Mitä evääksi pääsykokeeseen?

Moikka! Oon ekaa kertaa menossa pääsykokeeseen ja mietin mitä ottaisin evääks. Onko hyviä vinkkejä? Voi olla et oon kyl niin jännittyny siel kokees, etten pysty syömään mitään :S Tää voi olla tosi tyhmä kysymys mut kun en tiedä ni kysyn, elikäs pitääkö pääsykokeessa eväistä ottaa etiketit ja muut pois tai teipata ne piiloon samalla tavalla kuin ylppäreissä?

Mitä sä aiot ottaa evääksi vai otatko mitään?
144131
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Kyllä pitää ottaa pois etiketit, ei saa olla mitää tekstiä missään pullossa jne.. Itse aion ottaa banaanin, suklaata, jonkun leivän ja tietysti vesipullon. Viis tuntii on pitkä aika joten kannattaa syödä välillä ja samalla se välipala on hyvä pikku tauko aivoillekin. En ehkä ottaisi omenaa tms muuta sellaista jonka syömisestä tulee ääntä, ja toivon ettei muutenkaan rapisteltais mitään muuta ku koepapereita.

Äänestä
  • Mieluummin omenaa kuin jotain leipää, niistä lähtee yleensä hirveä haisu, mikä häiritsee enemmän kuin kevyt rouskutus

    Äänestä

  • tee leipä aamulla, ei edellisenä päivänä kelmuun käärittynä ni ei haise :D

    Äänestä

  • Kyllä ne täytteet tuoksahtaa samana aamunakin tehtynä.

    Äänestä

Etiketit piiloon samalla tavalla kun ylppäreissä. Itse otan jotain karkkia.

Äänestä

Etiketit piiloon! Aion ottaa mukaan pähkinöitä, banaanin, prodepatukan ja vesipullon. Niillä pärjää hyvin 5 tuntia.

Äänestä
  • Etiketeistä ei välitetä vähääkään, ainakaan Helsingissä.

    Äänestä

  • Miksi huijaat täällä viattomia? Etiketit pois!

    Äänestä

Kun ylioppilaskeväänäni olin kolmessa eri pääsykokeessa, ei juolahtanut mieleenkään eväät. En tosin muista, montako tuntia kokeet kestivät, mutta eväitä ei tarvita. Tuskin on edes sallittu. Ehkä vesipullo voi olla.

Ilman eväitä pääsin silloin kaikkiin hakemiini aineisiin.

Äänestä

Turun oikeustieteellisen tiedekunnan sivuilla on ohjeistuksena, että mukana saa olla pienet eväät, joissa ei ole etikettejä. Joten ainakin jos Turkuun/Joensuuhun haet, niin etiketit piiloon.

Äänestä

Helsingissä saa olla etiketit. Kannattaa myös harkita eväiden laittamista pieneen muovirasiaan, ei tarvitse rapistella (siis kun ovat ilman kääreitään) ja kaikki on helposti ulottuvilla!

Äänestä

Täytyykö tuolla pääsykokeessä olla myös sellaiset vaatteet joissa ei lue mitään, kuten ylppäreissä?

Äänestä
  • Täytyy.

    Äänestä

Kiitos kaikille vastauksista ja vinkeistä! Haen Turkuun, joten etiketit siis tulen poistamaan :) Onnea huomiseen kaikille!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


annajennika kirjoitti:

Moikka! Oon ekaa kertaa menossa pääsykokeeseen ja mietin mitä ottaisin evääks. Onko hyviä vinkkejä? Voi olla et oon kyl niin jännittyny siel kokees, etten pysty syömään mitään :S Tää voi olla tosi tyhmä kysymys mut kun en tiedä ni kysyn, elikäs pitääkö pääsykokeessa eväistä ottaa etiketit ja muut pois tai teipata ne piiloon samalla tavalla kuin ylppäreissä?

Mitä sä aiot ottaa evääksi vai otatko mitään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu