se siitä lapsen hankkimisesta

tsemppiä

tämä ei ole pelottelua mutta kerronpa oman tarinani. synnytys meni niin pieleen kuin olla ja voi. mulla oli kauheat kivut,antura näytti jatkuvaa supistelua mutta kohdunsuu ei auennut. lopulta sektioon. kohtu oli revennyt lääkäri vain laittoi klipsit ja otti vauvan ulos, onneksi oli hengissä. siitä kaksi päivää kamalaa kipuilua, verenpaineet romahti, uudestaan leikkuriin.. kohtu oli vuotanut verta 4 litraa. lisää vaan klipsejä ja kipupumppu ja veripusseja meniköhän 8 pussia. ja taas kipuilua monta päivää. no kuitenkin kotiin laittoivat vauvan kanssa. antibioottia vaan reilut määrät mukaan. no, ei siinä kaikki. kävin illalla nukkumaan ja puolen yön aikaan näin kolme enkeliä jotka mut herätti, onneksi. samassa kaamea verenvuoto alkoi, joka paikka veressä missä vaan kuljinkin. ei muuta kuin ambulanssia tilaamaan. sairaalaan kun kerkesin niin kaikki veret oli jo tullut ulos. verenpainetta ei ollut lainkaan,suoraan adrenaliinia sydämeen, elvytys käynttiin ja taas leikkuriin. kohtu oli revennyt joka paikasta. sellanen kauhea juttu että vieläpä heräsin kesken leikkauksen, enkä relaksoituna saanut ilmoittaa olevani hereillä. sen kivun voi arvella aivan kauheaksi kun vatsa auki. kohtu ei ollut enää pelastettavissa. veripusseja meni tuon viikon aikana 18. lääkäri sanoi ettei tätä kerrassaan voi tapahtua. nyt lapseni 12 vuotias iloinen vesseli. mutta näiden vuosien ajan ei ole ollut yhtäkään päivää etten olisi asiaa miettinyt. jouduin sairaseläkkeelle masennuksen vuoksi. nyt alkaa elämä voittaa. toivottavasti en pahoin pelotellut, tälläinen tapaus kuulemma käy vaan yhden suhde viiteensataantuhanteen.

6

179

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • LL40

      Ihminen ei ole elossa jos on vuotanut kuiviin, ts. "kaikki veret menneet"....

    • hohoijjaahj

      Jep ei voi olla totta että ei verenpainetta minkäänlaista,jos nollaa näyttää niin sehän on heissulivei vaan

    • bhbhbh

      jep, melkoista skeidaa, otsikkoa myöten, sori vaan..

    • IlonAiheetJollakin

      Nii ja miks kukaan tollasen kokenut alkas ihan muuten vaan kertoo täysin tuntemattomille kokemaansa 12 vuoden takaa.

      Juu älkää nyt vaa kukaa synnytyspelkoo tästä saako!

    • Luomusynnyttäjä

      Joo, kaikkea skeidaa sitä joutuukin netistä lukemaan. Avaaja on just sellaine tapaus, joka olisi pitänyt jälkiabortoida, ettei olisi päässyt lisääntymään.

      Haluatko kuulla oman synnytystapahtumani? No tuskinpa. Kerron kuitenkin, että olen ihan luomusti synnyttänyt peräti kolme lasta ilman mitään "medikalisaatiota", joten revippä siitä! Kaikkien ei ole tarkoituskaan lisääntyä.

    • Mukava_synytysyllätys

      Minulla on synnytyskokemukset vuosien takaa, viidestä lapsestani nuorin on 20 v. Kaikki syntyivät todella nopeasti, ensimmäisen takia olin synnytyssalissa kauimmin eli 3 tuntia, seuraavat syntyivät nopeammin. Kohdunsuu oli 9 cm auki kun menin käymään sairaalassa ja olin aivan varma, että ei se vielä synny, kun ei koske ja odotusaulassa eräs isä kertoi käyneensä vaimonsa kanssa edellisenä päivänä 50 km päästä ja laittaneet heidät vielä kotiin vaikka oli säännöllisiä supistuksia 10 min välein. Ja minulla kun ei edes tuntunut mitään supisteluja ainakaan kipuna. Olin ihan varma, että kotiin joudun muutaman kilometrin päähän ja harmittelin, kun edes lähdettiin käymään sairaalassa, koska oli tullut vähän verta suihkussa käydessäni. Kipu ei ollut oikeastaan menkkakipuja kovempia kuin aivan viimeiset 5-10 min silloin kun vauva syntyi ja nekin minuutit ihan siedettävää kipua. Paljon kipeämpiä kuin synnytykset, olivat synnytysten jälkeiset ovulaatiot aina vaihdevuosiin saakka. Kaikki viisi synnytystäni oli suunnileen samanlaisia. Ei synnytystä kannata pelätä. Se voi yllättää mukavastikin! Ihania lapsia sain ja nyt odotan ensimmäisen lapsen lapsen syntymää lähiaikoina.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      177
      4995
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      19
      4387
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3107
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      253
      2952
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2892
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2511
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1919
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1757
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      34
      1743
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      65
      1719
    Aihe