Terassi vanhojen laattojen päälle

Muhvelimuu

Elikkäs etupihalla on terassi betonilaatoista joiden alla on routasuojat yms, suora ja tasainen pinta jonka päälle haluaisin kuitenkin terassilaudasta siistimmän terassin.

Mitenkäs kannattaisi lähteä tekemään, tarvitseeko betonin ja laudan välissä olla isokin väli? Hirveästi ei ole varaa korottaa kun tulee ovi vastaan. Riittääköhän jos kehikon tekee 5*5 kyllästetystä puusta ja siihen päälle lätkii laudat? Taikka sitten jos laittaa lappeelleen 5*10

7

2796

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Terazzi

      50x50 riittää tai ohuempi 28x45, mutta tuo on varmaan hyvä kiinnittää jo alustaan muutamasta kohtaa lyöntitulpilla.

    • terraasio

      Kun tulee betonin päälle niin 50x50 riittää hyvin - laita niskaväliksi 30 senttiä niin voit käyttää ohuempaa lautaa terassin lattiaksi kuitenkin vähintää 25 millistä.

      Ja laita soirojen ja betonin väliin joku kosteus-sulku kuten solumuovia tai bitumikaistaleita ettei puut ime kosteutta betonista.

      • kapilaarix2

        sitä sanotaan kapilaarikatkoksi.


    • BauHerr

      En laittaisi mitään kosteusulkua ulkotiloihin. Sade kastelee kuitenkin.

      • dumbbidumbbi

        Sade kastelee toki, mutta betoni pysyy pitempään märkänä kuin puu.

        Sitäpaitsi jokin katko puun ja betonin välillä estää paitsi kosteuden siirtymisen lisäksi myös äänensiirtymisen - puu kiveä vasten voi tuottaa paljonkin melua.


      • remonttimies1

        On kaupan ja voi tehdäkkin muovirikkoja betonin ja puun väliin, aina irti puu betonista.


    • Terassintekijä

      Koolaatpa 50x50 tai 50x100, niin aina kestopuuta. Niin ja laita myös pintalaudaksi kyllästettyä. Näitä homehtuneita lämpöpuuterasseja on korjattu ihan urakalla tänä kesänä ja tilauskirjaa on. Ne ei vaan sovellu ulkokäyttöön Suomen olosuhteisiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      213
      7556
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      58
      2973
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      193
      2377
    4. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1823
    5. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      176
      1752
    6. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      21
      1432
    7. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      75
      1271
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      38
      1173
    9. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      27
      1165
    10. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      50
      1039
    Aihe