Olen 20v nuori nainen. Seurustelen itseäni 20-vuotta vanhemman miehen kanssa. Mikä on sopiva ikäero? Onko suhteellamme tulevaisuutta?
Ikäero
Parikymppinen
232347
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
>Mikä on sopiva ikäero?
Ei ole määritetty.
>Onko suhteellamme tulevaisuutta?
Mikä ettei?
Tulevaisuutesi tulee olla omaishoitajana 20 vuotta vanhemmalle kääkälle- sinä vireä 50 ja hän 70-kymppinen kiukkuinen seniili kyttä.
niinpäniin nyt se viehättää toisella on talous kunnossa ja pää kasassa on jo iso aikuinen ja sinä vasta siipiä räpyttelevä västäräkki-
olet nuori ja kaunis eikä lapset ole hidasteena seksielämässä- mutta sitten tilanne muuttuu kun susta tulee aikuinen nainen ja itsenäinen yksilö
... elä tätäpäivää ja ole onnellinen sen miehen kanssa....
joka myös on isäsi ikäinen ja haluaisi peuhata viimeiset eteenottavat viriilit vuotensa nuoren naisen kanssa sängyssä
mutta kysypä huviksesi miten käy kun alat haluta lasta ja oikeaa parisuhde-elämää- tuskinpa herraa kiinnostaa toinen kierros vauva-aikoineen kun ensimmäisessäkin epäonnistui- erosi tai ei saanut luotua oikeaa ihmissuhdetta ikäiseensä naiseen.
noh itse huomaat sitten n. 30- vuotiaana, että kaikki potentiaaliset itsesi ikäiset tasavertaiset puolisoehdokkaat ovat jo varattuja isiä-
yritä siinä sitten tyytyä johonkin kakkosvaihtoehtoon ja perutella perhettä kun vanhusrakastajasi käy eturauhasenhöyläyshoidossa, syö nitroja ja hoitaa kolesteroliaan :)
vittumaista sanoisinko sun tulevaisuus ikälopun kanssa...
Voihan se olla että tytöstä tulee nuori leski jolloin tulevaisuus on taattu ja huomattavasti valoisampi kuin mitä edellä esitetyt. Ymmärrä nyt tyttöhyvä hankkiutua raskaaksi, sitoa mies perillisellä itseesi, niin homma toimii kuin itsestään. Lopusta huolehtii mies itse, kun näillä neljä-viisikymppisillä miehillä on pääsääntöisesti niin kiire tehdä vielä viimeiset mahdolliset temput elämässään, etteivät jouda piittaamaan esimerkiksi oman kroppansa rajoitteista. Jos ei ennätä nukkua, voi ottaa amfetamiinia, jos sydän menee ylikierroksia, voi ottaa betasalpaajaa, jos ei seiso, voi napsia Viagraa. Kunhan päällepäin ja ulos näyttää hyvältä, ja näyttäähän se, jos joku pikkutipunen roikkuu käsipuolessa, viestiihän se viriilistä miehestä. Paitsi kun valitettavasti joskus näyttää kuin kyseessä olisi isä ja tytär. Asia karmenee hetkeksi sitten kun nuorikko kulkee mahapystyssä isänsä ikäisen tyypin käsipuolessa. Silloin ei voi välttyä oksettavalta tunteelta, mutta sitähän voi kuvitella myötätuntoiseksi osaanotoksi pikkutipusen raskauspahoinvointiin.
Ihan vapaasti vaan tyttö, aikuinenhan sinä olet, ja vastaat omasta elämästäsi. Jokaisen kun pitää saada tehdä virheensäkin ihan itse.
ennenkuin alat lapsia tekemään varmista äijän todellinen taloustilanne:
kuinka paljon ruokkoja on vielä maksettava eli montako lasta on jo ehditty tuolla vanhalla siitimenpätkällä siittää ennen sinun vauvaasi.
muista muuten että vanhan mies ei lapsia hoida- sun kontolle jää yövalvomiset-
mutta jos sillä on rahaa paljon palkkaa hoitaja- voi tietysti olla ikävää lapsen kannalta mutta kuka sitä tässä välittää onhan kyseessä AIKUISTEN välinen RAKKAUSsuhde
Yövalvomiset ei pelota nuorta: nehän valvovat muutenkin lähestulkoon yöt, nukkuvat päivät. Kivahan se on, kun vauvakin on heti samassa rytmissä kuin äitikin niiltä osin. Joku sen vauvan sitten hoitaa..mummo tai joku, kuka nyt haluaa ottaa osaa näyttelemiseen, että kaikki on ok. Pakkohan kakskymppisen on uskoa elämään, eihän tästä mitään tulisi jos kaikilla olisi jo valmiina usko ja tieto, ettei ihastuminen ole samaa kuin rakastaminen, myötä ja vastoinkäymisissä. Siihen kun harva neljäkymppinenkään uskoo.
Ei rahalla palkattu hoitaja välttämättä ole lapselle huonoksi. Huonompi on isä joka ei ennätä, jaksa eikä viitsi ja äiti jonka pitää jatkaa nuoruuttaan. Itseasiassa voisin heti ottaa pestin sopivaa korvausta vastaan.
päivä tänään...)
Iällä on lähes yhtä vähän merkitystä kuin hiusten värillä suhteessa tai elämässä onnistumisessa. Mutta sen sijaan sillä, että täällä moista asiaa kyselet, on jo huomattavasti enemmän ennustettavuutta.
Mitä mieltä olette kun mies on 34 ja nainen 21? Tuleeko onnistumaan loppuelämäksi? Onko tuo ikäero niin suuri, että se todella vaikuttaa parisuhteeseen? Todettakoon, että miehen suku pitkäikäistä ja hyväkuntoista, naisen suku lyhyempi ikäistä ja sairaampaa.
No, jos on hyväkuntoista ja pitkäikäistä, niin antaa mennä vain =p (OH hoijaaa-CARPE DIEM)
..niin mikäettei....30 vuoden kuluttua saa ostaa jo nuorennuspillereitä/ iänhidastuspillereitä...ainahan elämässä saisi kuunnella muita, jos niikseen tulee ...ehkä kuitenkin paras neuvo olisi hidas tutustuminen...niin tulisi todelliset tarkoitusperät esiin molemminpuolin!
eli noin 7 vuotta joten sie tyttö et jää leskeksi hyvät mahikset onnistua :)
Mukavaa huomata, että ihan positiivisia kommentteja on tullut. Täytyy sanoa, että on tosi rakkautta, tosin mies on jotenkin nyt alkanut kokea itsensä epävarmaksi suhteeni. Eli tyyliin "jos saisit kutsun linnan juhliin, tuskin ottaisit minua seuraksesi". Tosi ikävää, mutta täytyy omalta osalta tehdä töitä asian suhteen. En haluaisi nimittäin vaihtaa miestä missään tilanteessa. Ja toisaalta pikkasen imartelee, että toinen on mustasukkainen. Tuo ikätilanne oli nimittäin alkujaan tuollainen, nyt ollaan 34 ja 47. Oli ihan pakko kysyä, kun lukee näitä kommentteja!
Ja kuinkahan paljon noi puliukot (tupakoitsijat, huumehörhöt yms) ja muut nuorena kuolleet miehet pudottavat tuota keski-ikää.
Ihan vaan vinkiksi että kyllä se Jalkaväenkenraali Adolf Ehrnroothkin eli noin sata vuotiaaksikin.
Eli mitä mieltä vähän aikaa sitten jotkut muut ikäerosta
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=2000000000000016&conference=556&posting=22000000005079272
Jos sovitte toisillenne niin ei ikäero este ole.
Monet eri-ikäisten suhteet ovat onnistuneet (niin ennen vanhaan kuin nykyäänkin).
Ei ikäerolla ole merkitystä, sitä mieltä olen minä... Te kaksi teette tulevaisuutenne eikä kukaan voi tietää päivää milloin täältä lähdetään. On turhaa mietti etukäteen toisen elinikää sun muuta kun ei sitä etukäteen voi tietää eikä kukaan myöskään voi sanoa mikä suhteessa on oikea ikäero. Itse seurustelen itseäni 25 vuotta vanhemman miehen kanssa jo 6 vuotta ja hyvin menee.. siis minä 25 ja mieheni 55. Jos teillä molemmilla on samat toiveet ja odotukset niin ei ole syytä epäillä mitään... Tehkää toisenne onnellisiksi ja olkaa välittämättä muiden mielipiteistä... Älä kuitenkaan unohda itseäsi... Onnea teille...
helmitaulu esille ja pankaas laskien välillä...
Kirjoitus virhe jos nyt oikein tulkkaa... Pikkuseikka...
niin. Jotkut asiat ovat sellaisia että niitä ei kirjoiteta väärin...mutta, väliä?
joka hukutti itsensä mieluummin kuin meni vnahalle kääkälle morsmaikuksi- on se aina outo kauppa.
Niin jonkinlaisina esimerkkeinä voisi olla (julkisuudessakin tunnetut)
- Jari Kurri perh.
- Paavo Lipponen perh.