Ei ole köyhällä varaa maksaa tuollaisia summia. Lipunhintaan pitäisi kuulua ainakin yksi olut tai siideri.
Jûûberfestit ylihinnoiteltu
eilaperttizyzskowiz
8<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Yhteislippu parin kolmen pallonpompottelumatsin verran. Paljon vai vähän?
Mietihän vähän: kaksi iltaa, monta monta bändiä, joista osa maksaa varmaankin tuhansia ja taas tuhansia. Lavarakennelmat, vessat jne. tarvittava rekvisiitta. Ei siitä saa ilmaista vaikka miten yrittäisi.
SAARISTO-Openissa,kunnon
esiintyjät,Sillanpää,Vartiainen,Koivuniemi,J.Aaron,L.Tähkä,Edelmann,Elastinen...ym.2
iltaa,yhteensä...80e.
Ennakkoon
hommasin
liput
puoleen
hintaan,TS
sponssasi,kiitos.
Hyvä. Sinne siis. Oliko se nyt samana viikonloppuna?
Onko matka ilmainen? Entä yöpyminen?
Artistikattaus tälle vuodelle oli pieni pettymys. Vaikka hyviä esiintyjiä olivatkin Rautiainen ja Sade, tarvitsee festari mielestäni vähän enemmän myös nuorille suunnattuja esiintyjiä. Tällä en tarkoita mitään Cheekkiä tai Robinin kaltaista höhhöä, vaan esim Haloo Helsinki, Juha Tapio etc linjaa. Toiselle päivälle esim vanhemmalle nahkatakkiväestölle sopivaa musiikkia ja toiselle päivälle esim nuoria tapahtumaan houkutteleva bändi.
35e hinta on juuri siinä rajalla keikkumassa, että maksaako vai eikö maksa. Toki täytyy muistaa se, että tälläisen tapahtuman järjestäminen, se vaan oikeasti maksaa paljon. Ja jos rahoitus tulee pääsylipuilla, saa niitä myydä vähän kalliilla tai paljon halvalla. Muutenkin tämä vuosi on huono kun ihmiset eivät rahaa käytä niin paljoa mitä ennen.
Facebookissa joku heitti ilmoille, että tapahtuman tulisi olla ilmainen kuten lähikunnilla on ilmaisia tapahtumia. Tämä olisi muuten hyvä, jos JBFT saisi rahoituksensa yrityksiltä ja yhteisöiltä varmuudella. Mahtaisiko Loimaalaisista yrityksistä olla siihen, että lähtevät tukemaan toimintaa? Eihän tässä nimittäin voittoa tehdä, vaan käsittääkseni raha menee juuri siihen että persnetolla tehdään tapahtuma. Tässä taloustilanteessa hieman epävarmaa, mutta ehkä sitäkin voi harkita ja selvitellä? Miten saisi koko Loimaan puhaltamaan yhteen hiileen tapahtuman puolesta? Koko paikka kuolee jos täällä ei ole Jyken ja kumppaneiden kaltaisia ihmisiä jotka omalla taloudellisella riskillään jotain järjestävät. Laulutapahtumat torilla ei paljoa kansaa kerää yhteen. Tapahtumaa olisi hyvä kehittää siten, että se kattaa paljon muutakin kuin vain aidatun alueen jossa porukka kiskoo olutta minkä ehtivät
Kaikkia ei voi kaikki esiintyjät miellyttää. Ja kai se esiintymiskaari on kuitenkin tarkoitettu rock pohjalle. Tosin jos Juha Tapio olisi ollut esiintymässä olisin maksanut 45 euroakin lipusta. Totta sekin puoli, että järjestelyt sun muut orkesterit maksavat, mutta jos lipun hinta on 35 ekua ja paikalla on 400 ihmistä tai jos lipun hinta on 25 euroa ja paikalla 600 ihmistä...kumpi parempi?
Juha Tapio verrattavissa Haloo Helsinkiin? Nyt on hieman pallo hukassa teikäläisellä.
Lippu maksoi ennakkoon ostettuna 25 euroa per päivä. Saman verran kuin palloilukatsomoon. Ei paha mun mielestä.
Valitettavasti taitaa kumminkin olla niin, että loimaalainen nuukuus uhkaa tappaa tämänkin paikallistarjonnan.