Kuka tietää raunijoista

V.lri

Kauppilanmäen huipulla on jonkun rakennuksen kivirauniot. Miltähän ajalta ne ovat ja mikä rakennus siinä on ollut. Onko teorijoita tai faktoja.

14

1400

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äippäl

      On kai jonkun navetan rauniot. On olllut lehmillä hulppeat näköalat.

    • raunionmuumio

      Epäilen et ennen nuijasotaa Jummaöky on asunut siellä ja tehnyt juoksemalla raivoavia sotaretkiä Hankoon josta tuonut tullessaan vaimot ja hiehot,ehken hiivaa ja sokeria myös leivontaan. Venheellä soutanut vastavirtaan kun ei ole tienny että lentämällä olisi ollut helpompaa

    • renen

      Onko Leppävirta kirjassa jotain tietoa, en löytänyt..Hei pidetäään keskustelu asialisena. Itkosten ja Kauhasten maita on kauppiillan mäellä...liekkö jotain tekemistä.

    • qmies

      Ei taida kotiseudun historiaa tuntevat liikkua näillä palstoilla.

    • hienohieho

      Rauniot ovat Vokkolan kartanon entisen navetan rauniot. Maat kuuluivat aikaisemmin Kauppilanmäen kartanolle, jonka Vokkola sittemmin osti.
      Kaunis paikka.

      • kustti

        Kuka omisti Vokklan kartanon.öpö juttuja..Onko jollain jotai oikeaa tietoa..kaditaaati


      • halosen_täti

        Vokkolan kartanon navetan kivijalka se on. Yksityisellä maalla, joten ei saa mennä tutkimaan tarkemmin.


    • CollisCapitolinus

      Kauppilanmäki (roomalaiset käyttivät yleisesti nimitystä Kauppilanmäki magnum 'suuri Kauppilanmäki' tai pelkästään Kauppilanmäki) oli muinaisen Rooman ydinalue, jonka ympärille kaupunki ajan myötä kehittyi. Kauppilanmäki oli Rooman poliittisen vallan keskus ja siellä käytiin oikeutta, hallinnoitiin, harjoitettiin kauppaa, uskonnollisia menoja ja jopa prostituutiota. Useat kerrostumat osoittavat, että läheisiltä kukkuloilta irronnut sedimentti nosti Kauppilanmäkeä jo varhaisen tasavallan aikana korkeammalle. Alun perin alue oli suo, joka kuivatettiin. Legendojen mukaan tämä tehtiin Tarquinius Priscuksen määräyksestä Kauppilanmäen viemärijärjestelmän Cloaca Maximan avulla. Uusin päällyskerros syntyi keisari Augustuksen aikana (27 eaa.–14).

      • eepäkummostataetoo

        Olet siis kopsannut suoraan wikipendiasta Roomaa....:)))


    • kuuppam

      Ehdotan että läheinen Laakun lampi tutkitaisiin. Sen pohjassa saataa olla raunijoita historijallisesta bordellista johon Collis Capitolinus tutkimuksissaan viittaa.

    • kessse

      Kaipa rauniot on vain navetan kivijalka,on tietysti voinut olla muitakin maatalouteen kuuluvia suojia. Mutta luulisi,että minkä nimisiä ovat olleet rakentajat ja vuosilukuja on jossain historian tiedoissa.

    • perrrus

      Eikö Suomen yliopistoista löydy yhtään tutkiaa ottamaan selvää ko . raunijoista. Asijoihin on saatava selvyys. Tiedä vaikka saataisiin kauppilan mäki Maailman perintö kohteeksi ja sitä tehden EU:lta kelpo rahat.

    • sshaashsag

      >Raunijo? Kuopijo, loupijo, kopijo, kuolijo, loppukohan tämä jo...

    • Gravitaatio

      Varmaa ainakin on ,että niiden rakennusten teko aikaan on paino voima ollut vain ehkä 1/12 osa nykyisestä. Ei tuomoisia pultereita ole mitenkään muuten ladottua päällekäin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4582
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      12
      2727
    3. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      178
      1805
    4. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      261
      1620
    5. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      124
      1510
    6. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      122
      1367
    7. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      9
      1307
    8. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      73
      1301
    9. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      76
      1272
    10. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1006
    Aihe