Korvaisiko Peruutuskamera Taustapeilin

50.000km-vuosi

Meillä on suuri ja liian lähellä kuljettajaa oleva sisätaustapeili, se häiritsee enemmän kuin siitä on hyötyä. Kuinka peruutuskamerasta näkisi kauempana olevia, korvaisiko se taustapeilin.

Virrat on tietysti helppo laittaa tupakansytyttimistä, näytön voisi sijoittaa parhaasen paikkaan ja pimeällä pitää sammutettuna.

9

398

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ParempiVaihtoehto

      Erityisesti sinun tapauksessa peruutuskameraa parempi idea olisi vakio sivupeilien päälle asennettavien laajakulmapeilien hankinta ja asentaminen. Eli tuollaiset, useimmiten myydään yksittäisinä eikä pareina:

      http://www.biltema.fi/fi/Autoilu---MP/Autotarvikkeet/Peilit/Laajakulmapeili-2000034853/
      http://www.clasohlson.com/fi/Taustapeili/40-9146
      http://www.polarautovaruste.com/shop/product_details.php?p=2094
      http://www.vapaa-aika.com/ajoneuvoihin/peilit/muut-peilit/kuolleenkulman-peili-herkules-15-x-6-5-cm-hinta-1-kpl.html

      Halpa, kestävä, täysin mekaaninen/sähkötön, kokonaisuudessaan hyödyllisempi ratkaisu, peililasien säätömahdollisuudet lähes rajattomat, helppoa asentaa ja minkäänlaista voimaa asennuksessakaan ei tarvita. Ei vaikuta mitään auton polttoaineen kulutukseen tai nopeuteen vaikka vaikutus on muuten samankaltainen kuin olisit vaihtanut vakiopeilit kokonaan isompiin peileihin. Vakiopeileihin ei tehdä mitään reikiä yms. Vaan kiinnityksessä käytettävät pultit jäävät täysin laajakulmapeilien kotelon sisälle, pultit vain puristavat peilien telinettä/pidikettä kiinni laajakulmapeilien lisäksi vakiopeileihin. Laajakulmapeilit voi myös halutessaan ottaa pois eikä niistä jää jälkiä vakiopeileihin. Parhaan hyödyn saamiseksi nämä laajakulmapeilit asennetaan vakiopeilien koteloiden päälle mahdollisimman lähelle vakiopelien ulointa reunaa, eikä mahdollisimman lähelle vakiopeilien sisempää reunaa ja lähemmäs ovea ettei toisen puolen laajakulmapeili jää a-pilarin peittämäksi. Näitä myydään

      Tuossa vähän osviittaa siitä että miten hyvin noista peileistä näkyy, toki näkyvyys taakse ja sivuille paranee enemmän kuin videot antavat ymmärtää.

      https://www.youtube.com/watch?v=fI4HZRLMztY
      Tässä asennustapa on erilainen, eikä näin rumaa peilien asennus tapaa ole noissa bilteman tai clas ohlsonin myymissä peileissä, mutta laitan tämän kuitenkin koska näin hyvin laajakulmapeilien ansiostakin voi nähdä riippuen säädöistä.
      https://www.youtube.com/watch?v=4d_pAwz4Sq4

      • ilmanvastusta

        Mitenniin nuo ei lisää polttoaineen kulutusta? Kyllähän tuo lisää ilmanvastusta, peilin kokoa, ja sotkee tehtaan suunnitteleman aerodynamiikan.


      • ParempiVaihtoehto
        ilmanvastusta kirjoitti:

        Mitenniin nuo ei lisää polttoaineen kulutusta? Kyllähän tuo lisää ilmanvastusta, peilin kokoa, ja sotkee tehtaan suunnitteleman aerodynamiikan.

        Minulla autossani on nuo Biltemasta ostetut laajakulmapeilit olleet käytössä jo puolen vuoden ajan. En ole huomannut lainkaan mahdollista polttoaineenkulutuksen lisääntymistä, toisaalta en edes aja taloudellisesti koska minua ei suoraan sanoen edes kiinnosta koko polttoaineenkulutus vaikka en mikään riku rikas olekaan. Tismalleen sama summa rahaa kuitenkin menee edelleen bensaan kuin ennenkin, enkä ole vielä kertaakaan joutunut tankkaamaan tavallista useammin, enkä myöskään ole joutunut maksamaan bensasta entistä enemmän jos jätetään huomiotta muuttunut bensan litrahinta bensa-asemalla. Auto myös kiihtyy, kulkee yhtä nopeasti ja kevyesti kuin ennenkin.

        Nuo laajakulmapeilit ovat pienet ja kevyet(painoa alle 200 grammaa per peili, peruutuskamerajärjestelmäkin painaa enemmän kuin 2kpl näitä peilejä). Lisäksi siihen vakiopeilien, laajakulmapeilien väliin jää pienet ilmaraot muusta kuin telineen kohdalta. Toiselta puolelta laajakulmapeilien kotelot ovat muotoilultaan pyöristettyjä. Eli ovat muotoilultaan aerodynaamisempia kuin monien autojen vakiopeilit.

        Talvella ei paljoa skraappailla, silloin jos tarvitsee skraapata niin hellävarainen skraappaus riittää eikä voimaa tarvita. Jos käytät vakiopeilien sähkölämmittimiä niin vakiopeleistä tulevaa lämpöä siirtyy myös laajakulmapeileihin sulattaen jäät pois peililaseista.

        Peilien pesemiseen ei koskaan tarvita liuotinpesuaineita.


    • Näinongelma

      Ongelmallinen talvella, kun lumi, ja suola sotkee kameran näkyvyyden.

      • eevtrybw

        saa sen kameran sisäpuollellekin vaikka keskelle ikkunaa, jos ei ole taustapeiliä, eihän se silloin näy eikä häiritse.
        sitä en tiedä minkälaista kuvaa tulee, on kai hurjan laajakulma, ei taida näyttää paljoa jos auto on 100 m etäisyydellä


    • eiYmmärräEi

      Millainen auto, outoja juttuja.

    • TheFat

      Laki vaatii, että ajoneuvossa on taustapeili.

    • buöljjhgf

      Laki vaatii ulkopeilin, kun luin lakia, vaati vain oikeanpuoleisen peilin, ei sisäpeiliä

      • dsslkfjlkdsjf

        M1- ja N1-luokan autoissa eli henkilö- ja pakettiautoissa tulee olla sisäpuolinen taustapeili (Asetus ajoneuvojen rakenteesta ja varusteista , §97). Niissä tulee olla myös ulkopuolinen taustapeili korin vasemmalla puolella, ja jos takaikkunasta ei ole näkyvyyttä, molemmilla puolilla.

        Alkuperäiseen ongelmaan: säädä penkkiä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      218
      3654
    2. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      14
      3529
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      91
      2618
    4. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      12
      2199
    5. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      60
      2170
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      11
      1919
    7. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      48
      1745
    8. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1601
    9. Kenen luo menisit nyt

      jos se olisi mahdollista?
      Ikävä
      84
      1233
    10. Mikä kaivatussasi

      kolahti? 💥
      Ikävä
      72
      1163
    Aihe