Vaihdoin auton, nyt A-luokan MB jonka mukana tuli kitkarenkaat. Olen aiemmin aina ajellut nastoilla. Kertokaahan kokemuksianne, mikä ero on ajomukavuudessa ja -turvallisuudessa eri rangastyypeillä. Ajelen enimmäkseen pääkaupunkiseudun pääteillä. Miksi ajat niillä renkailla jotka sinun autossasi on? Mitkä ostaisit nyt autoosi?
nastat vai kitkat?
naikkonen
132657
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Nastat:
Nastat pitävät täällä liukkailla, joita riittää.
Talvirenkaat ovat turvallisuutta, ei ajomukavuutta varten. Tosin MB:ssä pitäisi olla ihan riittävästi ajomukavuutta nastoillakin. :)
Kitkat on tehty lumisemmille alueille. Ne ei pidä jäällä.
Ajelen pääkaupunkiseudulla (joskus jopa Lahdessa asti). Huonoilla keleillä voi kitkoilla liukastelevat erottaa.
Sanottakoon tähän alkuun, että oma kantani on että nykyiset nasta ja kitka renkaat ovat molemmat hyviä, mutta nastarenkaat ovat ainakin vielä tasapainoisemmat ominaisuuksiltaan ja siksi "turvallisemmat"
TM:n talvirengastesti.
1 Nokian Hakkapeliitta 4 8,8
2 Goodyear Ultra Grip 500 8,6
2 Pirelli Winter Carving 8,6
4 Continental Winter Viking 8,4
4 Gislaved Nord Frost 3 8,4
4 Uniroyal MS Plus Nordic 8,4
7 Bridgestone Noranza 8,0
7 Michelin Ivalo 8,0
9 Agi Sarek 2 7,7
10 Michelin XM S 260 6,3 (7 vuotta vanha)
Kitkarenkaat
1 Continental ContiViging 7,7
1 Gislaved Soft Frost 2 7,7
3 Nokian Hakkapeliitta Q 7,4
4 Bridgestone Blizzak WS-50 7,1
5 Michelin Maxi-Ice 7,0
6 Pirelli Icesport 6,8
7 Bridgestone Blizzak MZ-01 6,1 (7 vuotta vanha).
TUULILASIN tuloksia:
KIIHDYTYSPITO JÄÄLLÄ: Moottorin kierrosluku rajoitettiin siten että rengas suti koko matkan lähdöstä 30km/h nopeuteen
nastat:
Nokian Hakkapeliitta4 8,7m
Bridgestone Noranza 9,1m
Goodyear UG500 9,9m
Michelin Ivalo 9,9m
Continental WinterViking1 10,0m
Gislaved NordFrost3 10,9m
kitkat:
Nokian Hakapeliitta RSI 13,5m
Gislaved Soft Frost 15" 14,8m
Gislaved Soft Frost 16" 15,1m
Uniroyal MS Plus Soft 15,1m
Green Diamond 17,4m
Dunlop SP Winter Sport 24,3m
JARRUTUSPITO JÄÄLLÄ: 30km/h nopeudesta 5km/h nopeuteen ABS jarruilla, takajarrut pois käytöstä, jotta suunta säilyisi jarrutuksessa
"Paras nastaton tuottaa pienen yllätyksen: se hidastaa nopeuden 20 senttiä lyhyemmällä matkalla kuin paras nastallinen. Syy löytynee siitä, että alusta pysyi vakiona eikä renkaan tarvinnut kehittää kitkka kuin yhteen suuntaan. Tilanne muuttuu jäällä siloin, kun renkaalta kaivataan pitkittäispidon lisäksi sivuttaispitoa esimerkiksi ohjaamiseen"
Kuten jo sanoin, tasapainoiset ominaisuudet on tärkeimmät.
nastat:
Continental WinterViking1 20,4m
Gislaved NordFrost3 20,7m
Goodyear UG500 20,9m
Nokian Hakkapeliitta4 21,3m
Bridgestone Noranza 22,6m
Michelin Ivalo 26,0m
kitkat:
Nokian Hakapeliitta RSI 20,2m
Gislaved Soft Frost 16" 20,6m
Gislaved Soft Frost 15" 21,2m
Uniroyal MS Plus Soft 23,9m
Green Diamond 26,2m
Dunlop SP Winter Sport 30,8m
MÄKIKOE: autolla pyrittiin ajamaan mutkittelevaa ja jyrkkenevää mäkeä ylös niin poeasti kuin mahdollista
nastat:
Nokian Hakkapeliitta4 56,4s
Bridgestone Noranza 57,7s
Continental WinterViking1 57,9s
Goodyear UG500 58,0s
Gislaved NordFrost3 58,5s
Michelin Ivalo 59,7s
kitkat:
Nokian Hakapeliitta RSI 61,4s
Uniroyal MS Plus Soft 63,5s
Gislaved Soft Frost 15" 64,6s
Gislaved Soft Frost 16" 64,7s
Green Diamond 65,5s
Dunlop SP Winter Sport 68,3s
KIIHDYTYSPITO LUMELLA 0-28km/h
nastat:
Nokian Hakkapeliitta4 4,9s
Bridgestone Noranza 5,3s
Michelin Ivalo 5,3s
Goodyear UG500 5,4s
Continental WinterViking1 5,6s
Gislaved NordFrost3 5,6s
kitkat:
Uniroyal MS Plus Soft 4,4s
Gislaved Soft Frost 16" 4,8s
Nokian Hakapeliitta RSI 4,9s
Gislaved Soft Frost 15" 5,0s
Green Diamond 5,3s
Dunlop SP Winter Sport 6,2s
JARRUTUSPITO LUMELLA 30-5 km/h
nastat:
Nokian Hakkapeliitta4 13,6m
Bridgestone Noranza 13,9m
Goodyear UG500 14,0m
Continental WinterViking1 14,1m
Michelin Ivalo 14,1m
Gislaved NordFrost3 14,2m
kitkat:
Gislaved Soft Frost 16" 14,4m
Gislaved Soft Frost 15" 14,6m
Uniroyal MS Plus Soft 14,7m
Green Diamond 14,8m
Nokian Hakapeliitta RSI 14,8m
Dunlop SP Winter Sport 15,2m
Omistan kaksi autoa, talvirenkaina sekä nastalliset että kitkat.
Turvallisuuden takia ehdottomasti nastat!
Vaikka suurin osa keleistä olisikin selvittävissä jopa kesärenkailla, niin sitten ääritilanteessa sitä pitoa tarvitaankin yhtäkkiä.
Kelpuuttaisin kitkat vain nelivetoiseen. Kitkoista pitää muistaa vielä että ne kuluvat nopeasti huonoiksi pehmeän kumilaadun takia ja ovat talviliukkaan lisäksi märällä kesäkelilläkin vaaralliset.
Hyvä vaihtoehto ois vaihtaa kesärenkaiden tilalle ensin ajoissa kitkat ja myöhemmin kunnon talven aikaan vaihtaa nastarenkaat alle. Keväällä taas nastat kitkoiksi ja kitkat kesäkumeiksi.
OLen itse ajanu 2 Talvee kitkoilla ja hyvin on pelannu, ja niit pystyy pitämää pidemmälle kevääseen iman et alkaa hiton moinen natina kun nastat hakkaa tietä
ja vielä pidemmälle kevääseen voi hyvin pitää kesärenkaita!
Äläpä kerro lisää :DD
Minä olen nyt ajanut ensimmäistä talvea kitkatrenkailla ja täytyy sanoa, että takaisin en enää vaihda. Olen ajotavaltani varsin rauhallinen ja ennakoiva ja lisäksi autossani on luistoestojärjestelmä ja esp (kuten A-mersussa). Näiden varusteiden avulla kitkakuski pärjää liikenteessä aivan kuten nastarenkailla ajavatkin. Olen itsekin ollut varsin yllättynyt siitä, että jäisestä risteyksestä pääsee luistoneston avulla sujuvammin liikkeelle, kun nastarenkailla ajavat jäävät vieressä paikalleen sutimaan (ilman elektronisia apuväneitä).
Ainoa tilanne, jossa kitkarengas on merkittävästi nastarengasta huonompi, on märkä jää. Tällaista kelia on ollut Tampereella viimeiset kaksi viikkoa, mutta liukasta on vain joillakin parkkipaikoilla; kaikkialla muualla on niin paljon hiekkaa tai suolaa, ettei mitään ongelmia olisi kesärenkaillakaan. Tämä siis niille, jotka sanovat, ettei kitkoilla kannata ajaa Etelä-Suomessa, jossa täällä on liukasta.
Toki kitkarenkaiden kumi kuluu nastarenkaita nopeammin, mutta nastat kuluvat kyllä nastarenkaissa Etelä-Suomen sulilla/paljailla teillä vähintään yhtä nopeasti kitkarenkaan kumi (eikä nastarenkaan kumi pidä liukkaalla yhtään), joten eroa tuossa suhteessa ei paljoa ole. 2-3 kolme vuotta vanha nasta- tai kitkarengas alkaa pidoltaan olemaan joka tapauksessa heikko uusiin verrattuna.
Sinullahan on sinällään helppo tilanne, kun sinulla on ne jo autossa alla. Ajele niillä itse muutama viikko, kuten olet ennenkin ajanut, ja mieti sitten, kannattaako palata nastarenkaisiin.
mite ois kitkanasta renkaat?nokia hakkapeliitta4:t
ovat kuulemma hyvät..
Ilman muuta nastattomat, jos haet hiljaisuutta.
Ilman muuta nastalliset, jos haet turvallisuutta.
Ei veneillessäkään pelastusliivejä usein tarvita, joten sillä perusteella voisi sanoa, että en ole koskaan hukkunut, joten en käytä pelastusliivejä.
Siis suurimman osan talviajasta nastattomat ovat kivemmat, mutta sen kerran kun tosi paikka tulee, nastalliset ovat ehdottomat.
Sekä nastalliset että nastattomat ovat nykyisin kitkarenkaita.
Minulla on neljän talven kokemus kitkarenkailla ajosta ja kilometrejä paljon pääkaupunkiseudulla.
Viikko sitten ostin sitten uudet renkaat ja ne olivat Nokian 4:set eli nastat.
Ensiajo oli jännittävää, koska viimeinen kokemus oli Michelinen nastoista viiden vuoden takaa...
Olin kuitenkin tosi positiivisesti yllättynyt Nastoista: Ihan hyvä ajaa (myös sulalla paljaalla asvaltilla), suuntavakaat ja tarpeeksi hiljaiset (Radiota ei tarvinnut laittaa kovemmalle). Autossa on elektroniikkaa, mutta sehän kyllä vilkuttelee tosi harvoin nykyään. Lopputulos olikin se ettei ole paljon eroa nastoilla ja kitkoilla tuossa mukavuudessa, niin paljon onneksi ovat nastat kehittyneet. Nuo Nokian renkaat eivät kuulemma edes ole ne kaikkein hiljaisimman ja mukavimmat ajaa paljaalla asvaltilla, mutta minulle tarpeeksi (Kuulemani mukaan Contit tai Uniroyalit ovat vielä mukavammat).
Kitkoilla (Goodyear ultragrip 5) pärjäsin loistavasti rauhallisella ajolla, joka muuten tarkoittaa ettei ole asiaa ohittaa rekkaa ja muutenkin mennää varpaisillaan. Valitettavasti tuossa neljän vuoden aikana oli muutama renkaista johtuva "lähellä" piti tilanne: Yksi sattui suoralla tiellä 80:n vauhdissa...painoin kaasua ja auto lähti heittelehtimään koska olis niin pirun liukasta että pyörät sutivat ja pito meni.... Parkkiliuskoillo ei ole mitään asiaa liukkaalla, kerran meni poikittain liukkaalla liuskalla...ei muuta kun peruuttamaan!
Lopputulos minun mielestäni on se että Nasta on kuin Kitka (ei kuitenkaan 100% yhtä mukava) ja turvallisempi selvästi...joten nasta on ainoa vaihtoehto...Ajoon tuo ei saisi vaikuttaa, on edelleen ajettava rauhallisesti, silloinhan nastatkin pysyvät vaikka neljä vuotta...
Mutta se turvallisuuden tunne (ei tarvi jännittää renkaiden vuoksi) on se pointti!
Eli jos haluat nastat ja turvallisuuden ja sinulla on rahaa niihin, yritä myydä kitkat tai vaihtaa/palauttaa ne!
Kokeilu ei auta, koska se tilanne voi tulla äkkiä...
Jos pidät kitkat: Muista rauhallinen ajotapa: Älä ohittele liukkaalla tai jos on lunta / loskaa. Älä kaasuttele voimakkaasti jne.. Hyvä olisi jos odottaisit että tiet suolataan, aurataan ja hiekoitetaan! Nimittäin ESP:llä ei tee mitään jos ei ole renkaissa pitoa.
ESP muuten korjaa tilanteen jos pystyy, se ei pysty estämään tilanteiden syntymistä täysin.
Lisäksi vielä kitkoilla ajavat tarvivat nastojen karhentamia teitä ja suolaa ja hiekkaa..Loppuvuodesta kunnilta rahat käy vähiin ja liukkaus lisääntyy.
Kitkoista unohdin mainita niiden hyvät puolet:
Yksi on se, että ne voi laitta alle jo syyskuussa ja sitten kun ensilumi tulle ei aamulla tarvitse vaihtaa renkaita.. ja kun ensilumi tunnin päästä sulaa ja seuraava tulee kuukauden päästä niin kitkoilla pärjää hyvin noilla sulilla lämpimillä syyskeleillä. Samoin keväällä voi odottaa lämpimiä kelejä! Olihan nuo kitkat hyvää ajaa ja varmasti hiljaisemmat kuin nastat!
Kiitos asiallisista kommenteista. Olen ollut itsekin tässä parin viikon aikana kallistumassa nastojen puolelle - kiitos myös rengastesti tuloksista!
Hyvää ja turvallista talvea!
Ei mitään, on ilo olla avuksi! =) Hyvää joulua ja menestystä vuodelle 2005 valitsit sitten nastat tai kitkat! =P
moi! kitkat ilman muuta uuteen autoon.. kun onkaikki luistonestot ja muut herkut! itselläni on vw.vento 94..ja 15 tuuman alut ja kitkat.. minun mielipide on nastarenkaita ei tule ikinä enää!! itse olen keskisuomesta..ja pärjää kitkoilla lostavasti..ne on hiljaset ym.. se kyllä rippuu autosta paljon sun muusta.. missä ajelee.. räiskyvää uutavuotta sulle.T .KITKA