Korvaisiko Peruutuskamera Taustapeilin

50.000km-vuosi

Meillä on suuri ja liian lähellä kuljettajaa oleva sisätaustapeili, se häiritsee enemmän kuin siitä on hyötyä. Kuinka peruutuskamerasta näkisi kauempana olevia, korvaisiko se taustapeilin.

Virrat on tietysti helppo laittaa tupakansytyttimistä, näytön voisi sijoittaa parhaasen paikkaan ja pimeällä pitää sammutettuna.

9

388

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ParempiVaihtoehto

      Erityisesti sinun tapauksessa peruutuskameraa parempi idea olisi vakio sivupeilien päälle asennettavien laajakulmapeilien hankinta ja asentaminen. Eli tuollaiset, useimmiten myydään yksittäisinä eikä pareina:

      http://www.biltema.fi/fi/Autoilu---MP/Autotarvikkeet/Peilit/Laajakulmapeili-2000034853/
      http://www.clasohlson.com/fi/Taustapeili/40-9146
      http://www.polarautovaruste.com/shop/product_details.php?p=2094
      http://www.vapaa-aika.com/ajoneuvoihin/peilit/muut-peilit/kuolleenkulman-peili-herkules-15-x-6-5-cm-hinta-1-kpl.html

      Halpa, kestävä, täysin mekaaninen/sähkötön, kokonaisuudessaan hyödyllisempi ratkaisu, peililasien säätömahdollisuudet lähes rajattomat, helppoa asentaa ja minkäänlaista voimaa asennuksessakaan ei tarvita. Ei vaikuta mitään auton polttoaineen kulutukseen tai nopeuteen vaikka vaikutus on muuten samankaltainen kuin olisit vaihtanut vakiopeilit kokonaan isompiin peileihin. Vakiopeileihin ei tehdä mitään reikiä yms. Vaan kiinnityksessä käytettävät pultit jäävät täysin laajakulmapeilien kotelon sisälle, pultit vain puristavat peilien telinettä/pidikettä kiinni laajakulmapeilien lisäksi vakiopeileihin. Laajakulmapeilit voi myös halutessaan ottaa pois eikä niistä jää jälkiä vakiopeileihin. Parhaan hyödyn saamiseksi nämä laajakulmapeilit asennetaan vakiopeilien koteloiden päälle mahdollisimman lähelle vakiopelien ulointa reunaa, eikä mahdollisimman lähelle vakiopeilien sisempää reunaa ja lähemmäs ovea ettei toisen puolen laajakulmapeili jää a-pilarin peittämäksi. Näitä myydään

      Tuossa vähän osviittaa siitä että miten hyvin noista peileistä näkyy, toki näkyvyys taakse ja sivuille paranee enemmän kuin videot antavat ymmärtää.

      https://www.youtube.com/watch?v=fI4HZRLMztY
      Tässä asennustapa on erilainen, eikä näin rumaa peilien asennus tapaa ole noissa bilteman tai clas ohlsonin myymissä peileissä, mutta laitan tämän kuitenkin koska näin hyvin laajakulmapeilien ansiostakin voi nähdä riippuen säädöistä.
      https://www.youtube.com/watch?v=4d_pAwz4Sq4

      • ilmanvastusta

        Mitenniin nuo ei lisää polttoaineen kulutusta? Kyllähän tuo lisää ilmanvastusta, peilin kokoa, ja sotkee tehtaan suunnitteleman aerodynamiikan.


      • ParempiVaihtoehto
        ilmanvastusta kirjoitti:

        Mitenniin nuo ei lisää polttoaineen kulutusta? Kyllähän tuo lisää ilmanvastusta, peilin kokoa, ja sotkee tehtaan suunnitteleman aerodynamiikan.

        Minulla autossani on nuo Biltemasta ostetut laajakulmapeilit olleet käytössä jo puolen vuoden ajan. En ole huomannut lainkaan mahdollista polttoaineenkulutuksen lisääntymistä, toisaalta en edes aja taloudellisesti koska minua ei suoraan sanoen edes kiinnosta koko polttoaineenkulutus vaikka en mikään riku rikas olekaan. Tismalleen sama summa rahaa kuitenkin menee edelleen bensaan kuin ennenkin, enkä ole vielä kertaakaan joutunut tankkaamaan tavallista useammin, enkä myöskään ole joutunut maksamaan bensasta entistä enemmän jos jätetään huomiotta muuttunut bensan litrahinta bensa-asemalla. Auto myös kiihtyy, kulkee yhtä nopeasti ja kevyesti kuin ennenkin.

        Nuo laajakulmapeilit ovat pienet ja kevyet(painoa alle 200 grammaa per peili, peruutuskamerajärjestelmäkin painaa enemmän kuin 2kpl näitä peilejä). Lisäksi siihen vakiopeilien, laajakulmapeilien väliin jää pienet ilmaraot muusta kuin telineen kohdalta. Toiselta puolelta laajakulmapeilien kotelot ovat muotoilultaan pyöristettyjä. Eli ovat muotoilultaan aerodynaamisempia kuin monien autojen vakiopeilit.

        Talvella ei paljoa skraappailla, silloin jos tarvitsee skraapata niin hellävarainen skraappaus riittää eikä voimaa tarvita. Jos käytät vakiopeilien sähkölämmittimiä niin vakiopeleistä tulevaa lämpöä siirtyy myös laajakulmapeileihin sulattaen jäät pois peililaseista.

        Peilien pesemiseen ei koskaan tarvita liuotinpesuaineita.


    • Näinongelma

      Ongelmallinen talvella, kun lumi, ja suola sotkee kameran näkyvyyden.

      • eevtrybw

        saa sen kameran sisäpuollellekin vaikka keskelle ikkunaa, jos ei ole taustapeiliä, eihän se silloin näy eikä häiritse.
        sitä en tiedä minkälaista kuvaa tulee, on kai hurjan laajakulma, ei taida näyttää paljoa jos auto on 100 m etäisyydellä


    • eiYmmärräEi

      Millainen auto, outoja juttuja.

    • TheFat

      Laki vaatii, että ajoneuvossa on taustapeili.

    • buöljjhgf

      Laki vaatii ulkopeilin, kun luin lakia, vaati vain oikeanpuoleisen peilin, ei sisäpeiliä

      • dsslkfjlkdsjf

        M1- ja N1-luokan autoissa eli henkilö- ja pakettiautoissa tulee olla sisäpuolinen taustapeili (Asetus ajoneuvojen rakenteesta ja varusteista , §97). Niissä tulee olla myös ulkopuolinen taustapeili korin vasemmalla puolella, ja jos takaikkunasta ei ole näkyvyyttä, molemmilla puolilla.

        Alkuperäiseen ongelmaan: säädä penkkiä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      138
      4724
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      176
      3876
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      115
      3576
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      43
      2891
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      136
      1826
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      40
      1658
    7. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      26
      1289
    8. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      51
      1263
    9. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      21
      1251
    10. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      23
      1203
    Aihe