Itse olen Ford fanaatikko, enkä aja muilla merkeillä.
Mikä ihme nykyään on kun kaikki haukkuvat Kivitilaa yhdestä mulkku jutusta. Itse olen aina saanut hyvin ystävällistä palvelua ja autoni on korjattu.
Auton saa hyvin nopeasti huoltoon ja kaikki on aina tehty viimeisen päälle. Huolto hinnat ovat melko edulliset.
Jotenkin tuntuu, että nämä vetonivel ja ruoste ongelmat on provoja. Ehkä niitä on muutamassa Fokkerissa ollut. Itse en oikeasti tunne ketään joka olisi tyytymätön fordiinsa. Useimmat ovat vaihtaneet Fordista Fordiin jne.
Ford on kilpailukykyisin auto hintaluokassaan!!
Ei ku Hyvää Joulua toivoo Elina
Mikä ihme nykyään on kun kaikki haukkuvat Kivitilaa yhdestä mulkku jutusta. Itse olen aina saanut hyvin ystävällistä palvelua ja autoni on korjattu.
Auton saa hyvin nopeasti huoltoon ja kaikki on aina tehty viimeisen päälle. Huolto hinnat ovat melko edulliset.
Jotenkin tuntuu, että nämä vetonivel ja ruoste ongelmat on provoja. Ehkä niitä on muutamassa Fokkerissa ollut. Itse en oikeasti tunne ketään joka olisi tyytymätön fordiinsa. Useimmat ovat vaihtaneet Fordista Fordiin jne.
Ford on kilpailukykyisin auto hintaluokassaan!!
Ei ku Hyvää Joulua toivoo Elina
Vastaukset 21
Vanhimmat
Jos sun nimi on Elina niin ei ne varmaan mulkuksi sua haukukaan. Luulen että niillä on jokin toinen nimitys.
Vaikkapa s**t*n*n horop*rs*.
Mä väitän että vetonivel ja/tai ruosteongelma on lähes kaikissa 99-01 Focuksissa, jotka on yli 100 tkm:ää ajettuna. Itselläni on nuo molemmat ja eniten harmittaa se, että ruostevikoja korjataan yksi luukku kerrallaan, joka on ruosteessa. Nyt focukseni on käynyt 3 eri kertaa ruostekorjauksessa ja joka kerta se on ollut pajalla viikon ilman sijaisautoa ja nyt auto näyttää enemmän pandalle kuin autolle, kun ovet ovat erisävyiset ja ovilinjat päin persettä... lisäksi vetari meni jo 35 tkm:n kohdalla ja muutakin ongelmaa on ollut nyt alle 100 tkm:ä ajetussa fiicuksessani. Viimeinen Fordi minulla...
Kivitilalla on asioitu omalla autolla ja oli niin paskaa palveluu et ei enään. 5 päivää myöhästy aikarajasta. Osia oli irti ja työnjälki oli huonoa....
Seuraava auto EI OLE FORD!
Mulla on 99-mallinen diesel Focus ja alla on alkuperäiset vetonivelet. Mittarissa on yli 200 tkm. Kittiongelma mulla oli pari vuotta sitten. Ovet korjattiin takuuna. Ihan kelpo auto.
päässy lukee sitä samaa kirjaa josta kyseinen mulkku löytyi!
kuvaa liikkeen ilmapiiriä paremmin kuin edessäpäin liian lipevä käytös. Jotain tuollainen nimittely kuvaa, vai luuletko, ettei tuollaisella ole merkitystä?
Jos oikein ymmärsin, itse olen kylläkin täysin ulkopuolinen, tuossa tapauksessa asiakas jätti soittopyynnön johtajalle ja halusi selvitystä nimittelyyn. Aika epäkorrektia liikkeen johdolta, ettei tuollaista virhettä pystytä neuvottelemaan ja sopimaan. Ei tunnu kovin hyviä neuvottelutaitoja olevan tai sitten ovat niin omapäisiä, etteivät halua virheitä myöntää. Tällaisia tapauksiahan elämässä tulee, että henkilöiden on vaikeaa myöntää virheitä, joihin syyllistytään.
Asiakaspalvelussa on varmasti aina parannettavaa, mutta minä ainakin Fordin omistajana luen tällaiset tapaukset korvat punaisena. Tietysti, jos liike haluaa asiakkaat vaihtaa, tällaisella tempauksella se varmasti onnistuu, ainakin pitemmällä tähtäyksellä.
Asiakkaalla ei ole tällaisissa tapauksissa muuta mahdollisuutta kuin vaihtaa automerkkiä. Yleensä kilpailuyhteiskunnassa on se etu, ettei tarvitse asioida sellaisessa liikkeessä, jossa ei tunne itse olevan tervetullut. Eihän ystäväpiiriinkään halua sellaisia, joiden kanssa ei tule toimeen. Elämän aikana tällaisia tulee vastaan, jossa ei henkilökemiat kohtaa.
Mitä tulee nyky Fordien laatuun, niin epäilenpä, ettei sinulla ole siitä kokemusta. Kyllä Fordin tehtaat älähtäisivät pahemman kerran, jos nämä asiat eivät olisi totta. Itse olen ollut uuden ja ensimmäisen Fordini omistajana reilun vuoden ja valitettavasti omasta autostani on takaovet uusittu ja muut saumat korjattu ja vetoakselitkin uusittu. Ja tämä on totta. Onhan vielä joitain muitakin vikoja, mutta niitä en mainitse. (Ajan hiukan yli normaalikansalaisen kilometrit/ vuosi eli vähän. Olen autoillut jo 35 v. ja ajanut autoilla 700 tkm.)
Joten sanon ystävällisessä hengessä sinulle, että jotain häikkää on Fordien laadussa. Näitä tapauksia on tosiaan paljon. Kun itse vein auton korjattavaksi, sanoivat suoraan, etteivät he ehdi millään korjata näitä, koska niitä on niin paljon, vaan antavat ulkopuolisille tehtäväksi.
Nämä remontit ovat suuritöisiä ja aikaa vieviä. Ei kylläkään ihme, että korjauspuolen henkilökunta on henkisesti tosi tiukoilla. Eivät varmaankaan aikaisemmin ole joutuneet näin tiukoille koskaan.
Tällaiset tapaukset kun sattuvat omalle kohdalle, niin pitää olla tosi fanaatikko, että ymmärtää tämän merkin huonoa laatua. Ei näistä asioista tosiaan kaikki kerro mitään, koska ovat uskollisia tälle merkille.
Sen vaan sanon, ettei nämä keskustelut lopu, ennenkuin suurin osa näistä autoista on korjattu. Ja siihen menee useita jouluja ohi, ellei Ford kutsu tarkastukseen ja korjaukseen jokaisen. Eivät leasing yms. autoja korjata, ennenkuin päätyvät yksityisille, ja sitten alkaa surullisen kuuluisa taistelu.
Valitettavasti nämä nykyfordien viat ei todellakaan ole mitään provoja. Omaa kärryä oviremonttiin viedessä sanottiin odotusajaksi korjaukseen pääsyyn noin puoli vuotta!!!! Ja tosiaan mikä vielä surkuhupaisinta, eivat korjaa edes itse vaan käyttävät lähitienoon pikkupajoja työhön, kun eivät itse ehdi. No ovet on nyt korjattu, yhteensä auto oli pajalla noin 25 päivää kun ensimmäisen yrityksen palautin heti bumerangina takaisin luokattoman työn takia.
Nyt sitten vaan katsellaan milloin uudet ruosteenmerkit ilmestyvät. Ei ne ruostuneet ovet uudella pintamaalilla parane...
Muutakin vikaa on ollut kyllä aivan yllin kyllin. Nyt viimeisimpänä on alkanut takaakselista kuulua mukavaa kolinaa, mutta onhan kilometrejäkin takana jo kohta 40t. Ja kaiken on kruunannut suorastaan ala-arvoinen maahantuojan suhtautuminen asiakkaisiin. Oli kyllä viimeinen fordi minun taloudessa. Fanaatikot voivat todistella itselleen fordin hyvyyttä ja hakata päätä seinään jatkossakin. Minulle riitti tämä kokemus.
minkävuotinen Mondeo sinulla on, kun et ole ruosteeseen törmännyt? Ei taida olla tämä ns. uuskoppanen malli.
Minä kyllästyin tuohon Kivitilan "asiakaslähtöiseen" palveluun.
Huollon puolella ei oikein aina tuntunut olevan neuvojat ajan tasalla. Myyjätkin ovat hieman paremminkin sopivia esim. käytettyjen Ladojen kauppioiksi.
Mulkku
Itselläni oli 99 mallin focus. Matkamittarissa oli 11 tkm ostettaessa 21 tkm myydessä. Sisemmät vetarit ja tukivarret kaipasivat vaihtoa, mutta vaihdoin koko auton ja samalla merkkiä.
Toisaalta ostin 61 mallisen taunuksen vuonna 88 eikä se ole vielä kaivannut juurikaan korjauksia. Ajan tosin vain kesällä. N. 400 tkm nyt matkamittarissa.
Taunukseni on tehty Kölnissä ja Focus Espanjassa. Ei ole siis mitään syytä ihmetellä laadun laskua. Toivottavasti kuitenkin laatuongelmat on korjattu uudemmissa vuosimalleissa. Itselläni ei varallisuus riitä moisiin kokeiluihin.
kallein ratkaisu.Autokauppiaat siitä vain hyötyvät.Olen tullut itse siihen tulokseen että autoa kyllä kannattaa jonkin verran korjauttaa.Jos vaihdossa panee 10000 € välirahaa voi saada samat viat vielä mukana kun oli omassakin autossa.
Ei tuollaisen vetonivelvikaisen ja mahdollisesti kittivikaisen Fokkerin pito kannata.
Voihan se olla pelkkä statusarvo, kun usko menee niin se menee. Mikä muuten on huonompia auto kuin Ford. Ladaa ei tuoda enään Suomeen.
Skoda on hyvä.
Kiinalaiset ja japsit on hyviä.
Nyt keksin maanantaina tehty Opel on huonompi kuin keskiverto Ford.
parhaista autoista,ei siitä pääse yli eikä ympäri.Autonhan voi tietysti aina vaihtaa,mutta sillä että se on ollut taloudellisesti kannattavaa,on eri juttu.Kun auton vaihtaa,menee siinä aina autoliikkeen katteet maksettavaksi,eikä ne ole pienet,useimmiten kannattaa korjata.
Siis luokkansa, mutta mitä muita kulkuneuvoja siihen luokkaan kuuluu.
Ajo-ominaisuudet, viathuomioiden, ruostuvuuden, jälleenmyyntiarvon huomioden se on aivan omassa luokassa.
Tällähetkellä ei yksinkertaisesti ole yhtä huonoa autoa.
Ei se ole motivoivaa, kun aina saa noita samoja vikoja korjata. Vetoniveliä on yritetty liimata sikaflexistä lähtien ja erilaisilla kiristimiä on kokeiltu. Sitten asiakas tulee ja haukkuu isännän ja isäntä minut.
Eiku Joulua
Ei niin paljon myyty auto voi olla huono,viimekuussakin sijalla kaksi.
kun ostin opel vectran. Voitti kaikki mahdolliset testit. Oli hyvä ajaa ja lämmin. Korjauksessa kuitenkin n. kahden viikon välein (mm. syyläri halkesi 3 kertaa). Vuoden päästä oli pakko vaihtaa kun olisi pitänyt alkaa korjata omilla rahoilla. Ostajakandidaatit soittivat minulle auton kunnosta. Sanoin että ottakaa yhteyttä myyjäliikkeen huoltoon, jossa korjaukset tehtiin ja tietokoneella ovat kaikki ylhäällä. Lopulta n. 8kk:n päästä ko. liikkeestä tuli uhkaussävyinen kirje jossa todettiin että korjaukset ovat salassa pidettäviä asioita eikä minun sopinut niistä kertoa. Kuka lie saanut testivoittajan.
Mitä auton vaihdon kannattavuuteen tulee pitää huomioida arvon alenema, korjausten hinta sekä oma mielenrauha ja auton luotettavuus (esim. matkalle lähtiessä). Tätä palstaa ajankuluksi lukeneena (samoin kuin opelin palstaa) voi rehellisesti sanoa, että samat asiat ovat käsittelyssä kuukaudesta toiseen. Tämä ei voi olla sattumaa. Jos esim. vetoakseliongelmaa ei saada ratkaistua on jossain asiat todella pahasti pielessä. Sama ongelma oli esim. fiatilla n.20 vuotta sitten. Ei ole enään. Tämä remontti on hankala ja kallis hoitaa. Nykyisin autoani (4.s sama merkki) ei ole korjattu 10 vuoden aikana kertaakaan ja 500 000km matkalla. Testissä ei mitata auton kestoa vaan ihan jotakin muita asioita. Kuka uskoo testaajien puolueettomuuteen ja omien milipiteiden pois jättämiseen? Autoissa on todellakin eroja. Paljohan näillä palstoilla on provojakin, mutta kyllä siellä totuuden siementäkin täytyy olla esim. Kivitilan tapauksessa. Kuka tervejärkinen vielä käyttäisi ko. liikkeen palveluja? Tällainen henkilö on varmasti melkoinen fanaatikko.
olevansa "autonasentaja" mitä en kylläkään usko.Minulla on ollut useita automerkkejä,kaikki ostanut käytettynä.Useimmat ovat olleet Fordeja.
Nykyinen on Mondeo td vm 98.Hyvin on toiminut.Siinäkin kyllä tuli vuotoa vetoaksiloihin,minä hain kunnolliset lemmarit kaupasta,pari tuupia hyvää vaseliinia,putsasin ja panin uudet lemmarit tiukalle.Autolla on ajettu sen jälkeen lähes 100 tonnia,vuotoa ei nyt ole.Etupyörien laakerit olen jotunut vaihtamaan,muuta varsinaista remonttia ei ole ollut,mittarissa 250 tuhatta.Joku jos väittä olevansa autonasentaja,eikä saa niitä aksiloita pitämään,on ilmeisesti valehtelija.
Vielä en vaihda Mondeotani pitkään aikaan,turhaa autokauppiaita rikastutan.Tiedän että saisin autostani jotain 10000€,paljon pitäisi panna lisää jos saa yhtä hyvän kun nykyinen on.
Mutta kokemuksia on monenlaisia,minun kokemus on että ajan aina autollani aika paljon ennen vaihtoa,mielestäni se on ollut edullista.
Onko sinulla "vanhanaikaiset" vai "uudenaikaiset" suojakumit vetonivelissä? Vanhoissa oli sovitepala nivelen ja kumin välissä, eli kumi oli "normaali", uusissa on kumissa "paksunnokset" kolojen kohdalla.
Luulisin että on samaa kumia,ei ole soviteosia.
Se alkuperäinen kiristäjä on kyllä aika heikko esitys.Kun laittaa sellaiset ruuvilla kiristettävät,pitää katsoa ettei jää ruuvi kloksuttamaan vaihteiston kylkeen,on aika pieni väli,itse viilasin ruuvista palan pois.
..tuli todistettua, että nainen ei tiedä autoista mitään.
Kivitilan palvelusta sitten..ethän sinä voi mulkku ollakaan kun olet nainen..tarkistapas omat tietosi heidän rekistereistään..ettet vain olisi p..u!
Ompa tällä palstalla tyhmää porukkaa, pitäiskö vähän omia puheitaan ja tekojaan miettiä ennenkuin haukkuu toisia. Onkohan nämä mul...telijat ja muut pi..uttelijat jääneet jostain paitsi, ehkä heillä ei ole elämää, ehkä eivät ole saaneet tai jms, vaan he yrittävät näin tuoda itseään esille, surkeata...Olen seurannut kaikkea täällä kirjoitettua ja tullut siihen tulokseen että Suomessa ollaan edelleen jäljessä ns.kehityksestä ja yritetään olla netissä tietävinään asioista jotain (anonyyminä), paskat, hankkikaa itsellenne elämä ja tehkää kotonanne mitä lystäätte mutta jättäkää asiattomat ajatukset omiin tyhjiin päihinne.