Kun itse jakoketjurempan maksaneet vaativat rahansa takaisin valmistajan virheestä. Maahantuoja on päättänyt vaieta täysin. Tämän kohun myötä TSI autojen vaihtoarvo romahtaa. Lakimiehet hommiin vaatimaan hyvitystä myös arvon alenemasta, jos voidaan osoittaa että maahantuoja on tietoisesti salannut ongelmat.
tulee lakimiehille hommia
akimies
28<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Ajattelepa uudestaan. Jos jotain korjauksia täytyy tehdä, niin autohan tulee entistä ehompaan kuntoon. Miksi sen arvo romahtaisi?
Aattelepa ihan ite. Ostaisitko auton joka on joka mediassa mainostettu pommiksi ja valmistaja on kierolla tavalla lypsänyt rahat vamistusvioista omistajilta. Sellaisen auton konepellin kun avaa kerrostalon pihalla niin kymmenien verhojen takaa alkaa myhäily että hajosko se ny.
HÖPÖ HÖPÖ , ei kukaan lakimies lähde ajamaan juttua jonka häviää ihan 200-0
Kyllähän tuo hinta jonkunverran noissa Tsi koneisissa tippuu.Vaihdoin 2,5v ja 47tkm ajetun seatin toissa vuonna ja arvo tippui tuona 2,5 vuoden aikana 14 000€ eli yli puolet siitä mitä se maksoi.
Se oli Seat. Ja mikähän malli? Kalleimmat kilometrit 2-3 ekaa vuotta, oli mikä oli.
Onko elämää ilman Skodaa?
No nythän se elämä vasta alkoi, kun pääsi skeidasta eroon!!
Ihanko totta. Hyvitettiinkö siitä sinulle mitään vai jouduitko maksamaan?
TSI
DSG-AUTOmaattivaihteisto
Autoliittokin aikoo selvittää onko asiakkaita kohdeltu tasapuolisesti
Eipä muutoin romahtanut TSI koneen vaihtoarvo. Tein juuri äskettäin vaihtokaupat ja sain vanhasta hyvän hyvityksen. Tojokauppiaat olisivat antaneet vielä suuremman hyvityksen, mutta Tojo ei kiinnosta.
Eipä ota tojomyyjä helposti VW autoja riesaksi..
Jos alkaa valehtelemaan niin kannattais edes yrittää olla uskottava. Jos tojot ei kiinnosta niin et olis sieltä sitä tarjousta kysynyt. Kyllä kuule autokauppiaat osaa laskea TSI moottorin korjaukselle muutaman tonnin persnettoa ja sama DSGlle niin kauan kun valmistaja ei niistä ota vastuuta.
Minkähän vuoksi Tojotalta ja Korealais-kaksikolta tulee aktiivisesti hyviä vaihtotarjouksia TSI Octaviaan?
Uskottavaa vastausta odottelen, valehtelua täällä kyllä riittää.
Eilen oli taas postilaatikossa vaihtotarjous Delta Autolta. Vanhasta 2008 TSI Golfista tarjotaan 11.400€. Mutta miksi vaihtaisiin huonompaan?
Joko heräsit, ei mikään merkkiliike ok kiinnostunut yli 5 vuotta vanhoista autoista. Hyvityshinta on tuollaisesta käytännössä maks. 6-7 tuhatta. Vaikkei olisi edes TSI.
jos on kunnossa mutta yrititkö tarjota koko autoa?
Vai ei ole? Teltta-auto ainakin on kiinnostunut jopa -98 Polosta jos sen vaihtais johonkin häristimeen.
Jos edes Kuutos Mazdaa, mutta kun Kiaa tarjottiin Deltasta. Ei iske. Ominaisuuksien vertailu ei ole Kialle edullinen.
Mazda ei silti myy, joten ei sillä ainakaan ole varaa ""kaalivankkuria"" hyljeksiä...
Hyvinpä tarjoaa Delta-auto, jos takuunalaisen DSG-TSI Yetin vaihtaa MItsu ASX:ään, sillä eihän Yetiä uskalla pitää yli takuun.
Mitä söpellät? Takuunalaisen Yetin? Jos tarjous tehdään vm. 2012 Octaviaan v. 2015, on takuu ohi oli Yeti tai Octavia.
Sellaista se on. Trollit eivät tiedä mistään mitään, vain huomio kiinnostaa.
Ilmeisesti myös vaihtoautokauppiaat on joutuneet näitä korjauksia makseleen omasta pussistaan. Näitähän yritettiin myydä ilman virhevastuuta asiakkaille. Voipi lähteä maksuvaatimuksia myös siltä suunnalta.
Dsg-Volkkari Tampereen jopparilla. Onkohan ko. yksittäistä "viehevastuun vastaista" vedätystä edes myyty?
Naisten pitää ennenkaikkea varoa seat,audi,skoda ja VW kauppoja kun eivät tiedä mikä malli on täys susi..
Naisten? Automies tietää? Mitä?
TSI onnea monelta vuodelta.Paskaa myivät uutena vielä vuonna 2014 sanoo Ruottista tieto.
Miten tuollainen huijaus on saatu meneen läpi pitkin maailmaa ja etenkin Suomessa?
Odotellaan nyt vaan rauhassa mitä tuleman pitää, vai onko kärpäsestä tehty härkänen. Asia näyttää vaivaavan eniten Skodattomia. Miksiköhän?
Eipä ole romahtanut TSI- koneen hyvitysarvo. Vaihdoin uuteen Skodaan ja sain vanhasta hyvän hyvityksen. Tojon ja Volvon myyjät lupasivat vielä paremman hyvityksen, mutta Tojo ei kiinnosta ja traktori minulla on jo ennestään