Ylivieska, ei tuulivoimalle

Ylivieskaan suunnitteilla lisää tuulimyllyjä, osa tulossa lähelle Nivalaa. Tuulivoimalat meteliä ja välkettä tuottavina, maisemanpilaavina lintusilppureina ja luonnonraiskaajina on ikävä asia muutoinkin. Siispä myös me allekirjoittakaamme linkkinä oleva adressi noita myllyjä vastaan.
http://www.adressit.com/ylivieska_ei_tuulivoimalle
26120
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 26

Vanhimmat

Allekirjoitus suoritettu.

Äänestä

Pitäkää vain nivalaiset puolenne! Teillä on ollut järkeä torpata vahingolliset (sekä talouden, että ympäristön kannalta) tuulivoimahankkeet. Älkää hyväksykö niitä edes naapurikunnan puolelle. Nostan teille hattua ! Nivalassa ei myydä maisemaa eikä ympäristön viihtyisyyttä ulkomaisille sijoittajille marginaalisen verotuoton toivossa! Lopuksi täytyy todeta, että löytyihän se asia, josta näin ylivieskalaisena voi olla kateellinen nivalalaisille. Teillä on järkeä ja rohkeutta tehdä omien kuntalaisten etuja parhaiten palvelevia päätöksiä.

Äänestä

Toivon, että mahdollisimman moni allekirjoittaisi adressin. Nuo myllyt tulevat niin lähelle että se koskee kyllä myös Nivalan asukkaita.

Äänestä

Tuulivoimaloiden rakentamista on perusteltu hiilidioksidipäästöjen vähentämisellä ja puhtaan luonnon jättämisellä tuleville sukupolville. Tähän mennessä toteutuneesta kehityksestä voidaan todeta, että tuulivoimaloiden rakentamisen yhteydessä on tuhottu voimala-alueiden läheisyydestä perinteistä maisemaa tuhansia hehtaareja. Lähialueiden asukkaat ovat menettäneet asuinviihtyvyyteensä ja joutuneet terveysuhkien alaisiksi. Ympäröivän alueen asuntojen ja kiinteistöjen arvot ovat pudonneet jopa kolmasosalla. Vapaa-ajan asukkaat eivät viihdy lomapaikkakunnalla entiseen tapaan, minkä seurauksena alueen palvelukysyntä ja työllisyys huononevat. Ilman varavoimaloita tuulivoimalat eivät turvaa sähkön riittävyyttä valtakunnan verkossa. Riittämätön varavoimakapasiteetti ja tuulivoimaloiden korkeat tuet ovat sekoittaneet sähkömarkkinat ja ovat asiantuntijoiden mielestä vaarantaneet sähköverkon toimintavarmuuden

Sitran toimeksiannosta Lappeenrannan teknillisessä yliopistossa on hiljan valmistunut tutkimus, jonka mukaan aurinko- ja tuulivoima ovat tehottomimmat energiantuotantomuodot hiilidioksidipäästöjen vähentämisessä. Tutkimuksen mukaan tuulivoima nykyisillä tukimuodoillaan ei vähennä vaan lisää hiilidioksidipäästöjä Tuulivoimaloiden jatkorakentamista on tarkasteltava uusista lähtökohdista. Kun tuulivoimalat nykyisillä tukimuodoillaan ei vähennä hiilidioksidipäästöjä, ei tukien piiriin saa enää ottaa uusia voimaloita. Tutkimuksen mukaan päästöt vain kasvavat. Tämä vaatii tukipolitiikan muuttamista kiireellisesti. Edellä esitettiin pitkä luettelo tuulivoimalarakentamisen negatiivisista seuraamuksista asukkaille ja ympäristölle. Myös nämä näkökohdat edellyttävät tuulivoimaloiden rakentamisen ja tukien muuttamista.

Valtion säästötavoitteiden toteuttamisessa on korostettu tasapuolisuutta ja oikeudenmukaisuutta. Tuulivoiman osalta tasapuolisuus edellyttää tukien merkittävää leikkaamista. Oikeudenmukaisuus vaatii vielä enemmän. Kansalaiset eivät koe oikeudenmukaiseksi heille kohdistettuja säästötoimenpiteitä, ennen kuin tiedetään, että uusia tuulivoimaloita ei enää oteta tukien piiriin.

Jokainen rakentamatta jätetty tuulivoimala edistää Suomen taloustilannetta ja kansallismaisemiemme säilymistä.

Äänestä

"Lähialueiden asukkaat ovat menettäneet asuinviihtyvyyteensä ja joutuneet terveysuhkien alaisiksi." Mitäs ne on nämä terveysuhat?

"Vapaa-ajan asukkaat eivät viihdy lomapaikkakunnalla entiseen tapaan" Nivala tai Ylivieska eivät ole lomapaikkakuntia, niin että ei muutakun tänne vaan tuulivoimaa.

Äänestä
  • Hae apua jos sulla on noin paha olo.Nykyään on apua saatavissa kun vain osaa hakea.

    Äänestä

  • helppiä kirjoitti:

    Hae apua jos sulla on noin paha olo.Nykyään on apua saatavissa kun vain osaa hakea.

    Jaa, anteeksi. En tiennyt että täällä ei saa olla tuulivoiman puolesta.
    Näyttää kyllä siltä, että sinulle tuli nyt paha olo, kun joku oli erimieltä kanssasi.
    Mutta sinähän jo tiedätkin mistä hakea apua.

    Äänestä

  • Kävin asiasta tehen Kalajoella kahtomasa ja kuuntelemasa myllyjä. Ajelin ja kahtelin myllyjä eri suunnista kun vapaapäivänä oli kerta aikaakin. Olen järkyttynyt näkemastäni. Oli se äänikin aika voimakas kun kuunteli Oulaisiin menevän tien varresa. Siinä äänesä oli vielä se koneiston surina mukana ja sitten se varsinainen vaihtelevankorkuinen humahteleva ääni. Oli ne peltoaukeat muuttuneet maisemaltaan huonoon suuntaan. Ei nuita kyllä lähellekkään Nivalaa kiitos!

    Äänestä

  • AnarkistiArska kirjoitti:

    Jaa, anteeksi. En tiennyt että täällä ei saa olla tuulivoiman puolesta.
    Näyttää kyllä siltä, että sinulle tuli nyt paha olo, kun joku oli erimieltä kanssasi.
    Mutta sinähän jo tiedätkin mistä hakea apua.

    Minulla on paha olo, ei sen vuoksi, että olen eri mieltä kanssasi, vaan Suomen luonnon tähden. Kaikki tuhotut kauniit maisemat, silputut metsät, sepelikentät, hävitetyt kalliot ja erityisen pahan olon aiheuttaa kotieläimille tuleva kärsimys.

    Äänestä

  • rrrrrrrrrrrrrrr kirjoitti:

    Minulla on paha olo, ei sen vuoksi, että olen eri mieltä kanssasi, vaan Suomen luonnon tähden. Kaikki tuhotut kauniit maisemat, silputut metsät, sepelikentät, hävitetyt kalliot ja erityisen pahan olon aiheuttaa kotieläimille tuleva kärsimys.

    Jaa, en tiennytkään että kaikki maisemat tuhotaan ja metsät silputaan muutaman myllyn vuoksi. Puhumattakaan kallioiden hävittämisestä.
    Nyt minä kannatankin ydinvoimalaa Ylivieskaan, niin ei tarvi kotieläintenkään kärsiä ja jää vielä metsääkin pystyyn.

    Äänestä

  • Ydinvoimala ok YKaan

    Äänestä

Minä kannatan tuulivoimaa ylivieskaan.

Äänestä

toivottavasti tämä tuulikiima loppuu.rahareikää on muuhunkun ku tuuleen.

Äänestä

Ja päästöttömän ja turvallisen sähkön sijaan otetaan pari Rosatomin ydinvoimaa? Muistakaa että se ternobylin voimala oli saman toimittajan valmistama. Ja minne menee ydinjäte? Tietenkin venäjälle ydinase plutoniumin raaka-aineeksi. Valitsen mielummin tuulivoimalat jo lasteni takia.

Äänestä
  • näillä rupeleilla ei voi korvata ydinvoimaa, ei vaikka tehtäs mylly /hehtaari loppus sultakin töpselistä sähkö .Lapsiltas happi kun metsät siis pallomme keuhkot kaadettaisiin. tarvis siirtyä sitte takas mereen ja kasvattaa kivukset. nii ja rahakiloppus vaikka kaivasit sen monopolipelistä.

    Äänestä

  • Valtion rahat menevät ylikansallisille sijoittajille tuulitukeen,on pakko leikata sinunkin lasten lapsilisistä ja koulutuksesta. Samoin menee lapsiltasi arvokas luonto.

    Äänestä

tsernobyl posahti työntekiöiden virheeseen,suomessa niin ei käy eikä näytä käyvän muuallakaan se muuten tuo ros atom toimittaa muuallekki noita eikä huonoa oo kuulunu pelaavuudesta. Tuulivoima pysäyttää tämän maan taloudellisesti , mutta jos luulet että lapsesi tulee toimeen paristoillatoimivilla vekuttimilla oot haksahtanu pahemmankerran. silä tuuli ei tuota tälle maalle ei sähköä eikä vaurautta. se nyt vaa on fakta.

Äänestä

Heja Nivala! Ihanaa, ettei Nivalaan ole tulossa tuulivoimaa. Huolehtikaa myös raja-alueista. Taitaa olla monella suunnalla rajan pinnassa tuulivoimahankkeita meneillään. Myös muiden kuntien raja-alueiden asukkaat kiittävät nivalalaisia, kun he tulevat tukemaan tuulivoimatonta rajavyöhykettä.

Äänestä

Olis pitäny lopettaa tuet kokonaan. Toivotaan että järki tulee tähänki maahan.

Äänestä

Nuo Ylivieskaan rakennetut Pekkarisen pirunmyllyt näkyy tänne Nivalaankin. Hirveitä kapistuksia. Meille ei noita härveleitä tule. Hyvä Nivalan keput!!!!!

Äänestä
  • Eikö ole järkyttävää kuinka naapurikunta voi pilata perinteisen kauniin maalaismaiseman. Pidetään kuitenkin Nivala kauniina.

    Äänestä

Lisää vain myllyjä pystyyn. Hienoja ovat!

Äänestä
  • Kaunista katsella, silkkoa sisältä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


anna.äänesi.vaikuttaa kirjoitti:

Ylivieskaan suunnitteilla lisää tuulimyllyjä, osa tulossa lähelle Nivalaa. Tuulivoimalat meteliä ja välkettä tuottavina, maisemanpilaavina lintusilppureina ja luonnonraiskaajina on ikävä asia muutoinkin. Siispä myös me allekirjoittakaamme linkkinä oleva adressi noita myllyjä vastaan.
http://www.adressit.com/ylivieska_ei_tuulivoimalle

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu