Terassi vanhojen laattojen päälle

Muhvelimuu

Elikkäs etupihalla on terassi betonilaatoista joiden alla on routasuojat yms, suora ja tasainen pinta jonka päälle haluaisin kuitenkin terassilaudasta siistimmän terassin.

Mitenkäs kannattaisi lähteä tekemään, tarvitseeko betonin ja laudan välissä olla isokin väli? Hirveästi ei ole varaa korottaa kun tulee ovi vastaan. Riittääköhän jos kehikon tekee 5*5 kyllästetystä puusta ja siihen päälle lätkii laudat? Taikka sitten jos laittaa lappeelleen 5*10

7

2796

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Terazzi

      50x50 riittää tai ohuempi 28x45, mutta tuo on varmaan hyvä kiinnittää jo alustaan muutamasta kohtaa lyöntitulpilla.

    • terraasio

      Kun tulee betonin päälle niin 50x50 riittää hyvin - laita niskaväliksi 30 senttiä niin voit käyttää ohuempaa lautaa terassin lattiaksi kuitenkin vähintää 25 millistä.

      Ja laita soirojen ja betonin väliin joku kosteus-sulku kuten solumuovia tai bitumikaistaleita ettei puut ime kosteutta betonista.

      • kapilaarix2

        sitä sanotaan kapilaarikatkoksi.


    • BauHerr

      En laittaisi mitään kosteusulkua ulkotiloihin. Sade kastelee kuitenkin.

      • dumbbidumbbi

        Sade kastelee toki, mutta betoni pysyy pitempään märkänä kuin puu.

        Sitäpaitsi jokin katko puun ja betonin välillä estää paitsi kosteuden siirtymisen lisäksi myös äänensiirtymisen - puu kiveä vasten voi tuottaa paljonkin melua.


      • remonttimies1

        On kaupan ja voi tehdäkkin muovirikkoja betonin ja puun väliin, aina irti puu betonista.


    • Terassintekijä

      Koolaatpa 50x50 tai 50x100, niin aina kestopuuta. Niin ja laita myös pintalaudaksi kyllästettyä. Näitä homehtuneita lämpöpuuterasseja on korjattu ihan urakalla tänä kesänä ja tilauskirjaa on. Ne ei vaan sovellu ulkokäyttöön Suomen olosuhteisiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      112
      5497
    2. Niin voimakkaat tunteet

      Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi
      Ikävä
      20
      3007
    3. Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen

      sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk
      Ikävä
      24
      2854
    4. Oletko harrastanut

      seksiä kaivattusi kanssa? 🤔
      Ikävä
      143
      2098
    5. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      26
      1992
    6. Puhe on halpaa

      Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.
      Ikävä
      44
      1936
    7. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      176
      1868
    8. Miksi miehet hermostuvat tyhjästä?

      Olen tässä viimeisen vuoden sisään pudottanut melko reilusti painoa mikä on sitten saanut useammankin lähipiirin aiemmin
      Sinkut
      117
      1672
    9. Joko aiheuttamani pettymys

      on lieventynyt? Toivottavasti. Uskallan heittää lentosuukon näin etäältä ja nimettömänä 😘.
      Ikävä
      98
      1658
    10. Nainen, se on vain karu totuus, että

      sinut on luotu synnyttämään ja mies siittämään. Niin on luomakunnassa säädetty ja niin se on. Sinut luotiin heikoksi ja
      Ikävä
      283
      1570
    Aihe