Kauppilanmäen huipulla on jonkun rakennuksen kivirauniot. Miltähän ajalta ne ovat ja mikä rakennus siinä on ollut. Onko teorijoita tai faktoja.
Kuka tietää raunijoista
14
1488
Vastaukset
- äippäl
On kai jonkun navetan rauniot. On olllut lehmillä hulppeat näköalat.
- raunionmuumio
Epäilen et ennen nuijasotaa Jummaöky on asunut siellä ja tehnyt juoksemalla raivoavia sotaretkiä Hankoon josta tuonut tullessaan vaimot ja hiehot,ehken hiivaa ja sokeria myös leivontaan. Venheellä soutanut vastavirtaan kun ei ole tienny että lentämällä olisi ollut helpompaa
- renen
Onko Leppävirta kirjassa jotain tietoa, en löytänyt..Hei pidetäään keskustelu asialisena. Itkosten ja Kauhasten maita on kauppiillan mäellä...liekkö jotain tekemistä.
- qmies
Ei taida kotiseudun historiaa tuntevat liikkua näillä palstoilla.
- hienohieho
Rauniot ovat Vokkolan kartanon entisen navetan rauniot. Maat kuuluivat aikaisemmin Kauppilanmäen kartanolle, jonka Vokkola sittemmin osti.
Kaunis paikka.- kustti
Kuka omisti Vokklan kartanon.öpö juttuja..Onko jollain jotai oikeaa tietoa..kaditaaati
- halosen_täti
Vokkolan kartanon navetan kivijalka se on. Yksityisellä maalla, joten ei saa mennä tutkimaan tarkemmin.
- CollisCapitolinus
Kauppilanmäki (roomalaiset käyttivät yleisesti nimitystä Kauppilanmäki magnum 'suuri Kauppilanmäki' tai pelkästään Kauppilanmäki) oli muinaisen Rooman ydinalue, jonka ympärille kaupunki ajan myötä kehittyi. Kauppilanmäki oli Rooman poliittisen vallan keskus ja siellä käytiin oikeutta, hallinnoitiin, harjoitettiin kauppaa, uskonnollisia menoja ja jopa prostituutiota. Useat kerrostumat osoittavat, että läheisiltä kukkuloilta irronnut sedimentti nosti Kauppilanmäkeä jo varhaisen tasavallan aikana korkeammalle. Alun perin alue oli suo, joka kuivatettiin. Legendojen mukaan tämä tehtiin Tarquinius Priscuksen määräyksestä Kauppilanmäen viemärijärjestelmän Cloaca Maximan avulla. Uusin päällyskerros syntyi keisari Augustuksen aikana (27 eaa.–14).
- eepäkummostataetoo
Olet siis kopsannut suoraan wikipendiasta Roomaa....:)))
- kuuppam
Ehdotan että läheinen Laakun lampi tutkitaisiin. Sen pohjassa saataa olla raunijoita historijallisesta bordellista johon Collis Capitolinus tutkimuksissaan viittaa.
- kessse
Kaipa rauniot on vain navetan kivijalka,on tietysti voinut olla muitakin maatalouteen kuuluvia suojia. Mutta luulisi,että minkä nimisiä ovat olleet rakentajat ja vuosilukuja on jossain historian tiedoissa.
- perrrus
Eikö Suomen yliopistoista löydy yhtään tutkiaa ottamaan selvää ko . raunijoista. Asijoihin on saatava selvyys. Tiedä vaikka saataisiin kauppilan mäki Maailman perintö kohteeksi ja sitä tehden EU:lta kelpo rahat.
- sshaashsag
>Raunijo? Kuopijo, loupijo, kopijo, kuolijo, loppukohan tämä jo...
- Gravitaatio
Varmaa ainakin on ,että niiden rakennusten teko aikaan on paino voima ollut vain ehkä 1/12 osa nykyisestä. Ei tuomoisia pultereita ole mitenkään muuten ladottua päällekäin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2464502Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1232949Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412712Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?781689Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1051532- 511251
- 891185
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2031054- 461017
- 591003