Inkeroisten torilla uusi taideteos.
Kenen aikaansaama?
http://www.kouvolansanomat.fi/Online/2015/05/22/Inkeroisten torille ilmaantui luvaton taideteos — natsien ja poliisin symbolit rinnakkain/20152093/4
Inkeroisten torilla?
7
273
Vastaukset
- killikäy
Varmaan joku peruSSuomalainen taiteilija.
- teekkari.huumori
Oli siellä eilen illalla ehta ss-hakaristikin. Ne kaislahameet paperiukkojen päällä myöskin anarkistien touhuja. Niihin kiveyksen liitukuvioihin ei ollut aikaa tutustua.
- Kossu21
Arto siellä kännispäissään sekoili maalien kanssa.
- selitys
Inkeroisten torin noppa määrää ihmiskunnan kohtalon
24.5.2015 20:34 | Päivitetty: 25.5.2015 7:39
Kuva: Kimmo Puhakka
Pentti Kivi ja Venla-koira pysähtyivät ihmettelemään kaksitoistatahokasta perjantaina aamupäivällä. Taustalla näkyy Paperintekijän patsas ”kaislahameineen”.
Pentti Kivi ja Venla-koira pysähtyivät ihmettelemään kaksitoistatahokasta perjantaina aamupäivällä. Taustalla näkyy Paperintekijän patsas ”kaislahameineen”.
Inkeroisten torille ilmestyi torstaina 21. toukokuuta kovalevystä tehty kaksitoistatahokas, jonka sivuja koristivat muun muassa natsi-Saksan, Neuvostoliiton, Yhdysvaltain republikaanipuolueen ja Al-Qaidan tunnukset.
— Kyseessä on noppa, jota heittämällä voidaan päättää ihmiskunnan kohtalo, kertoo nopan luonut helsinkiläinen Atte Ahtiainen.
Ahtiainen itse ei kuitenkaan vienyt noppaansa torille. Inkeroisiin se päätyi Ahtiaisen annettua Kymenlaakson opistossa lopputyönään tekemän nopan ystävilleen.
— Annoin sen vaan kavereille vietäväksi jonnekin, sillä noppa ei mahtunut oman autoni kyytiin. En ohjeistanut heitä millään tavalla nopan suhteen, eli en pyytänyt sen sijoittamista julkiselle paikalle. Ihan hyvään paikkaanhan se lopulta päätyi, Ahtiainen toteaa.
Ahtiaisen mukaan ihmiskunnan kohtalo ei ole hyvä, joten siksi kohtalona saattaa olla mikä tahansa nopan sivujen edustamista ikävistä asioista.
— Ehkä sen nopan pitäisi antaa olla siellä Inkeroisissa määräämässä ihmiskunnan kohtaloa.
27-vuotias Ahtiainen opiskeli kolmen ja puolen vuoden ajan taidetta Limingan taidekoulussa ennen Kymenlaakson opistoon siirtymistä. Helsingissä asuva Ahtiainen aikoo jatkaa taiteen opiskelua vastaisuudessakin.
Niko Kaartinen - ingerdice
Onko Inksan noppa vielä paikallaan?
- taajaman.sydän
Ainakin Suomen torien ainoat roskikset, joihin erikoissopimuksella saadaan kipata ympäri vuoden eläinten ulostepusseja.
...sitä hajua ja kärpästen pörräystä!
- häikän.laatu
Kaupunki poisti sen kasikulman ja svasikan nopeasti pois.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial21635Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1061597Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2341122Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221068- 128909
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2846Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29827- 10825
Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks47807- 69790