

  • Näin se on, kaikki busines on VL merkkiä.

    Kun ilman saa tai vastaa, on hyvä myydä toiselle lestadioliselle, pääasia, että näyttäää varakkaalta.

    Olun aleella paikalliset VL johtajat ja pastorit vetävät omia lätkäporukoita ja meno on hurjaa.

    Äänestä

Vapaalipuista tiedä tulisiko niitä, mut sen tiedän et mitään hartauksia ei ikinä ole ollut. Uskosta tai sen sellaisesta ei siellä paljon puhuta. Reilu enemmistö on nykyään muita kun lestiksiä joten kiroilua ja yms. kuulee joka päivä roppakaupalla.

Äänestä
  • sitten onkin jumalatonta porukkaa kun jopa kirjoillaan, prkl!

    Äänestä

  • Kylläpä_siellä kirjoitti:

    sitten onkin jumalatonta porukkaa kun jopa kirjoillaan, prkl!

    eli sinulle ei kelvannut kumpikaan tapa.

    vaikea on tasapainoilla kun mikään ei käy.

    Äänestä

unohtakaa jääkiekko se on homojen hommaa!! Junaa fanitkin vain vetävät katomossa!!=)

Äänestä
  • Onko todisteita esittää tuosta junan vetämisestä jääkiekkokatsomoissa?

    Tarkoitatko ns suklaajunaa?

    Äänestä

  • Googlee kookoon faniryhmä...Siellä on suklaajunaa kuvien kanssa!!=)

    Äänestä

  • Ei jääkiekko ole homojen hommaa.Paremmin tennis tai jalkapallo.

    Äänestä

Jussilla ei oo uni tullut koko yönä, kirjoittanut kessinä kerran ja muulla nikillä kahdesti, on siinä leinosen mikellä ollut pelikaveri, oikia NirtoKärppä, Hän. No Kiimalaisen pelikaveriksi olisi paremmin sopinutkin, ainakin jos olis ollut ilkosillaan Hän, Niin ja myös Hän.
Hush!

Äänestä

Tapani+Kinnunen+on+hyvä+mies,+mutta+ei+luota+Jeesuksen+Kristuksen+täydelliseen+sovitukseen,+vaan+siinä+välissä+pitää+aina+olla+vanhoillinen+sovittelija.+Raamatun+mukaan+tämän+sovittelijan+tehtävänä+on+julistaa+tämän+todellisen+Sovittajan+sovituksesta+ja+julistaa+että+se+on+100%:sen+varma+täydellisesta+syntien+anteeksisaamisesta+ja+siihen+ei+muita+välittäjiä+tarvita,+sillä+Raamatun+mukaan+Jeesus+Kristus+on+ainut+Sovittaja+ja+Välimies.+Jos+et+usko+tähän,+niin+kerro+Raamatusta,+missä+sanotaan+toisin+tai+kielletään+Jeesuksen+Kristuksen+ainut+Välimies-oikeus?

Äänestä

Totta kirjoitat!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


gontzar kirjoitti:

http://kookoo.fi/uutiset/kouvolan-jäähallista-lumon-areena

Vanhoillislestaaidiolainen yhtiö Lumon Oy sponsoroi näkyvästi KooKoo liigaseuraa. Onkohan työntekijöillä lupa käydä vapaalipuilla peleissä? Suurin osa työntekijöistä lienee vanhoillislestaadiolaisia. Työyhteisön kulttuurissa Lumonissa aamulla päivä avataan melkein aamuhartauksella. Työntekijät sielä heittaa kädestäpitäen Jt:tä. On se vähän outoa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu