kutinaa, iholla kävellään

kutinaton

Nostin/aloitin tämän ketjun vielä, jos joku vaikka joku vielä etsii tähän liittyvää..

Kerron tässä oman tarinani. Viime kesänä kuntoni romahti jotenkin äkisti. Sain huuliherpeksen eli se aktivoitui taas pitkästä aikaa ja samalla iho alkoi kutista, nousta näppyjä nopeasti ja yhtä nopeasti pois. Näpyt tulivat vain kasvojen reunalle ja kaulalle. Samaan aikaan jaloissa alkoi varsinkin iltaisin vuoteessa ikäänkuin muurahaisia kulkisi iholla edestakaisin. Jos iskin kädellä ko kohtaan, kävely jatkui, mutta mitään ei jäänyt iholle. En saanut mitään "kiinni". Siivosin kaiken, pesin 90 asteessa kaiken pesua kestävän aina vain uudestaan ja uudestaan ja loput saunotin. Mikään ei auttanut. Kävely iholla jatkui ja myös aina, kun olin liikkumatta päivisin. Olin kokeillut kaiken mahdollisen voiteen ja liemen eikä mikään tuonut apua.

Kunnes... aloin pitää päiväkirjaa, mitä söin ja missä kävin ja tulin siihen tulokseen, että se kutina "kävely" täytyy olla minussa sisällä. Olin jättänyt jo aiemmin pois luontaistuotteet eli purkkivitamiinit ja -hivenaineet ja etsin nyt netistä tietoa. Löysin uudestaan magnesiumin! Magnesium vatsan kautta eli tabletteina nautittuna tehokuurina saa helposti vatsan kuralle, mutta on olemassa ihon läpi imeytyvä, tehokas ja nopeavaikutteinen Magnesor, jota en kyllä saanut lähiapteekista vaan tilasin verkkoapteekista. Olin jo mielestänyt nähnyt ja kokeillut kaiken tuon "kävelyn" suhteen, mutta epätoivoissani valmis mihin vaan. Laitoin ko suihketta illalla suihkun jälkeen 3 suihkausta molempaan jalkaan, kädellä levitys ja 20 min annoin kuivaa ja jätin yöksi. Suihke on öljypohjaista, mutta ei sotke vaan voitelee mukavasti. Olin niin pettynyt edellisiin, että en odottanut tästäkään enään ainakaan kovin nopeaa apua, mutta jotain uskomatonta tapahtui jo kahden illan jälkeen: "muurahaiset" otti ja lähti! Käytin tätä 2 viikkoa joka ilta ja "kävely" oli ja pysyi poissa. Nyt olen ottanut kerran kuukaudessa tätä ja kutina ei ole tullut takaisin. Tämän lisäksi aloitin uudestaan magnesium sitraatin syönnin tabletteina ja tietysti kalsiumin ja D-vitamiinin. Yhä vielä tulee näppyjä kaulaan ja kasvoihin, mutta ei enää ollenkaan siinä määrin kuin viime kesänä ja jos syön paljon leipää ja pizzaa samana päivänä, niitä näppyjä kaulaan tulee todennäköisemmin. Olen suht varma, että mitä suuhunsa laittaa ja mikä loppujen lopuksi imeytyy, vaikuttaa myös tähän vaivaan.

Kävin silloin viime kesänä ihotautilääkärillä, joka ei löytänyt syytä näppyihin ja sen jälkeen yleislääkärillä, joka totesi, että näpyt ovat selkeästi nokkosihottumaa, kun näytin hänelle kännykällä ottamani kuvan. Hän kirjoitti reseptin antihistamiinia, jota en sitten hakenut kuitenkaan. Antihistamiini vaikuttaa vain siten, että se poistaa oireen eli puuduttaa ihoa, jotta kutina ei tunnu ja kun lopettaa lääkityksen, kutina alkaa taas, kun puudutus loppuu. Jossakin vaiheessa talven aikana, kun kasvoja kutisi vaikka näppyjä ei ilmaantunutkaan, auttoi, kun levitin ko kohdalle käsidesiä. Tein tätä vain pari kertaa. Päättelin, että iholla oli ilmeisesti huonoja bakteereja, jotka kuolivat ja kutina loppui. Nyt panostan terveelliseen ruokavalioon ja tarvittaessa hyvänlaatuisiin purkkivitamiineihin ja näiden lisäksi hyvänlaatuinen probioottikuuriin parantamaan bakteeritasapainoa.

Toivottavasti tästä oli jollekin apua.

2

828

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kutinaton

      Jatkoa. Ja lisätietoa edelliseen.. Kutisevat näpyt kaulalla ja kasvoilla häipyivät parissa päivässä, kun jouduin olla viikonlopun ilman maitotuotteita. Siten löytyi ratkaisu ongelmaan. Söin sitä ennen paljon hapanmaitotuotteita, erityisesti rahkaa, kun laihdutin, mutta kutinaton iho on niin ihana, että en palaa entiseen.

    • luomuhoidot

      Nykyajan medikalisaatioilmiö aiheuttaa sen, että ihmiset hakeutuvat jokaisen pienen vaivan vuoksi lääkäriin. Sitten oletetaan, että hoito parantaa. Todellisuudessa kuitenkin suurin osa hyvinvointia on hyvän vesi- ja viemärijärjestelmän sekä riittävän ravitsemuksen ansiota. Niillä saadaan vältettyä tartuntoja sekä ylläpidettyä elimistön normaalia vastustuskykyä.

      Tässä yksi päivä listasin kaikkia oireita, mitä minulla on elämäni aikana ollut, ja joiden vuoksi en ole koskaan hakeutunut hoitoon/vastaanottanut lääketieteellistä hoitoa. Aika moni vaiva on parantunut omia aikojaan tai vaihtoehtoisilla hoidoilla.

      Käsiekseemasta kärsin vuosia, ja siihen suostuin käyttämään Protopocia. Vuosien jälkeen olen päässyt eroon kyseisestä lääkevoiteestakin, onneksi. Se on haitallista normaalille immuunipuolustukselle. Allergiat päättelin itse väärin, niitä on, mutta eri asioille, kuin epäilin. Hyvin luomusti kun elän, niin ihoni kestää. Ihovoiteetkin sekoitan itse (erilaisia ohjeita löytyy blogeista ym), jotta vältyn tarpeettomilta lisäaineilta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      42
      5841
    2. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      71
      4575
    3. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      46
      4342
    4. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      56
      4121
    5. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      91
      3725
    6. Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä

      Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään
      Maailman menoa
      61
      3245
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      50
      2423
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2339
    9. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      42
      2079
    10. En uskalla ees ajatella muru

      Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha
      Ikävä
      13
      1199
    Aihe